Unijny Certyfikat COVID, czyli potocznie paszport covidowy, to dokument, bez którego podróżowanie po terenie Unii Europejskiej będzie znacznie utrudnione. Podpowiadamy, kto może go otrzymać oraz jakie warunki trzeba spełnić.
Unijny Certyfikat Covid (UCC), czy też inaczej paszport covidowy, funkcjonuje w obrębie państw członkowskich Unii Europejskiej od 1 lipca 2021 roku. Jest to dokument, który znacznie ułatwia podróżowanie między krajami wspólnoty. Poświadcza on, że osoba, która go posiada, przeszła już COVID-19, została zaszczepiona lub obecnie nie jest nosicielem wirusa. Okazanie paszportu covidowego umożliwia uniknięcia kwarantanny po przyjeździe do danego państwa, choć dokładne mechanizmy funkcjonowania dokumentu w tym zakresie zależą od poszczególnych państw. Certyfikat zawiera kod QR, który podczas kontroli na granicy jest weryfikowany w celu potwierdzenia statusu osoby podróżującej w kontekście ewentualnego zarażenia koronawirusem. Dokument może być przechowywany w formie elektronicznej na telefonie lub wydrukowany. Paszport covidowy nie wymaga tłumaczenia na inne języki, a jego uzyskanie jest bardzo proste oraz w pełni bezpłatne.
W obecnej sytuacji paszport covidowy można otrzymać wyłącznie w trzech przypadkach:
W większości krajów członkowskich Unii Europejskiej, w tym w Polsce, konieczne jest przyjęcie obu dawek szczepionki, jednak określone państwa umożliwiają podróżowanie nawet po przyjęciu tylko jednej. Warto przed podróżą sprawdzić, jakie przepisy obowiązują w kraju, do którego się wybieramy.
Paszport covidowy można pobrać poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Można się na nie zalogować na kilka sposobów, na przykład poprzez Profil Zaufany lub e-dowód. Po zalogowaniu się na nasz profil należy przejść do zakładki „Certyfikaty”, gdzie znajdziemy trzy dokumenty możliwe do pobrania, zależnie od tego, na jakiej podstawie możemy uzyskać paszport covidowy. Po wybraniu właściwej opcji wyświetlony zostanie kod QR, który możemy pobrać na nasze urządzenie albo wydrukować. Dodatkowo dokument znajdziemy w aplikacjach mojeIKP oraz mObywatel. Otrzymamy go również od naszego lekarza rodzinnego oraz w punkcie szczepień.
Ważność paszportu covidowego zależy od tego, na jakiej podstawie został wydany. Dla osób zaszczepionych jego ważność zaczyna się 14 dni po przyjęciu ostatniej dawki szczepionki i trwa przez rok. Dla osób, które przechorowały koronawirusa, paszport ważny jest od 11. dnia po uzyskaniu potwierdzenia zakażenia do 180. dnia po tym wydarzeniu. Najkrócej ważny jest paszport, który otrzymamy po ujemnym wyniku testu na obecność koronawirusa. Wtedy podróżować możemy wyłącznie przez 48 godzin.
Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com