Polecamy
Game Developer – wszystko, co warto wiedzieć o tym zawodzie!
Gaming

Game Developer – wszystko, co warto wiedzieć o tym zawodzie!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Twórcy gier komputerowych i wideo już dawno wypracowali sobie na rynku pozycję, która pozwoliła na wykształcenie się nowego sektora gospodarki. GameDev to obszar, w którym rozwijają się osoby związane z konstruowaniem, wydawaniem czy sprzedażą gier na komputery i konsole. Jak wygląda praca game developera w praktyce i czy to jeden z zawodów przyszłości?

GameDev – branża, która nie stoi w miejscu

Rozrywka w postaci gier wideo jest dostępna już od ponad sześćdziesięciu lat. Jednak dopiero obecnie jej rozwój nabrał tak dużego tempa. Niemal każdego roku pojawiają się pozycje, których twórcy prześcigają się w dostarczaniu coraz bardziej zaawansowanych technologicznie i gwarantujących niesamowite wrażenia projektów.

Pozycja gamingu zmieniła się także w świadomości społecznej. Obecnie to już nie tylko domena dzieci i młodzieży. Coraz więcej przyjemności i satysfakcji czerpią z gier także dorośli. Nic dziwnego, że GameDev rozwija się w zawrotnym tempie, a do branży dołączają kolejni specjaliści zajmujący się nie tylko programowaniem.

Aby powstało prawdziwe arcydzieło gamingowe, potrzebni są wykwalifikowani animatorzy, graficy oraz osoby odpowiedzialne za scenariusz rozgrywek. Dzięki swoim kompetencjom mogą tworzyć gry odpowiadające konkretnym profilom odbiorców.

Czym zajmuje się game developer?

W pierwszym momencie praca w gamingu kojarzy się z łatwymi i przyjemnymi zadaniami. Nic bardziej mylnego! Choć ten zawód przynosi wiele satysfakcji, o wejściu do świata GameDev warto zadecydować po rozeznaniu się w branży. O wiele łatwiej mają wykształceni programiści – umiejętności z tego zakresu, a zwłaszcza biegła znajomość języka C++ są podstawą do pracy przy tworzeniu gier.

Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby samodzielnie rozwijać się w tym kierunku. Warto także dodać, że poza dyspozycjami technicznymi w pracy game developera liczy się także duża kreatywność. Bez niej nie da się wynieść tej wirtualnej rozrywki na poziom, jakiego oczekują gracze, zwłaszcza że rywalizacja na tym rynku bywa ostra.

Jeśli zechcesz spróbować swoich sił w tym sektorze, osobą ściśle z Tobą współpracującą będzie prawnik GameDev. To branża, która musi sprostać również licznym wyzwaniom natury prawnej. Chodzi np. o takie obszary jak prawo autorskie, prawo nowych technologii czy prawo własności intelektualnej. Równie ważne są poprawnie zawierane kontrakty handlowe i inne umowy, strategie reklamowe czy kwestie podatkowe. Z tego powodu każdy GameDev zdecydowanie powinien znajdować się pod opieką zaufanego prawnika.

Jak zacząć w sektorze GameDev?

Jeśli projektowanie gier wideo to Twoje marzenie, przygotuj się na konieczność ciągłego samorozwoju. Umiejętności, które nabędziesz, przydadzą się także w każdym innym zawodzie związanym z branżą IT. Nauczysz się zatem języka programowania, ale także pracy zespołowej i projektowej. Tajniki języka C++ zgłębisz na specjalnym kursie, po którym możesz zacząć pracę na stanowisku juniorskim.

Dobra wiadomość jest taka, że branża GameDev to również miejsce dla tych, którzy chcą sprawdzić się jako testerzy czy animatorzy gier. W ten sposób również połączysz pracę z pasją i w perspektywie – z całkiem niezłymi zarobkami.

Prawnik GameDev, czyli kto?

Usługi prawne przeznaczone dla sektora GameDev świadczy coraz więcej kancelarii prawnych, w tym Legal Geek. Obsługa klientów w tym obszarze wymaga zrozumienia języka IT i dużej elastyczności w kwestii zakresu świadczeń na rzecz firm zajmujących się tworzeniem wirtualnych gier.

Tzw. prawnik od gier komputerowych to osoba, z którą game developer będzie w stałym kontakcie. Pomoże m.in. w tworzeniu i negocjowaniu wszelkich umów wydawniczych, inwestycyjnych i deweloperskich, zatrudnianiu pracowników, opracowywaniu dokumentacji prawnej czy strategii reklamowej. To i jeszcze więcej oferuje game developerom m.in. firma Legal Geek.

Klientami firmy są rozmaite podmioty, które działają w obszarze GameDev, a więc software house’y, deweloperzy, programiści, koderzy, a także dostawcy usług IT czy inżynierowie odpowiedzialni za wdrażanie oprogramowania. Zanim rozpoczniesz karierę przy tworzeniu gier komputerowych, pamiętaj o zapewnieniu sobie zaufanego wsparcia prawnego. Dzięki temu skupisz się na tym, co sprawia Ci największą przyjemność w tym zawodzie oraz własnym rozwoju, a nie na analizie zawiłych kontraktów.

Zdjęcie: materiał Partnera.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie zawody wymagają regularnych szkoleń?
Jakie zawody wymagają regularnych szkoleń?
W każdym zawodzie bardzo ważne jest nieustanne szkolenie się i zdobywanie nowej wiedzy. Przekonaj się, w jakich branżach regularne uczestnictwo w kursach jest szczególnie istotne.
Najlepsze programy graficzne, które zastąpią Ci Photoshopa
Najlepsze programy graficzne, które zastąpią Ci Photoshopa
Szukasz alternatywy dla Photoshopa? Sprawdź nasze propozycje!
Siła prezentu od firmy: skuteczna forma promocji i budowania relacji
Siła prezentu od firmy: skuteczna forma promocji i budowania relacji
Prezenty od firmy - nie tylko gest uprzejmości, ale także skuteczna strategia budowania relacji i wzmacniania wizerunku marki.
Ostatnie wpisy