Polecamy
Obróbka zdjęć w domu, czyli czy każdy może edytować zdjęcia?
Mobile i aplikacje

Obróbka zdjęć w domu, czyli czy każdy może edytować zdjęcia?

Potrzebujesz ok. 8 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Nie trzeba być profesjonalnym fotografem, aby móc poddać obróbce wykonane przez siebie zdjęcia i tym samym wzmocnić własną wizję artystyczną. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz fascynować się światem fotografii, czy Twoja pasja trwa już kilka ładnych lat, a także nie zagłębiając się w kwestię sprzętu, jaki masz do dyspozycji — Twoje zdjęcia mogą zyskać zupełne nowy charakter dzięki edycji w którymś z dostępnych na rynku programów. Sprawdź, co musisz wiedzieć, aby obrabiać zdjęcia w domu i jak uzyskać najlepsze efekty!

Jak przygotować się do obróbki zdjęć w domu

Na początek odpowiemy na pytanie zawarte w tytule niniejszego tekstu: Czy każdy może edytować zdjęcia? Odpowiedź brzmi: Oczywiście, że każdy! Edycja zdjęć nie wymaga od Ciebie nadludzkich zdolności, drogiego komputera czy profesjonalnego oprogramowania. Przydadzą się natomiast chęci i cierpliwość.

No dobrze, wiesz już, że jesteś w stanie edytować swoje zdjęcia i co najważniejsze, robić to dobrze. Teraz pora na konkrety, czyli co, czym i jak?

Co chcesz osiągnąć podczas obróbki?

Jeśli do tej pory nie próbowałeś obróbki zdjęć, zastanów się, jaki efekt chciałbyś na nich uzyskać. Poprawa nasycenia i kontrastu, czy nałożenie filtra są możliwe w niemal każdej aplikacji do edycji zdjęć na urządzeniach mobilnych. Jeśli to Ci wystarcza, po prostu ściągnij dobrą apkę i baw się dostępnymi w niej suwakami i filtrami. Pewnie się zdziwisz, jak dobre efekty można uzyskać za pomocą smartfona!

Jeśli jednak pragniesz czegoś więcej (a tak nam się wydaje, skoro to czytasz), to najlepszym wyjściem jest edytować fotografie na komputerze. Duży ekran sprzyja obróbce, pozwalając dostrzec znacznie więcej detali. Nie zapominajmy także, że programy do obróbki zdjęć dostępne na komputer zazwyczaj dają większe możliwości i mają więcej zaawansowanych funkcji. W tym momencie doszliśmy do kolejnej kwestii, czyli…

Czym edytować zdjęcia?

Oczywiście sam komputer to za mało. Potrzeba Ci jeszcze programu do obróbki zdjęć, najlepiej takiego dla początkujących użytkowników, dzięki któremu poznasz podstawy edycji i się nie zniechęcisz. Dobry program to taki, w którym będziesz swobodnie się poruszać, bez trudu odnajdziesz i zastosujesz poszczególne narzędzia, a przy tym osiągniesz interesujący Cię efekt.

kobieta używająca programu do edycji zdjęć
Fot.: Lisa Summer/pexels.com

Darmowe programy i aplikacje do amatorskiej edycji zdjęć

Kiedy pada hasło „obróbka zdjęć” wielu z nas automatycznie myśli „Photoshop”. Bez urazy, ale zanim przelejesz pieniądze na konto Adobe, zastanów się, czy da się jeździć wyścigówką, nie mając pojęcia o prowadzeniu samochodu. Dlatego też, zanim sięgniesz po zaawansowany, profesjonalny program, zacznij od czegoś łatwiejszego.

Istnieje wiele świetnych, łatwych i co najważniejsze, darmowych programów dla początkujących fotografów. Najpopularniejsze z nich to:

 • GIMP

Ten edytor zdjęć oferuje niemal tak szeroką gamę narzędzi, jak Photoshop, a przy tym jest zupełnie darmowy. Poza podstawowymi funkcjami (np. zmiana rozmiaru zdjęcia, edycja kolorów i ekspozycji) możliwa jest w nim praca na warstwach czy usuwanie tła ze zdjęć. Minusem dla osób początkujących może być dosyć skomplikowany interfejs, ale na YouTubie znajdziesz setki tutoriali, dzięki którym nauczysz się go używać.

 • Photo Scape X 

To kolejny zaawansowany edytor zdjęć, którego możesz używać zupełnie za darmo. Mieści w sobie wszystkie podstawowe narzędzia, a także liczne filtry, ramki, usuwanie efektu czerwonych oczu czy kreator kolaży. Pozwala poprawić wiele zdjęć szybko, nawet jednym kliknięciem. Idealny dla początkujących.

 • Fotor 

Jedna z przyjemniejszych darmowych aplikacji do edycji zdjęć, zarówno dla początkujących, jak i średniozaawansowanych. Cechuje ją przejrzysty interfejs i łatwość obsługi. Znajdziemy w niej większość popularnych narzędzi do poprawy kolorystyki fotografii, a także możliwość dodawania wielu efektów czy tekstów.

Aplikacje do obróbki zdjęć online

Mało kto wie, że aby edytować zdjęcia, nie musisz instalować programu na komputerze. Wiele aplikacji do edycji obrazu można znaleźć w wersji online jak na przykład:

 • Adobe Photoshop Express 

Aplikacja ta działa w przeglądarce i idealnie nadaje się do szybkich edycji grafik i fotografii.

 • Pixlr X 

Ten darmowy edytor zdjęć bazuje na sztucznej inteligencji, oferując intuicyjny interfejs, łatwość obróbki zdjęć i wiele gotowych szablonów. Pliki możesz wgrać bezpośrednio z dysku lub z adresu url.

mężczyzna wykorzystujący podczas pracy program do obróbki zdjęć
Fot.: Rawpixel/elements.envato.com

Programy do profesjonalnej obróbki zdjęć

Jeśli należysz do grona bardziej zaawansowanych użytkowników i powyższe aplikacje nie są dla Ciebie wystarczające, pora zainwestować w profesjonalne narzędzia. Programy te cechuje zaawansowany układ narzędzi, szerokie możliwości obróbki zdjęć i możliwość pracy na wielu formatach graficznych.

Warto wiedzieć, że programy do edycji zdjęć zasadniczo dzielą się dwie grupy:

 • Programy do tworzenia zaawansowanych grafik, umożliwiające głęboką ingerencję w zdjęcie (modyfikacje, formowanie, fotomontaże itd.) – np. Adobe Photoshop, Affinity Photo, Corel Draw.
 • Programy do katalogowania i kompleksowej obróbki wielu fotografii — np. Adobe Lightroom, Capture One, Corel AfterShot.

Różnica jest naprawdę spora i to, który program do obróbki zdjęć wybierzemy, zależy w głównej mierze od stylu naszej pracy. Jeśli długo dopieszczamy jedną grafikę i zależy nam na spektakularnych efektach, to odpowiednie będą programy z grupy pierwszej, natomiast jeśli robimy serię zdjęć i chcemy je wszystkie szybko obrobić, powinniśmy wybrać coś z grupy drugiej.

Wskazówka: W przypadku każdego programu w wersji płatnej możesz skorzystać z ograniczonej czasowo darmowej wersji próbnej. To dobry sposób, aby poznać większość narzędzi oferowanych przez program i sprawdzić, czy sobie z nim poradzisz.

kobieta obrabiająca zdjęcie w programie do edycji obrazów
Fot.: George Milton/unsplash.com

Jak to zrobić, czyli podstawy obróbki zdjęć dla początkujących fotografów

No dobrze, masz już podstawę, czyli zdjęcie z aparatu lub smartfona oraz program do obróbki zdjęć. Pora więc przejść do edycji. Absolutną podstawą są:

 1. Kadrowanie – wyprostuj zdjęcie i przytnij nieistotne dla jego przekazu elementy.
 2. Poprawa jasności i kontrastu – przesuwaj suwaczki do momentu, w którym Twoje zdjęcie będzie najprzyjemniejsze dla oka.
 3. Balans bieli – w zależności od światła kolory na Twoim zdjęciu mogą być zbyt chłodne lub za ciepłe. Postaraj się wyregulować je tak, aby zachować biel i przyjemny odcień skóry.
 4. Retusz zdjęć – drobne niedoskonałości (np. pryszcze na twarzy modelki) mogą skutecznie zepsuć odbiór fotografii. Warto się ich pozbyć za pomocą narzędzia do retuszu.
 5. Opcjonalnie: wykonaj edycję kolorów – czasami zmiana nasycenia/odcienia całego zdjęcia lub pojedynczego koloru może wzmocnić efekt i nadać fotografii „tego czegoś”.

Warto wiedzieć, że najwięcej możliwości edycji zdjęć daje format RAW. Czym się różni od JPEG? Zasadniczo wielkością pliku i ilością zapisanych w nim danych. RAW można porównać do negatywu, czyli tego, co zapisała bezpośrednio matryca aparatu, natomiast JPG do wywołanego już zdjęcia, czyli poddanego wstępnej obróbce przez sam aparat.

Typowe błędy w obróbce zdjęć — tego unikaj!

Bardzo często początkujący nadużywają niektórych funkcji programów, wskutek czego zdjęcia przestają wyglądać dobrze. Najpopularniejsze błędy to:

 • przejaskrawienie zdjęć (kolory stają się świecące i nienaturalne),
 • zbyt mocny kontrast (zdjęcie traci detale w ciemnych miejscach, powstają czarne plamy),
 • przesadne wyostrzenie (wokół tematu zdjęcia tworzy się nieestetyczna linia),
 • przesadny retusz (prowadzi do zaniknięcia struktury skóry).

Pamiętaj, że wszystkiego trzeba się po prostu nauczyć — również obróbki. Nie załamuj się, błędy w edycji zdjęć mogą przydarzyć się nawet profesjonaliście. W Internecie jest tak wiele tutoriali, że z pewnością szybko załapiesz, o co w tym wszystkim chodzi. 😉

obróbka zdjęć w domu przez fotografa - amatora
Fot.: Rafael Valera/pexels.com

Obróbka zdjęć w domu — Podsumowanie

Jeśli zabierasz się do edycji zdjęć pierwszy raz w życiu, odpuść sobie kupowanie profesjonalnych narzędzi. Na start wystarczające będą darmowe programy do obróbki zdjęć w wersji desktopowej lub edytory online. Rzecz jasna, kiedy nauczysz się już stawiać pewne kroki w obróbce fotografii, warto zdecydować się na coś bardziej zaawansowanego.

Pamiętaj, że obróbka zdjęć ma przede wszystkim sprawić Ci przyjemność i pozwolić wyrazić Twoją subiektywną wizję artystyczną!

Zdjęcie główne: George Milton/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Game Developer – wszystko, co warto wiedzieć o tym zawodzie!
Game Developer – wszystko, co warto wiedzieć o tym zawodzie!
Jak wygląda praca game developera w praktyce i czy to jeden z zawodów przyszłości?
Hostingi stron www – jakie są rodzaje i jak wybrać odpowiedni?
Hostingi stron www – jakie są rodzaje i jak wybrać odpowiedni?
W poniższym artykule omówimy, jakie są rodzaje hostingu stron internetowych oraz jak wybrać odpowiedni hosting dla swojej strony.
Zakaz palenia podczas jazdy samochodem? Trwają rozmowy
Zakaz palenia podczas jazdy samochodem? Trwają rozmowy
Czy będzie zakaz palenia podczas w samochodzie? Pojawił się pomysł zmiany prawa.
Ostatnie wpisy