Polecamy
Microsoft Visual Studio – jak działa program i do czego można go wykorzystać?
Mobile i aplikacje

Microsoft Visual Studio – jak działa program i do czego można go wykorzystać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Visual Studio przygotowane przez korporację Microsoft, to potężne narzędzie w rękach programistów. Ułatwia pracę nad dużymi projektami i pozwala łączyć poszczególne komponenty w całość. 

Co to w zasadzie jest Visual Studio?

Microsoft Visual Studio to zintegrowane środowisko programistyczne. Jest używane do tworzenia programów z graficznym interfejsem użytkownika oraz oprogramowania na konsole. Pozwala pisać aplikacje na systemy Windows, Linux oraz na konsole Xbox. Visual Studio pozwala także na pisanie aplikacji sieciowych, usług sieciowych oraz serwisów internetowych. 

Visual Studio składa się z wielu komponentów. Jednym z nich jest edytor kodu, który wspiera technologię IntelliSense oraz mechanizmy refaktoryzacji kodu. Mówiąc po ludzku, to pierwsze pomaga uzupełnić automatycznie kod, a to drugie pomaga w jego „sprzątaniu”. Debugger zintegrowany w Visual Studio działa dwupoziomowo, na poziomie kodu źródłowego oraz maszyny. Oprócz tych funkcji w zestawie Microsoftu znajdziemy designer do tworzenia aplikacji Windows Forms, WPF i web, narzędzie do tworzenia klas, projektowania baz danych itd. Na każdym poziomie aplikacji funkcjonalność Visual Studio można rozszerzać za pomocą dodatków.

Microsoft Visual Studio zawiera również zestaw narzędzi programistycznych, w którego skład wchodzą:

  • Microsoft Visual C# (od wersji 2002),
  • Microsoft Visual C++,
  • Microsoft Visual Basic,
  • Microsoft Visual J# (wersje 2002–2005),
  • Microsoft Visual Web Developer ASP.NET (od wersji 2005),
  • Microsoft Visual F# (od wersji 2010).

Jaką wersję wybrać?

Jeżeli interesowaliście się Microsoft Visual Studio i szukaliście informacji na ten temat, to mogliście zauważyć, że jest on dostępny w kilku edycjach. Różnią się one funkcjonalnością i obsługiwanymi standardami.

  • Visual Studio Express – to najbardziej podstawowa wersja. Oferuje jedynie uproszczone wersje programów dostępnych w płatnych wersjach Visual Studio. Skierowana jest głównie do studentów i hobbistów, choć licencja umożliwia tworzenie programów komercyjnych. Pozwala na pracę w językach Visual Basic Express, Visual C++ Express, Visual C# Express i Visual Web Developer Express oraz zawiera uproszczoną obsługę MSDN, czyli forum dla użytkowników rozwiązań programistycznych Microsoftu.
  • Visual Studio Standard – pierwsza płatna wersja środowiska Visual Studio. Pozwala, między innymi, na używanie wtyczek oraz biblioteki MSDN. Nie ma za to możliwości zdalnego debugowania.
  • Visual Studio Professional – zawiera wszystko to, co poprzednia edycja, ale pozwala na kreowanie instalatora dla tworzonych programów oraz posiada możliwość zdalnego debugowania.
  • Visual Studio Team System – ta edycja jest skierowana do większych przedsiębiorstw. Zawiera narzędzia ułatwiające współpracę przy tworzeniu dużych projektów.

Poznaj zalety systemu Windows 10!

W czym mi to pomoże?

Korzystanie ze środowiska Visual Studio ułatwia szybsze pisanie własnego kodu. Pozwala także na łatwe debugowanie oraz diagnozowanie błędów w naszej pracy. Środowisko Microsoftu pozwala również na częste testowanie, a przez to daje gwarancję poprawnego działania gotowej wersji naszego dzieła. Dla programistów cenna będzie zapewne obsługa wielu wtyczek, a dla przedsiębiorców ułatwienia w pracy nad dużymi projektami, w których należy ze sobą łączyć wiele komponentów. 

Zdjęcie główne: efes/pixabya.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*