Polecamy
Jakich metod używa się do zdiagnozowania covidu?
Inne

Jakich metod używa się do zdiagnozowania covidu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Osoby, które podejrzewają u siebie koronawirusa albo miały do czynienia z osobą zakażoną, powinny możliwie jak najszybciej zrobić odpowiedni test. W tym artykule przedstawiamy możliwości zdiagnozowania COVID-u.

Rodzaje testów na koronawirusa

Testy można podzielić ze względu na to, czy potwierdzają bieżące zakażenie wirusem, czy też informują o przebytej już chorobie. Wśród tych, które sprawdzają aktualne zakażenie, wyróżnia się:

– test PCR

– test antygenowy

– Covid Detector.

Z kolei test, który informuje o tym, czy przebyliśmy już chorobę, to test na przeciwciała.

Cechy każdego z testów

Test antygenowy wykonuje się we wczesnym stadium genowym, test PCR w każdym jej stadium albo już po jej przebyciu. Z kolei Covid Detector jest skuteczny już w czasie infekowania. Czas oczekiwania na wynik testu różni się dosyć mocno – Covid Detector daje wynik najszybciej, bo już po kilkudziesięciu sekundach, na wynik testu antygenowego czeka się jedynie do 15 minut, a testu PCR do 24 h.

Skuteczność każdego z testów jest wysoka:

– test PCR – do 100%

– test antygenowy – od 80% do 100%

– Covid Detector – od 96,41% do 97,67%.

Dwa pierwsze testy opierają się na wymazie z nosogardzieli, z kolei Covid Detector jest najmniej inwazyjny, ponieważ bada wydychane powietrze (albo także wymaz).

Więcej informacji na temat tego  ostatniego można znaleźć na stronie https://mlsystem.pl/covid-detector/.

Test genetyczny PCR jako jedyny jest rekomendowany przez Światową Organizację Zdrowia. Dodatni wynik testu wymaga poddania się izolacji, ponieważ aktywna infekcja znaczy, że chory zakaża. Test genetyczny na koronawirusa zalecany jest osobom, które posiadają objawy charakterystyczne dla Covid-19 albo miały kontakt z chorą osobą. Wykonać test mogą osoby chcące sprawdzić, czy nie przechodzą choroby bezobjawowo. Najwyższą skuteczność test wykazuje 7-9 dni od potencjalnego kontaktu z osobą zakażoną albo jeden dzień od wystąpienia objawów.

Test antygenowy jest rekomendowany przez GIS do wczesnego rozpoznawania COVID. Dzięki temu, że próbki nie wysyła się do laboratorium, wynik odczytywany jest zdecydowanie szybciej i taki test można nawet wykonać samodzielnie w domu. Test polecany jest osobom, które zaobserwowały u siebie objawy koronawirusa. W przypadku bezobjawowego przebiegu choroby ten test ma niższą skuteczność. Najwyższa skuteczność testu antygenowego jest do 5-7 od wystąpienia objawów.

Covid Detector najczęściej stosowany jest przez firmy diagnostyczne i szpitale, ale także w zakładach pracy czy w centrach handlowych. Zaletą tego sposobu jest to, że bada on obecność wirusa między innymi w wydychanym  powietrzu.

Jak przygotować się do testu?

Testy genetyczne i antygenowe wymagają niezbędnego przygotowania. Pacjent powinien być na czczo albo minimum 3 godziny po spożyciu ostatniego posiłku. Nie powinno się także myć zębów chwilę przed testem, żuć gumy ani stosować płynów do płukania jamy ustnej.

Odpowiednio przygotowane muszą być także osoby przeprowadzające testy. Niezbędny jest specjalny kombinezon ochronny albo na przykład spodnie medyczne damskie.

Gdzie wykonać test?

Test na koronawirusa można wykonać na przykład w specjalnych mobilnych punktach, jednak nie tylko. Po otrzymaniu skierowania od lekarza możemy iść do przygotowanych punktów z testami. Można znaleźć je w każdym większym mieście. Żeby uzyskać informacje na temat poszczególnych miejsc i zapisów na test, warto zadzwonić w konkretne miejsce albo wejść na stronę rządową i tam znaleźć najważniejsze informacje.

Fot. unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak automatyzacja procesu akceptacji faktur kosztowych może zwiększyć efektywność Twojej firmy?
Jak automatyzacja procesu akceptacji faktur kosztowych może zwiększyć efektywność Twojej firmy?
Odkryj, jak automatyzacja procesu akceptacji faktur kosztowych może znacznie poprawić efektywność działania Twojej firmy. Poznaj nowoczesne metody zarządzania finansami.
Nagrody Apple Design Awards przyznane!
Nagrody Apple Design Awards przyznane!
Apple Design Award rozdane! Jakie aplikacje zostały nagrodzone przez producenta z Cupertino?
Poradnik dla instalatorów, który pomoże przy zakupie akcesoriów elektrycznych, niezależnie od realizowanego projektu
Poradnik dla instalatorów, który pomoże przy zakupie akcesoriów elektrycznych, niezależnie od realizowanego projektu
Podpowiadamy, jak wyselekcjonować najodpowiedniejsze komponenty elektrotechniczne do twojego zlecenia. Dowiedz się, które kryteria zastosować, by sprawnie dobierać elementy instalacji elektrycznej.
Ostatnie wpisy