Polecamy
Jak działają magazyny energii? Akumulator BYD w praktyce
Inne

Jak działają magazyny energii? Akumulator BYD w praktyce

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Świat powoli, acz systematycznie odchodzi od tradycyjnej energetyki opartej na węglu, ropie i gazie. Produkcja zielonej energii ma jednak swoje ograniczenia, a jednym z największych wyzwań jest jej magazynowanie. Akumulatory BYD to rozwiązanie, które ma ułatwić ekologiczną transformację gospodarki.

Co to są magazyny energii?

Systemy magazynowania energii (ESS, z ang. Energy Storage Systems) to urządzenia lub ich zespoły zdolne do przechowywania wyprodukowanej energii i dostarczania jej w późniejszym czasie. Ich geneza wiąże się przede wszystkim z potrzebą wyrównywania różnic między okresami wysokiej podaży energii ze źródeł odnawialnych a okresami wysokiego zapotrzebowania na prąd.

Podstawą ESS jest oczywiście odpowiednio pojemna i wydajna bateria, np. akumulator BYD. Poza tym układ obejmuje również komponenty elektryczne, wsparcie mechaniczne, systemy grzania i chłodzenia, moduły konwertujące PCS, a także systemy zarządzania energią (EMS) oraz baterią (BMS).  W uproszczeniu można powiedzieć, że w dni słoneczne fotowoltaika generuje kilowaty, które następnie składowane są w baterii do wykorzystania w dni chłodne i ciemne, gdy potrzebujemy światła i ogrzewania.

Akumulatory BYD – krótka historia

BYD to chińska firma, która rozpoczęła działalność w 1995 r., a dziś jest jednym z największych producentów zasilania na świecie.  Początkowo specjalizowała się w produkcji ładowalnych baterii do telefonów komórkowych, a w 2002 r. odważnie wkroczyła na rynek motoryzacji jako BYD Automobile Co Ltd. W 2010 r. była szóstym największym producentem aut w Chinach, a w kolejnej dekadzie zaczęła specjalizować się w produkcji samochodów elektrycznych. Akumulatory BYD w pierwszej połowie 2022 r. stanowiły 12% globalnego rynku w tej kategorii.

Jednocześnie od 2008 r. firma zaczęła rozwijać drugą gałąź działalności, skupiając się na rozwoju systemów magazynowania energii. Oprócz R&D obejmuje ona również produkcję, serwis i recykling ESS. Rozwiązania oparte o renomowane akumulatory BYD zostały już zastosowane w setkach projektów komercjalnych, industrialnych oraz mieszkaniowych w 70 krajach świata.

W Polsce dystrybucją akumulatorów BYD zajmuje się firma Wamtechnik.pl. W ofercie sklepu znaleźć można akumulatory niklowo-wodorkowe (Ni-MH) wykorzystywane w elektronarzędziach, sprzęcie radiokomunikacyjnym czy odkurzaczach. Ze szczegółową ofertą można zapoznać się na stronie: https://wamtechnik.pl/produkty/technologie-niklowe/akumulatory-niklowo-wodorkowe-ni-mh/akumulatory-niklowo-wodorkowe-ni-mh-byd-energy-jyh-batteries/

Systemy magazynowania energii (ESS) w oparciu o akumulatory BYD

Nowoczesne magazyny energii skupiają się przede wszystkim na wykorzystaniu potencjału paneli fotowoltaicznych. W rozwiązaniach skierowanych do gospodarstw domowych akumulatory BYD są w stanie przechowywać od 7 kWh do 105 kWh. Sam system przyjmuje postać łatwego do konfiguracji i eleganckiego modułu na ścianę.

Na potrzeby sektora C&I (handel i przemysł) projektuje się większe systemy magazynowania energii o pojemności nawet do 500 kWh. Wyposażone w systemy chłodzenia i alarmy przeciwpożarowe z opcją uwalniania aerozolu gwarantują energetyczne bezpieczeństwo i bezwypadkowość. Co zaś najważniejsze, wykorzystane w nich akumulatory BYD cechują się bardzo wysoką żywotnością. Przekłada się to na atrakcyjnie niski wskaźnik wyrównanego kosztu energii (LCOE), głównej miary opłacalności inwestycji w fotowoltaikę.

Zdjęcie: materiał partnera.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Microsoft Visual Studio – jak działa program i do czego można go wykorzystać?
Microsoft Visual Studio – jak działa program i do czego można go wykorzystać?
Zastanawiasz się, czym jest Microsoft Visual Studio? Podpowiadamy, w jaki sposób działa to środowisko oraz jak można je wykorzystać.
Używane laptopy HP i Dell dostępne na AMSO.PL – dlaczego warto wybrać ten sklep?
Używane laptopy HP i Dell dostępne na AMSO.PL – dlaczego warto wybrać ten sklep?
Jeśli szukasz laptopa do pracy, nauki czy rozrywki, to sklep amso.pl może być dla Ciebie doskonałym miejscem do zakupu.
Riders Republic – na czym polega gra?
Riders Republic – na czym polega gra?
Ekstremalne wyścigi w stylu GTA? Nowa gra Ubisoftu zapowiada się rewelacyjnie!
Ostatnie wpisy