Polecamy
Jak trenują profesjonalni gracze?
Gaming

Jak trenują profesjonalni gracze?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

E-sport nie tylko zyskuje sobie coraz więcej zrozumienia wśród osób, które mają rzadszy kontakt z wirtualną rzeczywistością, ale zyskuje też w naszym kraju rosnącą popularność. Nic dziwnego, że kolejni następcy Filipa ‘’Neo’’ Kubskiego, czyli zawodowi gracze, spotykają się z coraz większym zainteresowaniem mediów i kibiców. Jak wygląda ich trening? Czy muszą bardzo dbać o zdrowie i relaks, podobnie jak szachiści? Podpowiadamy. 

Okres treningowy w sporcie elektronicznym. Jak wygląda?

Ostatnie lata to dynamiczny rozwój e-sportu. Do jego uprawiania zachęca nie tylko miłość do gier komputerowych i adrenaliny, ale także pieniądze. Nie ma jednak co ukrywać, że jest to związane z wieloma wyrzeczeniami. 

Jak wygląda cykl treningowy w  e-sporcie?

Można go chyba porównać z typem treningu, który charakterystyczny jest np. dla boksu czy MMA. Istnieje normalny czas treningowy, kiedy celem jest pozostawanie w ogólnie dobrej formie i ćwiczenie ‘’zadaniówek’’, które mają poprawić umiejętności zawodnika, ale są też okresy szczególne. To te, które poprzedzają ważne mecze lub turnieje. Wówczas e-sportowcy mają obozy przygotowawcze. Intensywność grania jest wówczas nawet dwukrotnie wyższa, niż podczas codziennego treningu. Celem obozów jest wspólny trening, eliminacja błędów i ustalenie taktyki.

Z czego składa się trening e-sportowca?

Przede wszystkim musi być właściwie wkomponowany w rytm dnia. Nie mówimy tu przecież o dorywczym graniu w wolnej chwili, ale o czyjejś pracy. 

Przebieg treningu

Ustalony na odpowiednią godzinę trening rozpoczyna rozgrzewka, tak jak ma to miejsce w tradycyjnym treningu sportowym. Następnie omawiana jest taktyka. Jest to także część treningu poświęcona pracy analitycznej. Poszczególne rozwiązania są wreszcie testowane podczas ćwiczebnych meczów rozgrywanych pomiędzy sobą. 

Czy e-sportowiec musi dbać o zdrowie?

Okazuje się, że talent, regularność i zapał do treningów to nie wszystko. E-sportowiec, podobnie jak gwiazdy znane z boisk piłkarskich, bieżni lub ringów, musi prowadzić odpowiedni tryb życia.

Zdrowie fizyczne

Długie godziny spędzane przed ekranem komputera dobrze odreagować poprzez wysiłek fizyczny. Jest to korzystne rozwiązanie dla samej higieny pracy tego typu. Bardzo wielu e-sportowców biega lub ćwiczy na siłowni. Ważna jest też dieta, z której należy usunąć fast foody. Dietę warto uzupełnić produkatami poprawiającymi koncentrację i działającymi pozytywnie na wzrok. Istotne jest także to, żeby dobrze się wysypiać. Bardzo wpływa to na szybkość reakcji, która w świecie zawodowych graczy jest nieodzowna.  

Zdrowie psychiczne

Konieczność ciągłych treningów, spędzanie wielu godzin przed monitorem i stres związany z dużymi oczekiwaniami mogą spowodować pogorszenie się zdrowia psychicznego graczy. Dlatego tak istotne jest uprawianie sportu, praca z psychologiem lub trenerem mentalnym.  

Co z kontuzjami?

Te przytrafiają się również e-sportowcom, chociaż są może rzadszym zjawiskiem, niż w przypadku zawodowych piłkarzy, skoczków narciarskich lub bokserów. Okazuje się jednak, że szczególnie obciążone są nadgarstki graczy. Zdarzają się sytuacje, gdy intensywne treningi kończą się koniecznością przeprowadzenia operacji i wymuszoną przerwą w karierze. 

Przeczytaj też: https://thinknews.pl/gaming/jaka-powinna-byc-czestotliwosc-odswiezania-w-smartfonie-do-gier/

Zdjęcie główne: Fredrick Tendong/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Oznaczenia BHP potrzebne w firmie
Oznaczenia BHP potrzebne w firmie
Czy wiesz jakie rodzaje znaków powinny się znaleźć we wszystkich zakładach pracy oraz obiektach użyteczności publicznej? Podpowiadamy w artykule.
Najbardziej przydatne funkcje smartwatcha, które ułatwią ci życie
Najbardziej przydatne funkcje smartwatcha, które ułatwią ci życie
Jakie funkcje smartwatcha powinniśmy wykorzystać, by nasze życie stało się łatwiejsze?
Jak ogrzewać dom przyszłości?
Jak ogrzewać dom przyszłości?
Szukasz nowoczesnego sposobu na ogrzewanie? Mamy coś dla Ciebie!
Ostatnie wpisy