Polecamy
Jak zabezpieczyć plik hasłem?
Komputery i sieć

Jak zabezpieczyć plik hasłem?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W obecnych czasach korzystanie z komputerów i internetu jest naszą codziennością. Dlatego warto wiedzieć, jak zabezpieczyć pliki hasłem, aby ich zawartość nie trafiła w niepowołane ręce. Sprawdźmy, jak ochronić swoją prywatność.

Dlaczego warto zabezpieczać pliki?

Obecnie praca dużej części społeczeństwa jest skomputeryzowana. Wiele firm wykorzystuje w plikach dane, które są poufne. Natomiast algorytmy, przy których użyciu przesyła się pliki przez internet, w sposób automatyczny czytają, zapisują i kopiują to, co dane pliki zawierają. W dobie, gdy bezpieczeństwo naszych danych jest tak ważne, warto zapobiegać wyciekom informacji. Wiedza, jak zabezpieczyć plik hasłem, jest przydatna również wtedy, gdy z danego komputera korzysta więcej niż jeden użytkownik. Dziać się tak może zarówno w miejscu pracy, jak i w warunkach domowych, gdy urządzenie dzielimy przykładowo z dziećmi.

Jakie pliki można zabezpieczać hasłem?

Hasłem można zabezpieczyć właściwie dowolny plik. Wśród nich wymienić można obrazy, dokumenty tekstowe, a także pliki audio czy pliki filmowe. Hasłem można zabezpieczać też całe foldery.

W jaki sposób można zabezpieczać pliki hasłem?

Istnieje kilka prostych sposobów na zabezpieczanie plików hasłem. Sprawdźmy, na jakie opcje można się zdecydować. 

Zabezpieczanie przy użyciu programów do kompresji plików

Programy, przy których użyciu można tworzyć archiwa danych, pozwalają w łatwy sposób zakładać na nie hasła. Wśród nich wymienić można 7-Zip, WinZip czy WinRAR. Aby zabezpieczyć plik hasłem za pośrednictwem któregoś z tych programów, należy zaznaczyć wybrany plik lub folder i dodać go do archiwum. W ustawieniach danego archiwum pojawi się opcja założenia hasła, gdzie przemyślane hasło wpisujemy. Po stworzeniu archiwum jego zawartość będzie można wyświetlić dopiero po podaniu hasła. Jest to jedna z nieskomplikowanych metod, które pozwolą Ci na zwiększenie bezpieczeństwa danych.

Zabezpieczanie plików przy użyciu specjalnych programów

Istnieją programy do zabezpieczania plików hasłem, zarówno darmowe, jak i płatne. Wśród nich znajduje się Folder Lock, którego użycie pozwoli na łatwe i szybkie zabezpieczenie folderu lub pliku hasłem. Program Folder Lock jest bardzo prosty w obsłudze. Aby zabezpieczyć folder hasłem, można skorzystać z metody „przeciągnij i upuść”, która polega na przeciągnięciu ikony folderu do okienka programu. Następnie program tworzy nowy folder na dysku twardym i zabezpiecza go hasłem. Przez dodanie plików do aplikacji zabezpiecza je się – są widoczne wyłącznie z jej poziomu. Programy takie jak Folder Lock prawdopodobnie wystarczą w warunkach domowych. Jeśli chodzi o dane poufne, które dotyczą miejsca pracy, być może warto postawić na inne, bardziej zaawansowane rozwiązanie.

Wbudowana opcja zabezpieczania plików dostępna w różnych programach do ich edycji lub odczytu

Dostępne są także programy, które nie tylko umożliwiają odczytywanie plików, lecz także zabezpieczanie ich. Wśród nich znajduje się pakiet Office, który służy do edycji i wyświetlania wielu różnych plików. Przykładowo w programie Word, aby zabezpieczyć dokument hasłem, należy otworzyć menu „Plik” i przejść do zakładki „Informacje”, w której dostępna jest opcja „Chroń dokumenty”. Z tego poziomu można zabezpieczyć plik przez wybranie funkcji „Szyfruj przy użyciu hasła – chroń ten dokument hasłem”.

Zdj. główne: Towfiqu barbhuiya/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym jest ISO?
Czym jest ISO?
Chcesz dowiedzieć się, jak przebić konkurencję i zbudować solidną markę? Sprawdź, czym są systemy ISO i przekonaj się, że los firmy masz we własnych rękach.
Red Dot Awards – kto dostał nagrody w 2021?
Red Dot Awards – kto dostał nagrody w 2021?
Czym są nagrody Red Dot Awards? Oto ich tegoroczni zdobywcy.
Bezprzewodowe przesyłanie dużych plików – jak to zrobić?
Bezprzewodowe przesyłanie dużych plików – jak to zrobić?
Dowiedz się, jak szybko i bezpiecznie przesyłać zdalnie duże pliki!
Ostatnie wpisy