Polecamy
Jak przewozić lodówkę? Nie popełnij tych błędów!
RTV i AGD

Jak przewozić lodówkę? Nie popełnij tych błędów!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czynność, która mogłaby wydawać się trywialna, w rzeczywistości wcale nie jest taka prosta. Aby sprawnie przewieźć lodówkę i przy okazji jej nie uszkodzić, trzeba odpowiednio się do tego przygotować.

Lodówka lodówce nie równa

To, ile trudności sprawi nam transport lodówki, zależy w głównej mierze od jej rozmiarów. Praktycznie żadnym problemem nie będzie przecież przewóz lodówki tzw. turystycznej – po to przecież została stworzona, aby zabierać ją ze sobą w podróż. Inną kwestią są już lodówki, których na co dzień używamy w naszych domach. Transport takiej chłodziarki o wysokości ok. pół metra, być może również będzie błahą sprawą, nawet dla osób, które nie mają w tej kwestii doświadczenia.

Skupmy się więc na pełnowymiarowej lodówce z zamrażalnikiem. Transport takiej lodówki podzielić można na trzy części: przygotowanie i załadunek, przewóz oraz wyładunek. Omówimy teraz każdą z nich po kolei.

Przygotowanie i załadunek

Decyzja o przewożeniu lodówki raczej rzadko bywa decyzją spontaniczną. Zazwyczaj myślimy o tym dużo wcześniej. Co za tym idzie, pierwszą czynnością, jaką podejmiemy, powinno być stopniowe opróżnianie lodówki z jedzenia, tak aby w dniu transportu zostały nam tylko pojedyncze artykuły lub najlepiej żaden.

Następnym krokiem będzie wyłączenie urządzenia, co najmniej dzień przed transportem i wyjęcie wszystkich dodatkowych elementów, takich jak półki, pojemniki i tak dalej. Drzwi należy obwiązać sznurkiem lub taśmą, tak aby nie otworzyły się podczas transportu. Lodówkę dobrze byłoby owinąć np. folią bąbelkową, a rogi i krawędzie zabezpieczyć styropianem. Tak przygotowaną lodówkę możemy załadować do samochodu.

Przewóz

Jeśli nie posiadamy odpowiednio dużego auta, warto skontaktować się z firmą przewozową, która cały proces załatwi za nas. Możemy także wynająć samochód lub pożyczyć go od sąsiada.

Załóżmy jednak scenariusz, w którym chcemy sami przewieźć naszą lodówkę. Taką operację najlepiej byłoby przeprowadzić na przyczepce lub samochodzie z otwartą paką, ponieważ najkorzystniej lodówkę jest przewozić w pionie. Minimalizujemy wtedy ryzyko wycieku oleju z agregatu i tym samym uszkodzenia sprzętu. Urządzenie powinno być ustawione w rogu lub przy burcie kontenera i zakotwiczone linam/pasami, tak aby nie przesuwało się podczas drogi.

Pytanie, które często się pojawia – czy można przewozić lodówkę „na leżąco”? Nie każdy przecież posiada duży samochód lub przyczepę. Niektóre lodówki spokojnie zmieszczą się np. do auta typu combi. Producenci raczej odradzają taki proces, ale można go zrealizować pod kilkoma warunkami. 

Przede wszystkim, należy zorientować się, gdzie zamontowano część tłoczną i ssawną agregatu – zajrzyj w tym celu do instrukcji obsługi. Tłoki powinny znajdować się na dole. Po znalezieniu odpowiedniego boku, na którym powinna leżeć lodówka, zapewnij jej pozycję lekko pochyłą. Układając ją w ten sposób, będziesz miał pewność, że olej sprężarkowy nie przecieknie do instalacji chłodzącej. Pamiętaj o zabezpieczeniu lodówki w taki sposób, aby nie bujała się podczas transportu.

Wyładunek

Pewne jest to, że do wniesienia lodówki potrzebnych jest co najmniej dwóch sprawnych mężczyzn. Jeden z nich chwyta za tzw. trawers – wytrzymały element u podstawy każdej lodówki i to on będzie unosił większość ciężaru. Drugi zaś będzie trzymał lodówkę u góry, asekurował całą operację i pilnował, aby zachowała ona pion. Wnosimy drzwiami do przodu, a skraplaczem do schodów.

Świętując sukces całego przedsięwzięcia, nie należy wykonywać pochopnych działań i nie podłączać lodówki od razu. Należy odczekać min. 12 godzin, aby olej mógł ściec z powrotem do agregatu – szczegółowe informacje powinny być zawarte w instrukcji.

Zdj. główne: nrd/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Tanie a praktyczne powerbanki – przegląd
Tanie a praktyczne powerbanki – przegląd
Zobacz, na który powerbank postawić. Wybierz niedrogie i solidne propozycje!
Mikser – Twoje niezawodne narzędzie w kuchni
Mikser – Twoje niezawodne narzędzie w kuchni
Odkryj moc mikserów - niezawodnych pomocników w kuchni, które umożliwiają łatwe i szybkie przygotowanie różnorodnych potraw i deserów.
Wybieramy najlepszą hulajnogę elektryczną do miasta
Wybieramy najlepszą hulajnogę elektryczną do miasta
Jak wybrać najlepszą hulajnogę do miast? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze swojego wymarzonego pojazdu.
Ostatnie wpisy