Polecamy
Gita – nowe urządzenie, które wozi zakupy
Gadżety i akcesoria

Gita – nowe urządzenie, które wozi zakupy

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Nowe technologie stale zaskakują ludzi. Wśród interesujących urządzeń, które ujrzały światło dzienne w ciągu ostatnich kilku lat, znajduje się Gita.

Czym jest Gita?

Gita jest inteligentnym dwukołowym robotem służącym do przewożenia ładunków. Jest to osobiste urządzenie, które ma za zadanie podążać za właścicielem, przewożąc do 18 kg (40 funtów) przedmiotów, takich jak bagaż, zakupy, sprzęt do ćwiczeń – w zasadzie wszystko, co „każe” nieść mu użytkownik. Prototyp Gity został zaprezentowany po raz pierwszy w lutym 2017 roku. Wraz z końcem listopada roku 2019 robot zaczął być dostępny w sprzedaży w Stanach Zjednoczonych.

Pierwsza wizja

Pierwsza wersja Gity, która została zaprezentowana przez Piaggio Fast Forward – start-upową spółkę z Bostonu powiązaną z Piaggio (producentem znanych skuterów Vespa) – różni się nieco od modelu dostępnego dziś na rynku. Robot, o którym była mowa w roku 2017, miał być w stanie poruszać się autonomicznie (według mapy) lub podążać za człowiekiem. Proponowana ówcześnie wersja Gity miała przemieszczać się z prędkością 10 m/s. Zaproponowana szybkość miała umożliwić urządzeniu nadążanie za użytkownikiem jadącym na rowerze. Żywotność baterii miała wynosić 8 godzin, natomiast czas ładowania – 3 godziny.

Obecna wersja robota

Gita, która jest dostępna na rynku, nie posiada zdolności autonomicznego poruszania się. Aktualna wersja może wyłącznie śledzić właściciela poprzez użycie czujników wizualnych. Pierwotna prędkość robota w wysokości 10 m/s została zmniejszona do ok. 2,7 m/s. Prawdopodobnie ma to związek z tym, że w obecnej wersji może tylko podążać za właścicielem. Gita nie może też parkować samodzielnie. Żywotność baterii robota to 4 godziny nieprzerwanego użycia. Całkowite ładowanie zajmuje mniej niż 2 godziny. Robot wyposażony jest w funkcje, takie jak strumieniowe przesyłanie muzyki czy blokada, które dostępne są dzięki aplikacji mygita. Dostępny jest w 3 kolorach: czerwonym, szarym i ciemnoniebieskim.

Gita mini

Gita dostępna jest również w wersji mini, która może unieść do 9 kilogramów. Między wersją standardową a pomniejszoną jest kilka różnic. Przykładowo, żywotność baterii wersji mini to 7 godzin nieprzerwanej podróży. Gita mini dostępna jest w kolorach limonkowym i beżowym.

Zalety i wady robota

Wśród zalet Gity znajdują się jej zastosowanie i to jak łatwe jest wykonywanie krótkich podróży czy zakupów przy jej asyście. Niektórzy porównują Gitę do zwierzątka, którego nie trzeba karmić. Trzeba również przyznać, że robot prezentuje się całkiem elegancko. Pomysł Piaggio Fast Forward ma niestety kilka wad. Wśród nich wymienić można trudność użytkowania w zatłoczonych miejscach, gdzie Gita może zgubić właściciela i zostać skradziona. 

Kradzież Gity prawdopodobnie nie byłaby jednak taka łatwa, ponieważ robot wcale nie jest lekki. Prowadzi to do kolejnej wady urządzenia, jaką jest możliwość poruszania się robota jedynie po twardych powierzchniach, takich jak chodnik. Co więcej, urządzenie nie jest również w stanie pokonywać schodów lub innych spadków, co w konsekwencji wciąż jest dużym obciążeniem dla właściciela. Wśród słabych stron robota wymienić można również cenę. Według strony producenta Gita kosztuje 2950 dolarów, natomiast Gita mini 1850 dolarów. Jest to zatem urządzenie, na które pozwolić sobie może niewielu.

Zdj. główne: Lenin Estrada/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przyczyny wolnego otwierania się strony www
Przyczyny wolnego otwierania się strony www
Zastanawiasz się, dlaczego strony internetowe powoli się otwierają? Sprawdź najczęstsze przyczyny.
Co możesz zyskać skutecznym pozycjonowaniem stron internetowych?
Co możesz zyskać skutecznym pozycjonowaniem stron internetowych?
Skuteczne pozycjonowanie to klucz do sukcesu zarówno większych, jak i mniejszych firm. Sprawdź, jak zająć się SEO, by osiągnąć najlepsze efekty.
Wpływ pozycjonowania na e-commerce
Wpływ pozycjonowania na e-commerce
Proces pozycjonowania ma tylko jeden, lecz bardzo istotny z punktu widzenia przedsiębiorcy cel - osiągnięcie przez daną witrynę pierwszych wyników w listingu wyszukiwarki Google. Nie jest to proste, ale zawsze opłacalne.
Ostatnie wpisy