Polecamy
Jak działają magazyny energii? Akumulator BYD w praktyce
Inne

Jak działają magazyny energii? Akumulator BYD w praktyce

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Świat powoli, acz systematycznie odchodzi od tradycyjnej energetyki opartej na węglu, ropie i gazie. Produkcja zielonej energii ma jednak swoje ograniczenia, a jednym z największych wyzwań jest jej magazynowanie. Akumulatory BYD to rozwiązanie, które ma ułatwić ekologiczną transformację gospodarki.

Co to są magazyny energii?

Systemy magazynowania energii (ESS, z ang. Energy Storage Systems) to urządzenia lub ich zespoły zdolne do przechowywania wyprodukowanej energii i dostarczania jej w późniejszym czasie. Ich geneza wiąże się przede wszystkim z potrzebą wyrównywania różnic między okresami wysokiej podaży energii ze źródeł odnawialnych a okresami wysokiego zapotrzebowania na prąd.

Podstawą ESS jest oczywiście odpowiednio pojemna i wydajna bateria, np. akumulator BYD. Poza tym układ obejmuje również komponenty elektryczne, wsparcie mechaniczne, systemy grzania i chłodzenia, moduły konwertujące PCS, a także systemy zarządzania energią (EMS) oraz baterią (BMS).  W uproszczeniu można powiedzieć, że w dni słoneczne fotowoltaika generuje kilowaty, które następnie składowane są w baterii do wykorzystania w dni chłodne i ciemne, gdy potrzebujemy światła i ogrzewania.

Akumulatory BYD – krótka historia

BYD to chińska firma, która rozpoczęła działalność w 1995 r., a dziś jest jednym z największych producentów zasilania na świecie.  Początkowo specjalizowała się w produkcji ładowalnych baterii do telefonów komórkowych, a w 2002 r. odważnie wkroczyła na rynek motoryzacji jako BYD Automobile Co Ltd. W 2010 r. była szóstym największym producentem aut w Chinach, a w kolejnej dekadzie zaczęła specjalizować się w produkcji samochodów elektrycznych. Akumulatory BYD w pierwszej połowie 2022 r. stanowiły 12% globalnego rynku w tej kategorii.

Jednocześnie od 2008 r. firma zaczęła rozwijać drugą gałąź działalności, skupiając się na rozwoju systemów magazynowania energii. Oprócz R&D obejmuje ona również produkcję, serwis i recykling ESS. Rozwiązania oparte o renomowane akumulatory BYD zostały już zastosowane w setkach projektów komercjalnych, industrialnych oraz mieszkaniowych w 70 krajach świata.

W Polsce dystrybucją akumulatorów BYD zajmuje się firma Wamtechnik.pl. W ofercie sklepu znaleźć można akumulatory niklowo-wodorkowe (Ni-MH) wykorzystywane w elektronarzędziach, sprzęcie radiokomunikacyjnym czy odkurzaczach. Ze szczegółową ofertą można zapoznać się na stronie: https://wamtechnik.pl/produkty/technologie-niklowe/akumulatory-niklowo-wodorkowe-ni-mh/akumulatory-niklowo-wodorkowe-ni-mh-byd-energy-jyh-batteries/

Systemy magazynowania energii (ESS) w oparciu o akumulatory BYD

Nowoczesne magazyny energii skupiają się przede wszystkim na wykorzystaniu potencjału paneli fotowoltaicznych. W rozwiązaniach skierowanych do gospodarstw domowych akumulatory BYD są w stanie przechowywać od 7 kWh do 105 kWh. Sam system przyjmuje postać łatwego do konfiguracji i eleganckiego modułu na ścianę.

Na potrzeby sektora C&I (handel i przemysł) projektuje się większe systemy magazynowania energii o pojemności nawet do 500 kWh. Wyposażone w systemy chłodzenia i alarmy przeciwpożarowe z opcją uwalniania aerozolu gwarantują energetyczne bezpieczeństwo i bezwypadkowość. Co zaś najważniejsze, wykorzystane w nich akumulatory BYD cechują się bardzo wysoką żywotnością. Przekłada się to na atrakcyjnie niski wskaźnik wyrównanego kosztu energii (LCOE), głównej miary opłacalności inwestycji w fotowoltaikę.

Zdjęcie: materiał partnera.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak nowoczesne technologie zmieniają oblicze biznesowych spotkań na odległość
Jak nowoczesne technologie zmieniają oblicze biznesowych spotkań na odległość
Poznaj, jak przeobrażenia technologiczne wpływają na sposób prowadzenia spotkań biznesowych zdalnie. Odkryj nowe możliwości i dowiedz się, jak przystosować się do zmian.
Wpływ pozycjonowania na e-commerce
Wpływ pozycjonowania na e-commerce
Proces pozycjonowania ma tylko jeden, lecz bardzo istotny z punktu widzenia przedsiębiorcy cel - osiągnięcie przez daną witrynę pierwszych wyników w listingu wyszukiwarki Google. Nie jest to proste, ale zawsze opłacalne.
Jak technologia dronów rewolucjonizuje przemysł budowlany?
Jak technologia dronów rewolucjonizuje przemysł budowlany?
Odkryj, jak nowoczesne drony wpływają na przemiany w sektorze budowlanym, od planowania i mapowania terenu do kontroli jakości i bezpieczeństwa.
Ostatnie wpisy