Polecamy
Ubezpieczenie nieruchomości – oceń swoje ryzyko!
Gaming

Ubezpieczenie nieruchomości – oceń swoje ryzyko!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wielu osobom w dalszym ciągu ubezpieczenie nieruchomości kojarzy się jedynie z dużymi wydatkami, masą formalności oraz niepewnością względem wypłaty odszkodowania. Tak też było do niedawna, kiedy to ten program finansowy był niszowy i dostępny jedynie dla osób majętnych. Obecnie jest odwrotnie – dzięki powszechności ubezpieczenia nieruchomości każdy może liczyć na stosunkowo niską cenę, lecz także bardzo wysoki poziom zabezpieczenia finansowego przy wystąpieniu różnych zdarzeń losowych. Jest jednak jedna, lecz duża trudność – ogromna liczba dostępnych wariantów, ryzyk i rozszerzeń. Jak się w tym połapać?

Ogólnie o ubezpieczeniu mieszkania lub domu

Ubezpieczenie nieruchomości to produkt finansowy, który zabezpiecza osoby objęte ubezpieczeniem na wypadek wystąpienia zdarzeń losowych. Produkt ten dzieli się na wariant podstawowy oraz rozszerzony, które to, zależnie od wybranej wersji, mogą kosztować od kilkuset złotych w skali roku do kilkuset złotych w skali miesiąca. Wszystko zależy od liczby rozszerzeń, ryzyk i samego towarzystwa, gdyż oferty wszystkich mają zarówno wady, jak i zalety. Dobrze jest przede wszystkim ocenić swoje ryzyko.

Jeśli obawiasz się:

 • kradzieży z włamaniem – wybierz wariant rozszerzony z ochroną domowych nieruchomości. Oszacuj ich wartość na sumę ubezpieczenia równą kosztowi ich zakupu. Od tej kwoty towarzystwo ubezpieczeniowe wyliczy wartość składki.
 • uszkodzenia architektury ogrodu – wybierz rozszerzenie np. firmie Ergo Hestia, która ma w swojej ofercie jako jedyna możliwość wypłaty odszkodowania za zniszczenie ogrodowej architektury, w tym altan i innych elementów stałych.
 • zalania przez osoby trzecie – wybierz np. towarzystwo Link4, które ma w swojej ofercie program ochrony przed zalaniem spowodowanym np. działaniem sąsiada z góry lub z boku.

Podstawowe ubezpieczenie nieruchomości

Jeśli szukasz dokładnego wykazu tego, co obejmuje w podstawowej wersji ubezpieczenie nieruchomości – ranking z pewnością okaże się pomocny. Wśród dostępnych informacji warto wymienić przede wszystkim liczbę ryzyk, które to różnią się zależnie od towarzystwa, z reguły obejmują jednak:

 • huragany,
 • grad,
 • zalanie wskutek spływu wody,
 • lawiny,
 • dewastacja,
 • pioruny,
 • pękanie mrozowe,
 • wandalizm,
 • deszcz,
 • pożar,
 • i wiele innych.

Powyższa lista wskazuje podstawowe ryzyka, które z reguł nie wymagają dopłaty od objętego ubezpieczeniem. Wypłata odszkodowania będzie wówczas równa poniesionym stratom w zakresie murów, podłóg, czasami także stropów i dachów. Jeśli ochronę chcesz rozwinąć o np. mienie osobiste lub gości czy pracowników – wybierz wariant rozszerzony o sumę ubezpieczenia ruchomości. Z pewnością ubezpieczenie nieruchomości – porównywarka okaże się w tej kwestii najbardziej pomocna, gdyż znajdują się w niej wszystkie istotne informacje dotyczące  tego zagadnienia. Czy warto dopłacić? To zależy od Twoich oczekiwań oraz samodzielnej oceny ryzyka. Jeśli masz w domu kosztowne wyposażenie, którego utrata mogłaby oznaczać duże tarapaty finansowe, zdecyduj się na rozszerzenie podstawowej formy ochrony o kolejne.

Zdj. główne: Tumisu/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najlepsze lampki do roweru dla miłośników jazdy górskiej
Najlepsze lampki do roweru dla miłośników jazdy górskiej
Jazda na rowerze górskim to nie tylko świetna zabawa, ale również wymagający sport, który wymaga specjalistycznego sprzętu.
Jak działają magazyny energii? Akumulator BYD w praktyce
Jak działają magazyny energii? Akumulator BYD w praktyce
Akumulatory BYD to rozwiązanie, które ma ułatwić ekologiczną transformację gospodarki.
Najlepsze darmowe gry na Androida
Najlepsze darmowe gry na Androida
Poszukujesz ciekawej gry na Androida? Podpowiadamy najlepsze darmowe tytuły
Ostatnie wpisy