Polecamy
Jak uniknąć wycieku danych z komputera?
Komputery i sieć

Jak uniknąć wycieku danych z komputera?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W dzisiejszych czasach dbałość o komputer i zgromadzone w jego pamięci nasze dane to podstawa. Czy można skutecznie chronić się przed wyciekiem informacji? Na pewno da się zrobić w tej sprawie całkiem sporo. Sprawdź, jak i nie daj się zaskoczyć!

Bezpieczne praktyki korzystania z komputera: jak minimalizować ryzyko wycieku danych?

Chociaż w XXI wieku komputery to nasza codzienność, bez której nie wyobrażamy sobie życia, to mimo wszystko warto zachować ostrożność. Czujność jest tu bardzo istotna, bo przecież nigdy nie wiesz, kto tak naprawdę jest po drugiej stronie! Jak bezpiecznie korzystać z Internetu, aby zminimalizować niebezpieczne sytuacje?

Szczególnie ważne jest, aby być świadomym potencjalnych zagrożeń i zabezpieczać swoje urządzenia i dane. W temacie ostrożnego postępowania w sieci skutecznie edukuje Fundacja Instytut Cyberbezpieczeństwa.

Ochrona danych osobowych w Internecie: co każdy użytkownik powinien wiedzieć?

Ochrona danych osobowych w Internecie jest bardzo istotną kwestią, ponieważ wirtualny świat, chociaż przepełniony różnorodnymi możliwościami, jest także pełen zagrożeń i potencjalnych naruszeń prywatności. Oto proste wskazówki, jak skutecznie dbać o swoje dane:

  1. Zawsze sprawdzaj politykę prywatności przed udostępnieniem swoich danych osobowych. Upewnij się, że strona internetowa lub aplikacja, której używasz, ma jasno określoną politykę prywatności i zapewnia, że twoje dane będą bezpieczne.
  2. Nie podawaj swoich danych osobowych niepotrzebnie. Zawsze zastanów się, czy dana strona internetowa lub aplikacja naprawdę ich wymaga. Jeśli nie jest to konieczne, nie udostępniaj ich.
  3. Korzystaj z bezpiecznych stron internetowych. Upewnij się, że strona internetowa, na której podajesz swoje dane, ma certyfikat SSL i korzysta z bezpiecznego połączenia HTTPS.
  4. Nie korzystaj z niezabezpieczonych sieci Wi-Fi. Nie korzystaj z publicznych sieci Wi-Fi, które nie są zabezpieczone hasłem, ponieważ mogą być łatwe do zhakowania i przestępcy mogą wykradać twoje dane.
  5. Nie udostępniaj nikomu swojego hasła do konta na portalach społecznościowych lub innych stronach, ponieważ może to zagrażać twojej prywatności i bezpieczeństwu.

Jak radzić sobie z atakami hakerskimi?

Co jeszcze możesz zrobić, aby radzić sobie z atakami hakerskimi? Pomocna będzie dwuskładnikowa autoryzacja wszędzie tam, gdzie możesz to zrobić – chociażby na portalach społecznościowych. Pamiętaj również o tym, aby jak najczęściej zmieniać hasła – nawet raz w miesiącu! 

Unikaj także otwierania wszelkich podejrzanych linków. Lepiej upewnić się kilkukrotnie, czy dany adres jest bezpieczny, niż narazić się na niebezpieczeństwo. Uwaga na podejrzane załączniki w wiadomościach mailowych!

Fot.: Bram Naus/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*