Polecamy
Monitory snu na Androida – jak działają?
Mobile i aplikacje

Monitory snu na Androida – jak działają?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wśród najistotniejszych funkcji życiowych każdego człowieka niezwykle ważne miejsce zajmuje sen. Jeśli chcesz podnieść jakość swojego wypoczynku, najlepszym sposobem na to jest – jego monitorowanie.

Dlaczego sen jest tak ważny?

Prawidłowy sen pozwala ludziom funkcjonować w sposób optymalny. To właśnie bycie wyspanym umożliwia nam bycie produktywnym w ciągu dnia. Gdy śpimy, nasze organizmy regenerują się, a mózgi wyciszają. Każdy z nas ma swoje indywidualne potrzeby dotyczące snu, które zależne są od wieku, stanu zdrowia czy codziennie wykonywanych zajęć. Nierzadko jednak wypoczynek w postaci snu nie przynosi pożądanych efektów. Każdy z nas obudził się kiedyś zmęczony, w złym nastroju i bez energii. Na nieprzyjemności z tym związane cierpią przede wszystkim osoby, których sen jest płytki. Problemy z bezsennością czy chrapaniem również bywają uporczywe. Dodatkowo negatywny wpływ mogą mieć czynniki takie jak stres czy przyjmowanie kofeiny.

Czemu służy monitorowanie snu?

Monitorowanie to metoda na zrozumienie, gdzie leży źródło naszych problemów ze snem. Dzięki jego obserwacji możliwe jest lepsze poznanie swojego organizmu i jego potrzeb. Mając rozmaite informacje na temat jakości swojego snu, jesteśmy w stanie wypracować odpowiednie nawyki, które umożliwią jego poprawę. Wśród takich zwyczajów wyróżnić można: ustalenie stałej pory, w której kładziemy się spać, unikanie drzemek, a przede wszystkim chodzenie spać w zgodzie z naszym dobowym rytmem.

W jaki sposób można monitorować sen?

W przypadku poważnych problemów ze snem należy zgłosić się do lekarza. Jeśli chcemy dowiedzieć się nieco na temat jakości naszego snu, istnieją różne możliwości, takie jak korzystanie z:

  • monitorów snu – urządzeń zaprojektowanych do obserwacji parametrów snu;
  • opasek posiadających opcję monitorowania snu, czyli urządzeń takich jak Xiaomi Mi Band czy opaski Fitbit, które wyposażone są również w inne funkcje;
  • aplikacji do monitorowania snu – to najpowszechniejsza metoda monitorowania snu dzięki łatwej dostępności (wystarczy być posiadaczem smartfona).

Jak działają aplikacje do monitorowania snu?

Aplikacje do monitorowania snu analizują dźwięki, ruchy i zachowania użytkownika podczas snu. Na ich podstawie tworzą obraz czasu trwania oraz jakości wypoczynku. Aplikacje zbierają dane przy wykorzystaniu akcelerometru, w który wyposażona jest większość nowoczesnych telefonów, oraz mikrofonu. Smartfona z uruchomioną aplikacją kładzie się na łóżku, dzięki czemu czujniki w urządzeniu wykrywają wykonywany przez użytkownika ruch. Po określeniu, kiedy znajdujemy się w płytszej fazie snu, aplikacja może starać się nas wybudzić. Urządzenia takie jak opaski monitorujące sen posiadają stworzone dla nich lub po prostu kompatybilne z nimi aplikacje na smartfony.

Polecane aplikacje do monitorowania snu

Użytkownicy smartfonów z Androidem mają w kwestii aplikacji do monitorowania snu sporą dowolność, jednak do najbardziej popularnych należą poniższe.

Sleep Cycle

Jest to aplikacja, która pozwala na dokładną analizę godzin i faz snu. Umożliwia ponadto inteligentne budzenie, oparte o ruch i dźwięki wydawane podczas wypoczynku. Sleep Cycle potrafi także rozróżniać dźwięki, takie jak kaszel czy chrapanie.

SleepScore

Aplikacja ta jest dostępna zarówno na system Android, jak i iOS. Można zsynchronizować ją z takimi urządzeniami jak smartwatche. SleepScore to aplikacja, która pozwala na łatwą analizę snu oraz ocenia jego jakość.

Zdj. główne: Ketut Subiyanto/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*