Polecamy
Laptop czy komputer stacjonarny dla grafika – na co się zdecydować?
Komputery i sieć

Laptop czy komputer stacjonarny dla grafika – na co się zdecydować?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Zawód grafika komputerowego istnieje od lat, ale cały czas ewoluuje. Pojawiają się nowe narzędzia pracy, które sprawiają, że tworzone przez specjalistów projekty stają się bardziej rzeczywiste. Grafik komputerowy może ponadto zajmować się retuszowaniem zdjęć czy tworzeniem modeli i animacji 3D. W swojej pracy naturalnie musi mieć zapewnione odpowiednie narzędzia – sprzęt komputerowy i oprogramowanie. Czy lepiej wybrać dla grafika laptopa czy komputer stacjonarny?

Ekran laptopa czy monitor dla grafika?

Jednym z najważniejszych czynników wyboru pomiędzy laptopem i komputerem stacjonarnym dla takiego specjalisty jest wyświetlacz, ponieważ to on powinien idealnie odwzorowywać barwy i zapewniać szerokie kąty widzenia wraz z wysoką luminacją. Jeśli się pracuje z grafiką, to, co widoczne na ekranie, jest zdecydowanie najważniejsze. W przypadku komputerów stacjonarnych możesz wybrać zadowalający monitor dla grafika i osobno wydajny komputer stacjonarny. Jeśli chodzi o laptopy, to jest to utrudnione zadanie, bo trzeba pogodzić to, by miały bardzo dobrą matrycę i przy tym cechowały się właściwymi dla użytkownika podzespołami.

Wielkość monitora dla grafika

Przy kupnie laptopa graficznego wielkość matrycy powinna być wybrana tak, by stanowić kompromis pomiędzy komfortem pracy realizowanej w aplikacjach graficznych oraz niską wagą urządzenia, i można było je bez trudu przenosić z miejsca na miejsce. Dobrym rozwiązaniem może być laptop z ekranem o przekątnej 15,6 – 17 cali. Monitor dla grafika podpięty pod komputer stacjonarny lub laptopa może być znacznie większy, np. 24-calowy.

Rozdzielczość ekranu laptopa dla grafika i monitora

Być może nie sama wielkość ekranu liczy się najbardziej przy wyborze rozwiązania w postaci laptopa dla grafika czy stacjonarnego komputera służącego do projektowania grafiki. Zasadniczo sprzęt komputerowy przeznaczony dla profesjonalistów – grafików musi mieć wysoką rozdzielczość, którą zapewniają np. matryce 4K – 3840×2160 pikseli. Dzięki nim ilość widzianych przez użytkownika na monitorze lub ekranie komputera detali będzie zdecydowanie większa.

Wymogi techniczne do obsługi programów graficznych

Wybór pomiędzy laptopem a komputerem stacjonarnym dla grafika stał się jeszcze trudniejszy wraz z udoskonalaniem urządzeń przenośnych przez ich producentów. W efekcie laptop graficzny może mieć takie same nowoczesne podzespoły jak stacjonarny komputer, choć ten ostatni daje szersze możliwości rozbudowy w przyszłości. Komputer dla grafika – mobilny lub stacjonarny powinien mieć wysoką moc obliczeniową, by móc obsługiwać najbardziej zaawansowane i wymagające programy graficzne.

Laptop czy komputer stacjonarny – który będzie lepszy?

Nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na pytanie, czy komputer stacjonarny zawsze będzie lepszy od laptopa dla grafika. Wszystko zależy od parametrów urządzenia – rozdzielczości ekranu, jego wielkości i typu, oraz od procesora, jego wydajności i tego, czy komputer wyposażony jest w wysokiej klasy, dedykowaną kartę graficzną.

Zobacz również: jak wyposażyć stanowisko do pracy biurowej?

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*