Polecamy
Anteny pokojowe i kierunkowe do odbioru telewizji naziemnej – najważniejsze informacje
RTV i AGD

Anteny pokojowe i kierunkowe do odbioru telewizji naziemnej – najważniejsze informacje

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Aby można się było cieszyć oglądaniem obrazu telewizyjnego najwyższej jakości, bardzo ważną kwestią jest dobór odpowiedniej anteny. Na rynku dostępne jest bardzo dużo najróżniejszych modeli. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat anten pokojowych i kierunkowych. 

Dobre anteny kierunkowe – jakie wybrać?

Dobrze dobrana antena kierunkowa to bardzo ważna kwestia. Warto zaznaczyć, że poszczególne modele składają się z naprawdę dużej ilości elementów. Im jest ich więcej, tym lepszego sygnału można się spodziewać, z uwagi na możliwość naprawdę precyzyjnego ich ustawienia. 

Długość standardowej anteny wynosi około 1 do 2 metrów. Modele, które są nieco dłuższe mogą zapewnić o wiele lepszy sygnał. Warto zaznaczyć, że zwykle anteny tego typu są zbudowane z charakterystycznej siatki, która tworzy reflektor służący do tłumienia odbić. Dostępne są także anteny o nieco innej konstrukcji, które nie posiadają jednego długiego elementu, ale trzy nieco krótsze, które ustawia się pod różnymi kontami. Dzięki temu można je o wiele łatwiej ustawić i wyregulować. 

Najważniejsze informacje o antenach kierunkowych

Wybierając anteny kierunkowe należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii. Dla wielu osób, najważniejszym parametrem jest zasięg. Najbardziej podstawowe modele odbierają sygnały z odległość około 45 km. Dostępne są także bardziej zaawansowane modele, których zasięg może wynosić o wiele więcej. 

Ważną kwestią jest także upewnienie się, gdzie w okolicy znajduje się obiekt nadawczy, a także jaki jest ukształtowanie najbliższego terenu. W ten sposób można trafnie oszacować jaki model anteny sprawdzi się najlepiej. Jeśli antena ma zawisnąć na budynku, który nie jest za wysoki, a dookoła otacza go las, najlepiej będzie zakupić także długą rurę stalową, na której będzie można umieścić antenę. 

Istotnym parametrem, którego nie można pominąć podczas zakupu idealnej anteny jest tzw. zysk energetyczny, czyli informacja, która wpływa na to, jak dany model anteny radzi sobie z dość słabym sygnałem. Im większy jest zysk energetyczny, tym urządzenie jest bardziej wydajne. 

Anteny kierunkowe uznawane są za najlepsze modele pozwalające na odbiór sygnału DVB – T. Co w dzisiejszych czasach ma bardzo znaczenie. 

Kilka słów o antenach pokojowych 

Innym rozwiązaniem jest zakup anteny pokojowej. Sprawdzi się ona dobrze, kiedy nadajnik telewizyjny znajduje się stosunkowo blisko i jego moc jest dość duża. Dużą zaletą anten pokojowych jest bardzo łatwy montaż – anteny można postawić na telewizorze lub nieco wyżej. 

Zwykle anteny pokojowe są bardzo małe i poręczne. Ich budowa jest także dość prosta, dzięki czemu łatwo można ustawić sygnał. Warto zaznaczyć, że modele pokojowe są bardzo wytrzymałe, dlatego w razie upadku z telewizora, szafek czy półek nie ulegną one zepsuciu. 

Jednak nie zawsze antena pokojowa wystarcza. Jeśli odbiór nie jest najlepszy jakościowo, warto jednak postawić na antenę zewnętrzną. 

Odbiór sygnału telewizyjnego jest możliwy, kiedy wykorzysta się najlepszy model anteny. Z uwagi na dostępność wielu różnych modeli, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, gdzie znajduje się nadajnik oraz jakie jest ukształtowanie terenu. Zarówno anteny pokojowe jak i kierunkowe są polecane przez użytkowników, wiele zależy jednak od konkretnej lokalizacji budynku. Przed zakupem wybranego modelu anteny, warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na jej temat i głównymi parametrami. 

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Nagrody Apple Design Awards przyznane!
Nagrody Apple Design Awards przyznane!
Apple Design Award rozdane! Jakie aplikacje zostały nagrodzone przez producenta z Cupertino?
Monitory dla graczy – jakie cechy są najważniejsze?
Monitory dla graczy – jakie cechy są najważniejsze?
W dzisiejszych czasach komputery są nieodłącznym elementem życia wielu ludzi, a dla graczy monitor to sprzęt, który może zdecydować o zwycięstwie lub porażce. Na rynku dostępne są różne modele monitorów dla graczy, ale jakie cechy są najważniejsze? W tym artykule omówimy najważniejsze cechy monitorów dla graczy.
Lokalizacja w laptopie – jak ją wyłączyć?
Lokalizacja w laptopie – jak ją wyłączyć?
Chcesz wyłączyć lokalizację w swoim laptopie? Jest na to bardzo prosty sposób!
Ostatnie wpisy