Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Nie trzeba być profesjonalnym fotografem, aby móc poddać obróbce wykonane przez siebie zdjęcia i tym samym wzmocnić własną wizję artystyczną. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz fascynować się światem fotografii, czy Twoja pasja trwa już kilka ładnych lat, a także nie zagłębiając się w kwestię sprzętu, jaki masz do dyspozycji — Twoje zdjęcia mogą zyskać zupełne nowy charakter dzięki edycji w którymś z dostępnych na rynku programów. Sprawdź, co musisz wiedzieć, aby obrabiać zdjęcia w domu i jak uzyskać najlepsze efekty!
Na początek odpowiemy na pytanie zawarte w tytule niniejszego tekstu: Czy każdy może edytować zdjęcia? Odpowiedź brzmi: Oczywiście, że każdy! Edycja zdjęć nie wymaga od Ciebie nadludzkich zdolności, drogiego komputera czy profesjonalnego oprogramowania. Przydadzą się natomiast chęci i cierpliwość.
No dobrze, wiesz już, że jesteś w stanie edytować swoje zdjęcia i co najważniejsze, robić to dobrze. Teraz pora na konkrety, czyli co, czym i jak?
Jeśli do tej pory nie próbowałeś obróbki zdjęć, zastanów się, jaki efekt chciałbyś na nich uzyskać. Poprawa nasycenia i kontrastu, czy nałożenie filtra są możliwe w niemal każdej aplikacji do edycji zdjęć na urządzeniach mobilnych. Jeśli to Ci wystarcza, po prostu ściągnij dobrą apkę i baw się dostępnymi w niej suwakami i filtrami. Pewnie się zdziwisz, jak dobre efekty można uzyskać za pomocą smartfona!
Jeśli jednak pragniesz czegoś więcej (a tak nam się wydaje, skoro to czytasz), to najlepszym wyjściem jest edytować fotografie na komputerze. Duży ekran sprzyja obróbce, pozwalając dostrzec znacznie więcej detali. Nie zapominajmy także, że programy do obróbki zdjęć dostępne na komputer zazwyczaj dają większe możliwości i mają więcej zaawansowanych funkcji. W tym momencie doszliśmy do kolejnej kwestii, czyli…
Oczywiście sam komputer to za mało. Potrzeba Ci jeszcze programu do obróbki zdjęć, najlepiej takiego dla początkujących użytkowników, dzięki któremu poznasz podstawy edycji i się nie zniechęcisz. Dobry program to taki, w którym będziesz swobodnie się poruszać, bez trudu odnajdziesz i zastosujesz poszczególne narzędzia, a przy tym osiągniesz interesujący Cię efekt.
Kiedy pada hasło „obróbka zdjęć” wielu z nas automatycznie myśli „Photoshop”. Bez urazy, ale zanim przelejesz pieniądze na konto Adobe, zastanów się, czy da się jeździć wyścigówką, nie mając pojęcia o prowadzeniu samochodu. Dlatego też, zanim sięgniesz po zaawansowany, profesjonalny program, zacznij od czegoś łatwiejszego.
Istnieje wiele świetnych, łatwych i co najważniejsze, darmowych programów dla początkujących fotografów. Najpopularniejsze z nich to:
Ten edytor zdjęć oferuje niemal tak szeroką gamę narzędzi, jak Photoshop, a przy tym jest zupełnie darmowy. Poza podstawowymi funkcjami (np. zmiana rozmiaru zdjęcia, edycja kolorów i ekspozycji) możliwa jest w nim praca na warstwach czy usuwanie tła ze zdjęć. Minusem dla osób początkujących może być dosyć skomplikowany interfejs, ale na YouTubie znajdziesz setki tutoriali, dzięki którym nauczysz się go używać.
To kolejny zaawansowany edytor zdjęć, którego możesz używać zupełnie za darmo. Mieści w sobie wszystkie podstawowe narzędzia, a także liczne filtry, ramki, usuwanie efektu czerwonych oczu czy kreator kolaży. Pozwala poprawić wiele zdjęć szybko, nawet jednym kliknięciem. Idealny dla początkujących.
Jedna z przyjemniejszych darmowych aplikacji do edycji zdjęć, zarówno dla początkujących, jak i średniozaawansowanych. Cechuje ją przejrzysty interfejs i łatwość obsługi. Znajdziemy w niej większość popularnych narzędzi do poprawy kolorystyki fotografii, a także możliwość dodawania wielu efektów czy tekstów.
Mało kto wie, że aby edytować zdjęcia, nie musisz instalować programu na komputerze. Wiele aplikacji do edycji obrazu można znaleźć w wersji online jak na przykład:
Aplikacja ta działa w przeglądarce i idealnie nadaje się do szybkich edycji grafik i fotografii.
Ten darmowy edytor zdjęć bazuje na sztucznej inteligencji, oferując intuicyjny interfejs, łatwość obróbki zdjęć i wiele gotowych szablonów. Pliki możesz wgrać bezpośrednio z dysku lub z adresu url.
Jeśli należysz do grona bardziej zaawansowanych użytkowników i powyższe aplikacje nie są dla Ciebie wystarczające, pora zainwestować w profesjonalne narzędzia. Programy te cechuje zaawansowany układ narzędzi, szerokie możliwości obróbki zdjęć i możliwość pracy na wielu formatach graficznych.
Warto wiedzieć, że programy do edycji zdjęć zasadniczo dzielą się dwie grupy:
Różnica jest naprawdę spora i to, który program do obróbki zdjęć wybierzemy, zależy w głównej mierze od stylu naszej pracy. Jeśli długo dopieszczamy jedną grafikę i zależy nam na spektakularnych efektach, to odpowiednie będą programy z grupy pierwszej, natomiast jeśli robimy serię zdjęć i chcemy je wszystkie szybko obrobić, powinniśmy wybrać coś z grupy drugiej.
Wskazówka: W przypadku każdego programu w wersji płatnej możesz skorzystać z ograniczonej czasowo darmowej wersji próbnej. To dobry sposób, aby poznać większość narzędzi oferowanych przez program i sprawdzić, czy sobie z nim poradzisz.
No dobrze, masz już podstawę, czyli zdjęcie z aparatu lub smartfona oraz program do obróbki zdjęć. Pora więc przejść do edycji. Absolutną podstawą są:
Warto wiedzieć, że najwięcej możliwości edycji zdjęć daje format RAW. Czym się różni od JPEG? Zasadniczo wielkością pliku i ilością zapisanych w nim danych. RAW można porównać do negatywu, czyli tego, co zapisała bezpośrednio matryca aparatu, natomiast JPG do wywołanego już zdjęcia, czyli poddanego wstępnej obróbce przez sam aparat.
Bardzo często początkujący nadużywają niektórych funkcji programów, wskutek czego zdjęcia przestają wyglądać dobrze. Najpopularniejsze błędy to:
Pamiętaj, że wszystkiego trzeba się po prostu nauczyć — również obróbki. Nie załamuj się, błędy w edycji zdjęć mogą przydarzyć się nawet profesjonaliście. W Internecie jest tak wiele tutoriali, że z pewnością szybko załapiesz, o co w tym wszystkim chodzi. 😉
Jeśli zabierasz się do edycji zdjęć pierwszy raz w życiu, odpuść sobie kupowanie profesjonalnych narzędzi. Na start wystarczające będą darmowe programy do obróbki zdjęć w wersji desktopowej lub edytory online. Rzecz jasna, kiedy nauczysz się już stawiać pewne kroki w obróbce fotografii, warto zdecydować się na coś bardziej zaawansowanego.
Pamiętaj, że obróbka zdjęć ma przede wszystkim sprawić Ci przyjemność i pozwolić wyrazić Twoją subiektywną wizję artystyczną!
Zdjęcie główne: George Milton/pexels.com