Polecamy
Jak i dlaczego przyjąć podejście zerowego zaufania?
Komputery i sieć

Jak i dlaczego przyjąć podejście zerowego zaufania?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Podejście zerowego zaufania, czyli reguła zero trust to jeden z dominujących obecnie trendów bezpieczeństwa w sieci. Na czym polega? Dlaczego warto przyjąć takie podejście? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega podejście zerowego zaufania?

Podejście zerowego zaufania, czyli wspomniana we wstępie strategia zero trust to koncepcja, która zakłada korzystanie z sieci i oprogramowania w taki sposób, jakby zawsze istniało ryzyko zagrożenia. Usługi cyberbezpieczeństwa nie zawsze bowiem stu procentową skuteczność, a hakerzy i różnego rodzaju oszuści cały czas udoskonalają metody swoich działań. W tym miejscu należy również podkreślić, że to właśnie użytkownicy są tym ogniwem systemu, który jest najbardziej podatny na różnego rodzaju ataki. W związku z tym stosując podejście zerowego zaufania można w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko wystąpienia incydentów zagrażających bezpieczeństwu.

Jak przyjąć podejście zerowego zaufania?

Chcąc przyjąć podejście zerowego zaufania należy zrozumieć, że model ten zawsze zakłada naruszenie, a co za tym idzie każde żądanie nakazuje traktować w taki sposób, jakby pochodziło z zewnętrznej sieci. Strategia opiera się w tym przypadku na trzech głównych aspektach, a mianowicie:

  • jawnej weryfikacji, co nakazuje użytkownikom każdorazowo uwierzytelniać się i autoryzować przy wykorzystaniu wszystkich dostępnych możliwości;
  • korzystaniu z dostępu z najmniejszymi uprawnieniami, co oznacza, że należy ograniczyć dostęp użytkowników przy wykorzystaniu rozwiązań just in time i Just-Enough-Access (JIT/JEA), a także zasad adaptacyjnych opartych na ryzyku i ochrony danych;
  • zakładaniu naruszenia zabezpieczeń, co nakazuje rozumieć, że poświadczenia bezpieczeństwa nie zawsze są wystarczające, by uchronić się przed atakami z zewnątrz.

Dlaczego warto przyjąć strategię zero trust?

Jak już wspomniano strategia zero trust jest jednym z dominujących obecnie trendów bezpieczeństwa w sieci. Dlaczego warto zatem ją przyjąć? Otóż, przede wszystkim dlatego, że cyberprzestępcy już dawno zauważyli, że to właśnie użytkownik jest najprostszym celem ataków i ciągle opracowują nowe sposoby wykorzystania jego naiwności, nieuwagi, czy pośpiechu. Wdrażając strategię zero trust można zatem ograniczyć ryzyko wystąpienia różnych incydentów zagrażających bezpieczeństwu sieci, czy danych. Podejście zerowego zaufania wyczula bowiem użytkowników na różnego rodzaju zagrożenia, które systematycznie się zmieniają. Istotna jest zatem stała czujność oraz rozumienie, że nawet najlepsze zapory i zabezpieczenia nie są w stanie zapewnić pełni bezpieczeństwa, ponieważ wiele w tym przypadku uzależnione jest od działań podejmowanych przez użytkownika. Za przyjęciem strategii zero trust przemawia zatem możliwość wyeliminowania sytuacji, w której byłby on narażony na popełnienie błędu, czy przypadkowe udostępnienie danych.

Podsumowując należy stwierdzić, że podejście zerowego zaufania to strategia będąca uzupełnieniem dla usług cyberbezpieczeństwa. Nawet najlepsze zabezpieczenia nie są bowiem w stanie wyeliminować całkowicie zagrożeń bez odpowiedniej świadomości użytkowników, ponieważ obecnie to właśnie oni są najczęściej celem ataków.

Zdjęcie: Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wybieramy najlepszą hulajnogę elektryczną do miasta
Wybieramy najlepszą hulajnogę elektryczną do miasta
Jak wybrać najlepszą hulajnogę do miast? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze swojego wymarzonego pojazdu.
Znaczenie jasnej komunikacji w projektowaniu aplikacji mobilnych
Znaczenie jasnej komunikacji w projektowaniu aplikacji mobilnych
Jasna komunikacja jest kluczowym elementem w procesie projektowania aplikacji mobilnych.
Jak wybrać odpowiednie urządzenie do drukowania etykiet? Porady i wskazówki
Jak wybrać odpowiednie urządzenie do drukowania etykiet? Porady i wskazówki
Porozmawiajmy o tym, jak wybierać urządzenia do drukowania etykiet. Odkryj nasze eksperckie wskazówki i porady, aby znaleźć najlepszy wybór dla Twojej firmy.
Ostatnie wpisy