Polecamy
Oznaczenia procesorów Intel – na co wskazują?
Gaming

Oznaczenia procesorów Intel – na co wskazują?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Procesory Intel Core są najczęściej przez nas wykorzystywane. Każdy mówi o „Intel Core i5” albo „Intel Core i9” i ma na myśli moc procesora. Słusznie, jednakże dokładne oznaczenie procesorów niesie za sobą drobiazgowe informacje związane z tym, z czego korzystamy.

Procesory Intel tworzone są z myślą o jak najlepszym radzeniu sobie z renderowaniem grafiki 3D. To pozwala na korzystanie z zaawansowanych programów do obróbki zdjęć, montowania i oglądania filmów w 4K, a także do odtwarzania gier pokroju „Wiedźmina 3” od CD Projekt Red. 

Hierarchia procesorów

Najważniejszym znakiem, po wygrawerowanej nazwie producenta, jest literka „i”. Określa ona zarówno historię, jak i możliwości procesora. Im niższa cyfra występująca po literze „i”, tym starszy, a więc i słabszy, jest model.

  1. Intel Core i3 – najstarszy procesor, który dziś pozwala już jedynie na cieszenie się zabytkowymi grami komputerowymi oraz podstawowymi programami.
  2. Intel Core i5 – tutaj sytuacja jest już nieco lepsza, klasyczne produkcje od twórców gier nam odpalą, jednak już te bardziej wymagające mogą mieć problem nawet na minimalnych ustawieniach.
  3. Intel Core i7 – najpopularniejszy aktualnie procesor, który sprawdza się w większości sytuacji. Korzystanie z wielu programów jednocześnie nie stanowi dla niego wyzwania, a gry działają na wysokich ustawieniach.
  4. Intel Core i9 – najnowszy model, zalecany do odtwarzania najnowszych produkcji z branży gamingowej. To właśnie z nich korzystają e-sportowcy w turniejach typu IEM Katowice. Zalecany także przy grach z kategorii AAA.

Rdzenie i wydajność procesora

Im nowszy model, tym liczba klatek na sekundę będzie wyższa. Pozwala to na powiększenie pamięci podręcznej oraz zwiększenie liczby dodatkowych elementów, na przykład Hyper-Threading, który wspomaga działanie procesora poprzez podzielenie i przeniesienie zasobów na pojedyncze rdzenie. Jeżeli zatem przyjrzymy się procesorowi Intel Core i5, to jego liczba rdzeni wynosi 6 i 12 wątków. Liczba ta zwiększy się odpowiednio do 8 i 16 w przypadku procesora Intel Core i7.

Oznaczenia generacji

Liczba występująca po oznakowaniu omawianym powyżej oznacza generację – kiedy wypuszczono daną serię. One zaś przekładają się znów na lepszą wydajność procesora. Przykładowo: Intel Core i9-11900K oznacza, że ten model jest jedenastą generacją, na którą właśnie przechodzi firma. Procesory, nawet teoretycznie te same, bo posiadające to samo oznakowanie „i7”, mogą w rzeczywistości mieć różne parametry. Dlatego i7 z generacji siódmej będzie działać nam słabiej (4 rdzenie, 8 wątków) niż „ten sam” procesor z najnowszej, jedenastej generacji (8 rdzeni i 16 wątków – siła operacyjna zwiększona o 100%).

Numer modelu

Następna w kolejności jest liczba występująca po oznakowaniu generacji. W przypadku omawianego wcześniej modelu Intel Core i9-11 następuje liczba: 900 (K). To tak zwany numer SKU. Służy on do rozróżnienia funkcjonalności w obrębie jednej rodziny procesorów. Czym wyższa liczba, tym adekwatnie znów lepszy procesor: większa pamięć podręczna, liczba rdzeni i wątków, lepsze taktowanie bazy itd. Dla przykładu: Intel Core i5-8400, posiada taktowanie na poziomie 4 GHz, z kolei ten sam model, ale o liczbie 600, zwiększa taktowanie do 4,3 GHz. 

Ostatni znak

Ostatni jest znak przypisujący dany model do poszczególnej serii. Końcowa litera determinuje wobec tego, do jakiego typu urządzenia procesor został przeznaczony – laptopa, telefonu, komputera stacjonarnego itd.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Karta pamięci microSD 256 GB do zastosowań profesjonalnych
Karta pamięci microSD 256 GB do zastosowań profesjonalnych
Zastosowania profesjonalne – co to w ogóle znaczy? Czy mowa tylko o eksploatacji w firmie, czy również przez wymagającego użytkownika prywatnego?
„FIFA 23” – czym charakteryzuje się nowa gra od EA Sports?
„FIFA 23” – czym charakteryzuje się nowa gra od EA Sports?
Co nowego w świecie e-sportu? „FIFA 23”! Sprawdźmy, jakie zmiany znajdziemy w produkcji.
Z jakich rozwiązań warto korzystać w przemyśle?
Z jakich rozwiązań warto korzystać w przemyśle?
Poznaj kilka nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym Twoje przedsiębiorstwo przemysłowe będzie stale się rozwijać.
Ostatnie wpisy