Polecamy
Co obejmuje BHP w biurze?
Inne

Co obejmuje BHP w biurze?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Bezpieczeństwo i higiena pracy to aspekty, których nie wolno lekceważyć w miejscu pracy. Choć biuro nie wydaje się tak niebezpiecznym miejscem, jak na przykład fabryka, czy magazyn, przepisy BHP są w nim równie ważne. Określają one bowiem zasady, których trzeba przestrzegać, aby w pracy uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Praca przy urządzeniach elektrycznych może wiązać się z pewnym ryzykiem, a ewakuacja z wielkiego biurowca może być skomplikowanym procesem. Podpowiadamy, co obejmuje BHP w biurze.

Szkolenie BHP

Aby w biurze mogły być przestrzegane przepisy BHP, każdy pracownik musi je doskonale znać. W pierwszych dniach pracy nowo zatrudnione osoby powinny przechodzić specjalne szkolenie wdrażające  je w przepisy BHP w firmie. Ponadto szkolenia BHP Warszawa powinny odbywać się regularnie dla wszystkich pracowników. Taki przypominający wykład warto przeprowadzić co najmniej raz na trzy lata. Pierwsze szkolenie może odbywać się za pośrednictwem platform internetowych. Jest to zazwyczaj najwygodniejsza forma umożliwiająca przyswajanie wiedzy oraz zdanie testu zarówno dla pracowników, jak i pracodawcy. Możesz także wysłać jednego z pracowników na kurs certyfikujący, który upoważnia do przeprowadzania takich szkoleń. Wtedy szkolenie nowych pracowników będzie obowiązkiem tej osoby.

Oznaczenia BHP

Biuro, tak jak każde miejsce pracy powinno być oznaczone odpowiednimi znakami BHP. Skrzynki elektryczne, miejsca, gdzie przechowuje się niebezpieczne środki czyszczące oraz apteczka muszą być oznakowane. Właściwe symbole powinny wyznaczać także drogę ewakuacyjną i punkt zbiórki. W przypadku pożaru, wycieku gazu lub ryzyka zawalenia się budynku znacząco usprawnia to ewakuację. Zazwyczaj biura do wynajęcia Warszawa posiadają już takie oznakowanie, jednak nie można brać tego za pewnik i warto rozejrzeć się po budynku przed wynajęciem w nim biura. Ważną kategorią znaków są te, informujące o położeniu gaśnicy, węża gaśniczego i tym podobnych przedmiotów. Znaki BHP nie są tylko pustym wymogiem prawnym, ale realnie wpływają na bezpieczeństwo pracowników biura.

Komfort i bezpieczeństwo pracy

Dobra jakość powietrza w biurze ma bezpośredni wpływ na zdrowie pracowników, którzy spędzają w nim osiem godzin dziennie.W dużych miastach nie da się uniknąć smogu, dlatego w biurze warto zamontować oczyszczacz powietrza z filtrem, który zneutralizuje zanieczyszczenia z zewnątrz. Komfort pracy podniesie także klimatyzator, jednak aby spełniał on wymogi BHP musi być regularnie czyszczony i doglądany przez specjalistę. Serwis klimatyzacji Katowice zapewnia kompleksowe usługi zarówno montażu, jak i naprawy ewentualnych usterek w klimatyzatorze. Czyszczenie systemu klimatyzacji jest niezwykle ważne, ponieważ wszelkie urządzenia chłodnicze są idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii, grzybów oraz pleśni. Jako że są to organizmy niebezpieczne dla zdrowia, pod żadnym pozorem nie powinny być rozpylane w przestrzeni biurowej. 

Naturalnymi filtrami powietrza są rośliny, które skutecznie walczą ze smogiem i produkują tlen. Niektóre gatunki roślin pochłaniają tak zwany elektrosmog, czyli pole elektromagnetyczne wytwarzane przez urządzenia biurowe. Jeśli chcesz poprawić jakość powietrza w swoim biurze, a przy okazji wprowadzić do niego trochę zieleni, wybierz następujące rośliny: 

  • skrzydłokwiat, 
  • palma koralowa,
  • zielistka,
  • epipremnum,
  • zamiokulkas,
  • sansevieria, 
  • syngonium.

zdj.główne: Annie Spratt/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Agata 18.12.2022

    Oczyszczacz super sprawa. Jeśli zostają firmowe pieniądze pod koniec roku do wydania to warto taki prezent sobie i pracownikom zrobić.

Rekomendowane
Głośniki bezprzewodowe bluetooth – dlaczego warto je wybrać?
Głośniki bezprzewodowe bluetooth – dlaczego warto je wybrać?
Poniższy artykuł omawia zalety nowoczesnych głośników bezprzewodowych bluetooth, które zaskakują swoich użytkowników czystym i naturalnym dźwiękiem.
Jak napisać CV dopasowane do konkretnej oferty pracy?
Jak napisać CV dopasowane do konkretnej oferty pracy?
Odpowiednio napisane CV stanowi jeden z podstawowych warunków zatrudnienia. To z życiorysem pracodawca zapoznaje się na samym początku i zwykle to właśnie przesłany dokument decyduje o Twoim udziale w kolejnych etapach rekrutacji.
Elektroniczne gadżety dla firm
Elektroniczne gadżety dla firm
Masz swoją firmie? Zobacz, na jakie elektroniczne gadżety warto postawić.
Ostatnie wpisy