Polecamy
Co przyda się do profesjonalnego robienia i obróbki zdjęć?
Gadżety i akcesoria

Co przyda się do profesjonalnego robienia i obróbki zdjęć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Planujesz otworzyć własne studio fotograficzne lub wykonywać profesjonalne sesje w plenerze? Przeczytaj, jakie wyposażenie będzie przydatne do robienia zdjęć i ich późniejszej obróbki.

Aparat – podstawowe narzędzie pracy fotografa

Współczesne smartfony są wyposażone w obiektywy o świetnej rozdzielczości, ale wciąż podstawowym narzędziem pracy fotografa pozostaje klasyczny aparat – zazwyczaj jest to lustrzanka lub bezlusterkowiec, który ma mniejsze gabaryty i lepiej sprawdza się w terenie. Wybór modelu aparatu zależy od przeznaczenia, dostępnego budżetu oraz wiedzy użytkownika na temat fotografii. Profesjonalne urządzenia zapewniają precyzyjną regulację ostrości, są wydajne i bardziej zaawansowane niż modele przeznaczone dla hobbystów.

Komputer dla fotografa

Komputer służący do obróbki zdjęć powinien mieć wysokiej jakości kartę graficzną i być wydajny. Należy także zainwestować w pamięć zewnętrzną, która pozwoli na wygodne przechowywanie i katalogowanie zdjęć. Na wyjazdy najlepszy będzie lekki laptop, na który fotograf może zgrywać zdjęcia i obrabiać je w czasie trwania sesji. Jednak do pracy w studiu czy w domu warto zainwestować w komputer stacjonarny z dużym monitorem o wysokiej rozdzielczości, który zapewnia lepszą ergonomię pracy. Profesjonalna hurtownia laptopów ma w swojej ofercie zarówno specjalistyczne komputery stacjonarne, jak i wygodne, mobilne laptopy. Przy wyborze modelu należy zwrócić uwagę m.in. na procesor, kartę graficzną, pamięć RAM oraz rodzaj dysku. Ważnym elementem pracy fotografa jest także poddawanie zdjęć postprodukcji. Obróbka w profesjonalnym programie graficznym pozwala m.in. poprawić błędy kadrowania, poddać kolory korekcie czy nałożyć filtry na zdjęcie.

Obiektywy fotograficzne

Nowoczesne obiektywy do aparatu pozwalają rozszerzyć możliwości urządzenia, a tym samym nadać zdjęciom nową, lepszą jakość. Obiektywy są potrzebne do fotografii makro oraz sportowej. Dużą popularnością cieszą się również obiektywy zmiękczające tło, które pozwalają uzyskać efekt bokeh, a więc delikatnego rozmycia, które jest stosowane w fotografii portretowej. 

Robienie zdjęć i filmowanie w plenerze

Obecnie wiele filmów ślubnych, fotorelacji z eventów, kinowych kadrów czy niepowtarzalnych zdjęć powstaje przy wykorzystaniu dronów. Urządzenia te zapewniają ogrom możliwości i dla wielu fotografów są narzędziem codziennej pracy. Wybierając specjalistyczny dron, należy przyłożyć szczególną uwagę do parametrów kamery dołączonej do urządzenia. Ważne są takie kwestie jak czas otwarcia migawki, obecność trybu seryjnego robienia zdjęć oraz stabilizacji obrazu, która pozwala uzyskać płynność nawet w czasie wietrznej pogody. Drony DJI umożliwiają nagrywanie z detalami z wysokich odległości, co sprawia, że fotograf może pozwolić sobie na kadry z trudno dostępnych miejsc, a dzięki modelom wyposażonym w technologię SmartPhoto może również wykonywać ujęcia w gorszych warunkach oświetleniowych.

Fot.: Jakob Owens/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiedni stabilizator do kamery?
Jak wybrać odpowiedni stabilizator do kamery?
Kręcenie filmów i robienie zdjęć to obecnie bardzo popularne hobby. Jednak, aby uzyskać profesjonalne i stabilne ujęcia, warto zainwestować w stabilizator do kamery. W niniejszym artykule przedstawimy, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego stabilizatora do kamery oraz dlaczego warto wybrać właśnie ten rodzaj urządzenia.
Najlepsze lampki do roweru dla miłośników jazdy górskiej
Najlepsze lampki do roweru dla miłośników jazdy górskiej
Jazda na rowerze górskim to nie tylko świetna zabawa, ale również wymagający sport, który wymaga specjalistycznego sprzętu.
Za kulisami tworzenia gier: od pomysłu do finalnej produkcji
Za kulisami tworzenia gier: od pomysłu do finalnej produkcji
Odkryj fascynujący proces tworzenia gier komputerowych. Poznaj etapy produkcji, od inspirującej idei, poprzez proces twórczy, aż do ostatecznego produktu.
Ostatnie wpisy