Polecamy
Gdzie potrzebne są przekaźniki i czujniki?
Komputery i sieć

Gdzie potrzebne są przekaźniki i czujniki?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Maszyny, roboty oraz sprzęty elektroniczne działają dzięki skrzętnie skomponowanym systemom, które muszą funkcjonować bez zarzutu, żeby urządzenie mogło pracować. Awarie sprzętu wynikają często właśnie z usterek w podzespołach. Dochodzi do nich w głównej mierze przez skoki napięcia w układzie lub zbyt wysoką temperaturę, która uszkadza delikatne elementy systemu. W ograniczeniu ryzyka powstawania takich awarii pomagają rozmaite przekaźniki i czujniki. Zobacz, jakie są ich funkcje i gdzie znajdują one zastosowanie.   

Czym jest przekaźnik? 

Przekaźnik ma zazwyczaj postać niewielkiego urządzenia elektrycznego lub elektronicznego. Przeznaczony jest do wywoływania ustalonej nagłej zmiany stanu w jednym lub kilku obwodach wyjściowych. Do prawidłowego działania przekaźniki potrzebują odpowiednich warunków wejściowych. Każdy przekaźnik reaguje na zmianę wejściowej wielkości fizycznej, którą może być między innymi zmiana napięcia, natężenia prądu, ciśnienia płynu czy temperatury. Po przekroczeniu określonej wartości sygnał wyjściowy zmienia się skokowo na zasadzie włącz/wyłącz, a urządzenie przestaje działać.  

Gdzie stosuje się przekaźniki?   

Przekaźniki to urządzenia o szerokiej gamie zastosowań, dzięki czemu często wykorzystywane są w różnych urządzeniach. Największą ich ilość można spotkać przede wszystkim w przemyśle, zazwyczaj w różnego rodzaju maszynach, robotach czy systemach sterowania. Sterowniki wykorzystywane są również w środowisku domowym i codziennym życiu. Na przykład stosuje się je przy sterowaniu sygnalizacją świetlną, pracą ruchomych schodów czy wind. Są także odpowiedzialne za obsługę bram garażowych i wjazdowych, systemów kontroli dostępu, a także regulowanie pracy żaluzji i rolet. Ponadto coraz częściej przekaźniki ułatwiają sterowanie ogrzewaniem i wentylacją domową. Te praktyczne urządzenia możesz kupić na stronie https://hazbi.com/pl/przekazniki

Czujniki w urządzeniach elektronicznych 

Czujniki indukcyjne to urządzenia działające na zasadzie zmiany swojego pola elektromagnetycznego wskutek przemieszczania metalowego elementu. Zmienne pole magnetyczne wytwarzane przez czujnik wzbudza w przewodniku prąd wirowy. Ten proces ma wpływ na zmianę parametrów drgań, przez co zmniejsza się ich amplitudę lub częstotliwość. Czułość czujnika indukcyjnego przedstawia się zazwyczaj w odniesieniu do obiektów wykonanych z żelaza. Inne metale takie, jak: stal nierdzewna, aluminium, mosiądz czy miedź mogą słabiej oddziaływać na czujnik.

Zdj. główne: Luigi Frunzio/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Anteny pokojowe i kierunkowe do odbioru telewizji naziemnej – najważniejsze informacje
Anteny pokojowe i kierunkowe do odbioru telewizji naziemnej – najważniejsze informacje
Aby można się było cieszyć oglądaniem obrazu telewizyjnego najwyższej jakości, bardzo ważną kwestią jest dobór odpowiedniej anteny. Na rynku dostępne jest bardzo dużo najróżniejszych modeli. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na temat anten pokojowych i kierunkowych. 
Praktyczne informacje dotyczące sklepów PrestaShop
Praktyczne informacje dotyczące sklepów PrestaShop
Jak długo trwa proces projektowania sklepu? Czy w przyszłości zmiany są możliwe do wprowadzenia? Są to bardzo ważne pytania, nad którymi trzeba się pochylić. 
Jak wybrać odpowiedni laptop dla profesjonalisty z serii ThinkPad?
Jak wybrać odpowiedni laptop dla profesjonalisty z serii ThinkPad?
Odkryj, jak dokonać najlepszego wyboru laptopa z serii ThinkPad dla profesjonalistów, zdobywaj informacje o kluczowych specyfikacjach, funkcjach i porównaj najlepsze modele.
Ostatnie wpisy