Polecamy
Oznaczenia procesorów Intel – na co wskazują?
Gaming

Oznaczenia procesorów Intel – na co wskazują?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Procesory Intel Core są najczęściej przez nas wykorzystywane. Każdy mówi o „Intel Core i5” albo „Intel Core i9” i ma na myśli moc procesora. Słusznie, jednakże dokładne oznaczenie procesorów niesie za sobą drobiazgowe informacje związane z tym, z czego korzystamy.

Procesory Intel tworzone są z myślą o jak najlepszym radzeniu sobie z renderowaniem grafiki 3D. To pozwala na korzystanie z zaawansowanych programów do obróbki zdjęć, montowania i oglądania filmów w 4K, a także do odtwarzania gier pokroju „Wiedźmina 3” od CD Projekt Red. 

Hierarchia procesorów

Najważniejszym znakiem, po wygrawerowanej nazwie producenta, jest literka „i”. Określa ona zarówno historię, jak i możliwości procesora. Im niższa cyfra występująca po literze „i”, tym starszy, a więc i słabszy, jest model.

  1. Intel Core i3 – najstarszy procesor, który dziś pozwala już jedynie na cieszenie się zabytkowymi grami komputerowymi oraz podstawowymi programami.
  2. Intel Core i5 – tutaj sytuacja jest już nieco lepsza, klasyczne produkcje od twórców gier nam odpalą, jednak już te bardziej wymagające mogą mieć problem nawet na minimalnych ustawieniach.
  3. Intel Core i7 – najpopularniejszy aktualnie procesor, który sprawdza się w większości sytuacji. Korzystanie z wielu programów jednocześnie nie stanowi dla niego wyzwania, a gry działają na wysokich ustawieniach.
  4. Intel Core i9 – najnowszy model, zalecany do odtwarzania najnowszych produkcji z branży gamingowej. To właśnie z nich korzystają e-sportowcy w turniejach typu IEM Katowice. Zalecany także przy grach z kategorii AAA.

Rdzenie i wydajność procesora

Im nowszy model, tym liczba klatek na sekundę będzie wyższa. Pozwala to na powiększenie pamięci podręcznej oraz zwiększenie liczby dodatkowych elementów, na przykład Hyper-Threading, który wspomaga działanie procesora poprzez podzielenie i przeniesienie zasobów na pojedyncze rdzenie. Jeżeli zatem przyjrzymy się procesorowi Intel Core i5, to jego liczba rdzeni wynosi 6 i 12 wątków. Liczba ta zwiększy się odpowiednio do 8 i 16 w przypadku procesora Intel Core i7.

Oznaczenia generacji

Liczba występująca po oznakowaniu omawianym powyżej oznacza generację – kiedy wypuszczono daną serię. One zaś przekładają się znów na lepszą wydajność procesora. Przykładowo: Intel Core i9-11900K oznacza, że ten model jest jedenastą generacją, na którą właśnie przechodzi firma. Procesory, nawet teoretycznie te same, bo posiadające to samo oznakowanie „i7”, mogą w rzeczywistości mieć różne parametry. Dlatego i7 z generacji siódmej będzie działać nam słabiej (4 rdzenie, 8 wątków) niż „ten sam” procesor z najnowszej, jedenastej generacji (8 rdzeni i 16 wątków – siła operacyjna zwiększona o 100%).

Numer modelu

Następna w kolejności jest liczba występująca po oznakowaniu generacji. W przypadku omawianego wcześniej modelu Intel Core i9-11 następuje liczba: 900 (K). To tak zwany numer SKU. Służy on do rozróżnienia funkcjonalności w obrębie jednej rodziny procesorów. Czym wyższa liczba, tym adekwatnie znów lepszy procesor: większa pamięć podręczna, liczba rdzeni i wątków, lepsze taktowanie bazy itd. Dla przykładu: Intel Core i5-8400, posiada taktowanie na poziomie 4 GHz, z kolei ten sam model, ale o liczbie 600, zwiększa taktowanie do 4,3 GHz. 

Ostatni znak

Ostatni jest znak przypisujący dany model do poszczególnej serii. Końcowa litera determinuje wobec tego, do jakiego typu urządzenia procesor został przeznaczony – laptopa, telefonu, komputera stacjonarnego itd.

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak podłączyć Internet do komputera?
Jak podłączyć Internet do komputera?
Podłączenie internetu do komputera jest procesem stosunkowo prostym, jednak wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu i narzędzi. Najczęściej stosowanym sposobem podłączenia internetu jest użycie przewodów UTP kategorii 5e, które są powszechnie stosowane w sieciach LAN.
Aplikacje na smartwatch – zobacz najciekawsze propozycje
Aplikacje na smartwatch – zobacz najciekawsze propozycje
Sprawdź, na które aplikacje na smartwatch warto zwrócić uwagę! Przedstawiamy najciekawsze propozycje!
Jak oznaczyć okablowanie?
Jak oznaczyć okablowanie?
Dla niektórych osób oznaczanie kabli może się wydawać niecodziennym pomysłem. Są jednak sytuacje, w których jest to działanie koniecznie, ponieważ bez tego może dojść do wielu opóźnień, problemów i kilkukrotnego wykonywania jednej i tej samej pracy. Oznaczenie kabli sprawia, że dana instalacja staje się bardziej przejrzysta.
Ostatnie wpisy