Polecamy
Komputer do nauki – jaki powinien być?
Komputery i sieć

Komputer do nauki – jaki powinien być?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wakacje to dobry moment, żeby zaopatrzyć się w komputer na rok szkolny lub akademicki. W obecnych czasach warto brać pod uwagę szczególnie parametry, które przydadzą się podczas używania laptopa w nauce zdalnej – w ten sposób przygotujesz siebie lub swoje dziecko na ewentualne zawieszenie zajęć stacjonarnych.

Komputery dla dzieci

Większość dzieci, które obecnie uczęszczają do szkół podstawowych, urodziła się i dorastała w otoczeniu Internetu. Z tego powodu nawet najmłodsi potrafią sprawnie obsługiwać urządzenia elektroniczne takie jak laptopy i smartfony – nie zawsze jednak można powiedzieć to o dorosłych. Jeśli chcesz kupić pociechom komputer, który ma posłużyć im do nauki i zabawy, powinieneś zwrócić uwagę na trzy podstawowe kryteria. Po pierwsze – płynność działania. To bardzo ważne, ponieważ podczas zajęć zdalnych dzieci czasami muszą korzystać z kilku programów na raz. Drugim ważnym kryterium jest niezawodność techniczna. Warto zwrócić tutaj szczególną uwagę na sprawny mikrofon, dobrą jakość dźwięku oraz obraz kamerki. Ostatni element to kompatybilność laptopa z programami edukacyjnymi. System operacyjny i sprzęt powinny być w stanie obsługiwać programy, z których dziecko korzysta z polecenia szkoły. Szukanie komputerów spełniających te standardy może nie być proste, a nowy sprzęt bywa bardzo drogi, dlatego warto przejrzeć również laptopy poleasingowe.

Komputer dla studenta

Laptop dla studenta zazwyczaj jest zakupem bardziej wymagającym, a przynajmniej mniej standardowym niż komputer dla dziecka. Dzieje się tak dlatego, że na wymagania wobec tego sprzętu wpływa specyfika studiów – na przykład przyszli informatycy, graficy i programiści z pewnością będą stawiać raczej na komputer stacjonarny, o wysokich parametrach graficznych. Z kolei studenci kierunków, na których duża część zajęć odbywa się stacjonarnie i w formie wykładów, z pewnością postawią na lekkie laptopy o wytrzymałej baterii, które będą mogli zabrać na uczelnię. Jeśli jesteś studentem i poszukujesz idealnego komputera, koniecznie określ specyfikę swoich studiów i hierarchię potrzeb – dzięki temu łatwiej będzie Ci wybrać idealne urządzenie.

Komputery dla dorosłych

Nie tylko dzieci i studenci się uczą. Coraz więcej osób dorosłych i w podeszłym wieku chce być na czasie i orientować się w tym, co dzieje się w Internecie. Jeśli potrzebujesz sprzętu, na którym nauczysz się obsługiwać proste programy i zagłębisz się w świat mediów, postaw na komputery poleasingowe z wydajnym procesorem (co najmniej średniej klasy), 8 GB pamięci operacyjnej RAM oraz dyskiem twardym o pojemności minimum 128 GB. Warto zadbać, aby systemem operacyjnym laptopa był Microsoft Windows, a sam sprzęt powinien być w momencie kupienia w dobrym stanie technicznym, by posłużyć Ci na dłuższy czas. Zwróć też uwagę na obecność portów – mogą przydać Ci się wszystkie podstawowe złącza (w tym HDMI).

Fot. Kari Shea/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*