Polecamy
Xbox kontra PlayStation – co na ten moment bardziej się opłaca?
Gaming

Xbox kontra PlayStation – co na ten moment bardziej się opłaca?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Miłośnicy konsol stoją przed odwiecznym wyborem: Xbox vs PlayStation. Dotyczy to w szczególności nowicjuszy, którzy dopiero planują dokonanie inwestycji w postaci swojej pierwszej konsoli do gier

Aktualnie intensywność konfliktu przybrała na sile, ponieważ zarówno Sony, jak i Microsoft wypuściły na rynek owoce swojej kilkuletniej pracy, czyli PlayStation 5 oraz Xbox Series X. Każde z omawianych urządzeń ma swoje atuty, lecz także drobne wady, które mogą zadziałać na korzyść konkurencji. Co więcej, istnieje wiele kwestii, w których konsole są do siebie niezwykle podobne.

Porównanie PlayStation i Xboxa

Rozpoczynając od cech łączących obie konsole – mowa tu o najnowszych propozycjach firm Sony i Microsoft, czyli PlayStation 5 i Xbox Series X – warto wspomnieć o niezwykłej jakości obrazu. Każde z dwóch urządzeń oferuje rozdzielczość 4K, a także generowanie aż 120 klatek/s podczas gry. Twórcy zapewniają także, że w przyszłości będą one mogły emitować obraz w jakości 8K. 

Kolejnym elementem łączącym konsole jest obecność nowoczesnego, szybkiego dysku SSD, który odpowiedzialny jest m.in. za zminimalizowanie długości czasu wczytywania gier. Warto dodać parę słów o tzw. ray-tracingu, czyli specjalnej technologii zapewniającej fenomenalne i niezwykle realistyczne wrażenia z gry. Jego działanie oparte jest na śledzeniu promieni, czyli sposobu dynamicznego oświetlania, co przedkłada się na niepowtarzalną jakość scen trójwymiarowych. Oczywiście, każda z konsol została wyposażona w napęd 4K UltraHD Blu-ray, co pozwala na wykorzystywanie ich jako odtwarzacza do filmów.

Główne różnice między konsolami

Pierwszą z istotnych różnic działających na korzyść Xboxa jest dostępna pojemność. Dysk SSD wbudowany we wspomnianą konsolę dysponuje pojemnością 1 TB, natomiast w PlayStation 5 – wyłącznie 825 GB. Jest to znacząca różnica, zwłaszcza że nowoczesne gry wykorzystują naprawdę ogromną ilość pamięci. Oczywiście, oba urządzenia mają możliwość rozszerzenia pojemności dysku za pomocą specjalnej karty. Kolejnym punktem dla Xboxa są dwie ciekawe technologie: VRS i VRR. Ich zadaniem jest troszczenie się o stronę wizualną gier, a także o ich płynność działania. 

Warto jednak wspomnieć, że firma Sony ogłosiła premierę wspomnianej technologii VRR, którą będzie można pobrać wraz z aktualizacją. Tym razem coś na plus dla PlayStation 5, czyli ich słynny gamepad. Mimo że kontrolery Sony od zawsze były szczególnie doceniane, ten najnowszy – posiadający wbudowany mikrofon, triggery i haptyczne wibracje – budzi niemały zachwyt.

Którą konsolę wybrać?

Wybór konsoli to kwestia w zupełności indywidualna, ponieważ każde z dwóch omawianych urządzeń to prawdziwe perełki technologiczne. Osoby nieprzywiązujące aż tak ogromnej uwagi do różnic w oferowanej jakości obrazu, a także te, którym nie przeszkadza mniejsza pojemność dysku, powinny spojrzeć na konsole pod kątem gier. Mając w posiadaniu którąś z poprzednich generacji PlayStation czy Xboxa, warto wybrać sprzęt pochodzący z tej samej firmy ze względu na wsteczną kompatybilność gier.

Co ciekawe, produkt firmy Microsoft oferuje możliwość korzystania z pozycji wydanych na potrzeby jego pierwszej odsłony. Przed dokonaniem zakupu nie można zapomnieć także o zapoznaniu się z listą gier, które dana konsola posiada na wyłączność. Według opinii użytkowników, w tym miejscu punkt wędruje zdecydowanie do PlayStation.

Zdj. główne: Stas Knop/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wymiana szyby iPhone X – jak to zrobić?
Wymiana szyby iPhone X – jak to zrobić?
Wymiana szyby iPhone X to proces polegający na usunięciu uszkodzonej szyby ze smartfona i zamontowaniu nowej.
Używane laptopy HP i Dell dostępne na AMSO.PL – dlaczego warto wybrać ten sklep?
Używane laptopy HP i Dell dostępne na AMSO.PL – dlaczego warto wybrać ten sklep?
Jeśli szukasz laptopa do pracy, nauki czy rozrywki, to sklep amso.pl może być dla Ciebie doskonałym miejscem do zakupu.
Gita – nowe urządzenie, które wozi zakupy
Gita – nowe urządzenie, które wozi zakupy
Gita – osobisty, inteligentny robot załadunkowy. Sprawdź, co wiemy na jego temat!
Ostatnie wpisy