Polecamy
Bezpieczeństwo w sieci na co dzień
Komputery i sieć

Bezpieczeństwo w sieci na co dzień

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Internetowa ochrona to kluczowa kwestia. Sieć stała się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia, co oznacza, że nasze dane osobowe i finansowe są często przetwarzane i przechowywane w Internecie. Dlatego tak ważne jest, by chronić nasze urządzenia przed potencjalnymi atakami i włamaniami hakerów. Możemy to zrobić, stosując różne środki bezpieczeństwa, takie jak silne hasła, oprogramowanie antywirusowe czy przestrzegając zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu.

Antywirusy jako narzędzie do ochrony sieci

Antywirus to rodzaj oprogramowania, które służy do wykrywania, usuwania i blokowania złośliwego oprogramowania, takiego jak wirusy, trojany, ransomware i inne zagrożenia. Programy antywirusowe skanują pliki i treści pobierane z Internetu, szukając szkodliwego oprogramowania i blokując je, zanim zdążą zaszkodzić naszemu urządzeniu lub systemowi. Dlatego też korzystanie z oprogramowania antywirusowego jest tak ważne, ponieważ pomaga chronić użytkowników przed potencjalnymi zagrożeniami czyhającymi w globalnej sieci.

Na rynku dostępne jest wiele różnych programów antywirusowych, a ich skuteczność zależy od potrzeb i preferencji użytkowników. Wśród najpopularniejszych i cenionych programów antywirusowych znajdują się m.in. Kaspersky Anti-Virus, Bitdefender Antivirus, Norton AntiVirus, ESET NOD32 Antivirus, McAfee AntiVirus i AVG AntiVirus. Ważne, by wybrać program antywirusowy od zaufanego dostawcy i regularnie go aktualizować, aby zapewnić sobie najlepszą ochronę przed złośliwym oprogramowaniem. Warto sprawdzić ranking antywirusów na rok 2022, by zorientować się, które programy są obecnie najskuteczniejsze w zapewnianiu bezpieczeństwa w sieci.

Trojany, jedne z najpopularniejszych złośliwych oprogramowań

Trojany (inaczej trojan horse, koń trojański) to rodzaj złośliwego oprogramowania, które ukrywa się pod postacią znanej aplikacji lub pliku, aby zmylić użytkownika i ukryć swoje prawdziwe intencje. Trojany są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą umożliwiać hakerom uzyskanie dostępu do komputera lub innego urządzenia i ukryć się w systemie, co może prowadzić do jego uszkodzenia lub utraty danych. Aby chronić się przed trojanami, ważne jest, aby nie otwierać nieznanych plików lub pobierać aplikacji z niezweryfikowanych źródeł oraz stosować oprogramowanie antywirusowe i regularnie je aktualizować.

Phishing, czyli podstępne wyłudzanie informacji

Phishing to rodzaj oszustwa polegającego na wyłudzaniu danych osobowych lub finansowych poprzez podszywanie się pod rzetelne instytucje, lub firmy. Oszuści podają się za bank, serwis aukcyjny, sklep internetowy lub inną zaufaną firmę i wysyłają fałszywe e-maile, lub wiadomości tekstowe, w których proszą o podanie loginu, hasła lub innych wrażliwych informacji. W celu uniknięcia phishingu ważne jest, aby być ostrożnym podczas korzystania z Internetu, sprawdzać, czy nadawcą jest rzeczywiście rzetelna instytucja i nigdy nie podawać wrażliwych informacji, jeśli nie mamy pewności co do autentyczności żądania.

Inne zagrożenia w sieci

Oprócz wirusów, trojanów i phishingu istnieją również inne zagrożenia w sieci, takie jak malware (złośliwe oprogramowanie), ransomware (oprogramowanie szyfrujące dane i wymuszające okup za ich odblokowanie), spam (nękające reklamy lub wiadomości) czy też różnego rodzaju ataki DDoS (od Distributed Denial of Service, czyli rozproszone zaprzestanie dostępu do usługi). W celu zabezpieczenia się przed tymi zagrożeniami ważne jest stosowanie się do zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu, takich jak tworzenie silnych haseł, regularne aktualizowanie oprogramowania i unikanie otwierania nieznanych plików lub klikania w podejrzane linki. Korzystanie z oprogramowania antywirusowego i używanie zabezpieczonych połączeń sieciowych (np. szyfrowanej sieci VPN) również może pomóc w ochronie przed zagrożeniami w sieci.

Innym sposobem na zabezpieczenie się przed zagrożeniami w sieci jest korzystanie z bezpiecznych witryn internetowych i serwisów. Warto zwracać uwagę na to, czy dana strona posiada certyfikat bezpieczeństwa i czy jest ona chroniona przez protokół SSL (Secure Sockets Layer) lub TLS (Transport Layer Security). Certyfikat SSL/TLS to rodzaj bezpiecznego połączenia sieciowego, które szyfruje przesyłane dane i chroni je przed kradzieżą lub przypadkowym ujawnieniem. Warto też korzystać z bezpiecznych przeglądarek internetowych, które blokują potencjalnie niebezpieczne witryny lub zawierają funkcje chroniące przed phishingiem i innymi zagrożeniami.

Oprócz stosowania się do zasad bezpieczeństwa i korzystania z odpowiednich narzędzi ważne jest również, aby być świadomym zagrożeń w sieci i być na bieżąco z aktualnymi zagrożeniami oraz sposobami ich neutralizacji. Można to osiągnąć poprzez czytanie artykułów na temat bezpieczeństwa w sieci i śledzenie aktualności z branży oraz uczestniczenie w szkoleniach i warsztatach dotyczących bezpieczeństwa online. Pamiętaj, że twoje bezpieczeństwo w sieci zależy od twoich działań i świadomego podejścia do korzystania z Internetu. 

Fot.: rawpixel.com/pl.freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Premiera MIUI 13 – czego możemy się spodziewać?
Premiera MIUI 13 – czego możemy się spodziewać?
Premiera nowej nakładki firmy Xiaomi wzbudza sporą ciekawość wśród fanów. Dowiedz się, co takiego ma ona do zaoferowania.
Oryginalny wyświetlacz Motorola – kompatybilność i wysoka jakość obrazu
Oryginalny wyświetlacz Motorola – kompatybilność i wysoka jakość obrazu
Telefon komórkowy to współcześnie wielofunkcyjne urządzenie, które obecne jest w codziennym życiu niemal wszystkich ludzi. Warto więc zatroszczyć się o to, aby wybierać jedynie najlepsze komponenty, które pozwolą na komfortowe korzystanie z urządzenia.
Jak stworzyć nowoczesne kino domowe?
Jak stworzyć nowoczesne kino domowe?
Domowe kino, to coś, co każdy z nas chciałby mieć w swoich czterech ścianach. Podpowiadamy więc, jaki sprzęt wybrać, jak go prawidłowo ustawić oraz jak stworzyć odpowiedni klimat, aby oglądanie filmów w domu było równie komfortowe, jak to w kinie.
Ostatnie wpisy