Polecamy
Na czym polega kontrola wizyjna?
Inne

Na czym polega kontrola wizyjna?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kontrola wizyjna to proces wykorzystywany obecnie w wielu firmach. Dzięki możliwości przeprowadzenia dokładnego i zautomatyzowanego procesu kontroli jakości jest cenionym narzędziem w całym procesie produkcji. Na czym konkretnie polega kontrola wizyjna? Zapraszamy do lektury!

Czym jest kontrola wizyjna?

Kontrola wizyjna systemem składającym się z licznych kamer oraz skanerów. Dzięki ich połączeniu z dedykowanym oprogramowaniem są one w stanie zweryfikować zgodność produktu z danym wzorcem. Systemy wizyjne stanowią podstawę kontroli jakości produktów. Przeprowadzenie kontroli wizyjnej zmniejsza ryzyko wypuszczenia na rynek produktu lub partii produktów, które są wadliwe lub nie spełniają wyznaczonych norm. 

Na czym polega kontrola jakości za pomocą systemu wizyjnego?

Systemy wizyjne znacząco ułatwiają proces zarządzania jakością pracy w naszym przedsiębiorstwie. Kamery i skanery biorące udział w kontroli wizyjnej obserwują produkt z ogromną dokładnością. Kontrola jakości produktów przy pomocy systemów wizyjnych odbywa się w kilku etapach. 

  1. Pozyskiwanie obrazu – kamery i skanery przemysłowe, w które wyposażone są systemy wizyjne dokładnie „obserwują” przedmiot.
  2. Weryfikowanie produktu – system wizyjny dokładnie weryfikuje wszystkie parametry produktu takie jak jego wielkość, położenie, kształt czy kompletność. Sprawdzane są także wszelkie oznaczenia obecne na produkcie, jakość i dokładność wykonania etykiety, kolor produktu i wiele więcej. Dzięki zmiennej optyce kamery weryfikacja jest niezwykle dokładna.
  3. Porównanie produktu ze wzorcem – po weryfikacji parametrów produktu, system porównuje je z wgranym do systemu wzorcem.
  4. Decyzja o dopuszczeniu lub odrzuceniu produktu – na końcowym etapie kontroli jakości system musi podjąć decyzję o dopuszczeniu produktu do kolejnych części procesu produkcji bądź odrzuceniu go, jeśli nie spełnia określonych wymagań lub jest uszkodzony. System dokonuje wyboru na podstawie wcześniej dokonanej analizy.

Zalety korzystania z systemów wizyjnych

Wykorzystanie systemów wizyjnych w kontroli jakości produktów z pewnością niesie ze sobą wiele istotnych korzyści. To właśnie z tego powodu wiele firm decyduje się na korzystanie z systemów wizyjnych. Jakie są największe zalety tego rozwiązania?

  • Wsparcie ludzkiej pracy – korzystanie z systemów wizyjnych to duże wsparcie dla pracy ludzi. W czasie gdy system dokonuje kontroli jakości, człowiek może wykonywać inne zadania. Dodatkowo, w odróżnieniu od człowieka, urządzenia wizyjne nie ulegają zmęczeniu, nie posiadają gorszych dni, a także nie bywają rozkojarzone. Są pozbawione czynnika ludzkiego, co wpływa pozytywnie na proces kontroli jakości.
  • Dokładność kontroli produkcji – systemy wizyjne są w stanie dokonywać analizy produktów w sposób dokładniejszy od człowieka.
  • Oszczędność czasu – kontrola jakości produktów przy użyciu systemów wizyjnych odbywa się w sposób zautomatyzowany. Jest więc znacznie szybsza niż kontrola dokonywana przez człowieka. Odpowiedni system jest w stanie wykryć niemal wszystkie wady produktu.
  • Pozyskiwanie danych – systemy wizyjne pozyskują i archiwizują dane na temat danego produktu.
  • Skrócenie czasu produkcji – szybkość przeprowadzenia kontroli jakości oferowana przez system wizyjny może wpłynąć na skrócenie całego czasu produkcji.

System kontroli wizyjnej pozwala na szybką, dokładną i skuteczną kontrolę jakości produktu. Niwelacja produktów wadliwych dopuszczonych do obiegu pozytywnie wpłynie na renomę całej marki. Warto rozważyć zastosowanie systemu kontroli wizyjnej w naszym przedsiębiorstwie.

Fot.: RAEng_Publications/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*