Polecamy
Jak wymienić matrycę w laptopie?
Komputery i sieć

Jak wymienić matrycę w laptopie?

Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Matryca jest jednym z najbardziej podatnych elementów laptopa na uszkodzenia. Czasem wystarczy upadek laptopa z niewielkiej wysokości i może dojść do jej pęknięcia. Samodzielna wymiana matrycy bez doświadczenia w naprawach komputerów może być problemowa, dlatego decydując się na taką opcję, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach zamieszczonych w poniższym artykule!

Czym jest matryca w laptopach?

Matryca laptopa inaczej ekran laptopa to wyświetlacz wyposażony w panel LCD lub LED. Odpowiada ona za wyświetlanie obrazu na ekranie. 

Objawy uszkodzonej matrycy

Uszkodzenie matrycy może objawiać się w następujący sposób:

 • czarne plamy na ekranie,
 • wyświetlające się poziome lub pionowe pasy,
 • wypalone piksele,
 • miganie ekranu,
 • pęknięcia na powierzchni matrycy,
 • znikający ekran przy poruszaniu laptopem,
 • brak obrazu,
 • cały czarny lub biały ekran,
 • przebarwienia na ekranie,
 • nierównomierne podświetlenie matrycy.

Najczęstsze przyczyny uszkodzenia matrycy

Nieprawidłowe działanie matrycy znacząco utrudnia, a nawet w niektórych przypadkach całkowicie uniemożliwia korzystanie z komputera.

Najczęstszą przyczyną usterki matrycy są uszkodzenia mechaniczne spowodowane upadkiem laptopa z wysokości, uderzeniem, zalaniem, zadrapaniami i przetarciami oraz zbyt dużym naciskiem spowodowanym położeniem ciężkiego przedmiotu na laptopie. W przypadku zalania matrycy należy jak najszybciej odwrócić laptopa klawiaturą do dołu, choć ta reakcja nie gwarantuje, że obraz w miejscu, w którym była ciecz będzie idealny. W przypadku uszkodzeń mechanicznych z reguły matryca zostaje wymieniona.

Matryca może ulec uszkodzeniu w wyniku awarii samego komputera na przykład zwarcia na płycie laptopa, naderwania taśmy połączeniowej, uszkodzenia podświetlenia LED oraz przepalenia pikseli.

Zalanie jest jedną z najczęstszych przyczyn usterki matrycy
Fot.: YuriArcursPeopleimages/elements.envato.com

Jak dbać o ekran laptopa?

Matryca to bardzo delikatna część komputera podatna na uszkodzenia mechaniczne. Oto kilka wskazówek jak dbać o ekran laptopa:

 1. Należy zawsze zamykać komputer po pracy.
 2. Nigdy nie zostawiać na klawiaturze długopisu lub innych małych gadżetów.
 3. Zawsze używać toreb specjalnie zaprojektowanych i przeznaczonych do komputerów.
 4. Matrycę komputera czyścić tylko przeznaczonymi do tego środkami i miękką szmatką.

Czy można wymienić matrycę w laptopie samodzielnie?

Wymiana matrycy w laptopie dla osób bez doświadczenia w naprawach komputerów może być problemowe. Największą trudnością będzie dobór odpowiedniego ekranu. Demontaż starej oraz montaż nowej matrycy wymaga precyzji i choć podstawowej znajomości serwisu komputerów, dlatego najłatwiej jest zlecić naprawę komputera wykwalifikowanemu technikowi.

Naprawa laptopów w specjalistycznym serwisie to gwarancja dobrze dobranej matrycy oraz pewność, że będzie ona miała właściwe parametry. Serwis komputerowy może również zaproponować zamienniki pasujące do modelu laptopa, co może w znacznym stopniu obniżyć koszty naprawy. Decydując się na oddanie laptopa w ręce serwisu, otrzymamy również gwarancję zarówno na wymienioną matrycę, jak i samą usługę.

Wymianę matrycy warto powierzyć wykwalifikowanej osobie
Fot.: fxquadro/elements.envato.com

Wymiana ekranu w laptopie

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielną wymianę matrycy, należy zaopatrzyć się w ostry przedmiot, taki jak nóż do tektury, mały śrubokręt krzyżakowy i mały pojemniczek na części.

Demontaż matrycy

Demontaż matrycy odbywa się bardzo podobnie dla większości laptopów. Można podzielić go na kilka etapów:

 1. Demontaż ramki ekranu

Należy otworzyć laptopa i dokładnie przyjrzeć się plastikowej ramce otaczającej ekran. Ramka zamontowana jest za pomocą śrubek ukrytych pod zaślepkami. Za pomocą noża należy usunąć zaślepki poprzez podważenie każdej z nich. Następnie używając śrubokręta krzyżakowego usunąć śrubki. Po odkręceniu śrubek pomału i delikatnie ściągamy ramkę.

 1. Demontaż matrycy

Po odłączeniu ramki powinna być widoczna matryca, przytrzymywana po bokach przez dwa metalowe uchwyty. Po odkręceniu uchwytów usuwamy taśmę samoprzylepną zabezpieczającą złącze i odłączamy taśmę wideo i kable wychodzące z falownika. Następnie wypinamy kabel wideo ze złącza na matrycy. Wykręconą matrycę odkładamy na bok.

 1. Ustalenie modelu nowej matrycy

Po odkręceniu i ściągnięciu ekranu na odwrocie matrycy przyklejona jest etykieta zawierająca niezbędne informacje dotyczące modelu matrycy.

W laptopach wykorzystuje się głównie dwa typy matryc:

 • Matryce TN – są najtańsze i najczęściej spotykane w laptopach. Ich atutem jest szybki czas reakcji
 • Matryce IPS – dzięki szerokim kątom widzenia oraz wiernemu odwzorowaniu barw sprawdzi się zarówno w domu jak i w biurze.
 • Matryca PLS – wyróżnia się dobrym odwzorowaniem barw, szerokimi kątami widzenia oraz wysokim kontrastem. Szczególnie polecana do obróbki grafiki i zdjęć.

Dobierając matrycę, należy również zwrócić uwagę na:

 • przekątną matrycy – szerokość i długość musi być taka sama,
 • rozdzielczość ekranu – nowa matryca musi być taka sama jak poprzednia matryca (stara),
 • gniazdo matrycy – istnieje kilka typów złączy dlatego należy dokładnie sprawdzić wygląd i położenie wtyku.
 1. Montaż nowej matrycy

Podłączamy do nowej matrycy wtyk kabla wideo do gniazda umieszczonego na matrycy. Następnie montujemy taśmę samoprzylepną zabezpieczającą wtyk przed wypięciem. Kolejnym krokiem jest obsadzenie matrycy i przykręcenie śrubkami do klapy. Wcześniej zdemontowaną plastikową ramkę matrycy dociskamy delikatnie do tylnej obudowy, aby wszystkie zatrzaski się wpięły i przykręcamy śrubki.

Od czego zależy koszt wymiany matrycy?

To, ile kosztuje wymiana matrycy, uzależnione jest od modelu laptopa, ceny części zamiennych oraz ceny naliczonej przez serwis komputerowy. Cena matrycy zależna jest od producenta, modelu laptopa, przekątnej ekranu oraz rozdzielczości.

Czy warto naprawiać matrycę laptopa?

Wszystko zależy od skali zniszczeń. Mechaniczne uszkodzenia (pęknięcie) z reguły wykluczają możliwość naprawy, natomiast jeżeli problem występuje z inną częścią komputera na przykład kartą graficzną, czy awarią inwertera można rozważyć naprawę.

Awaria matrycy laptopa może wystąpić z wielu powodów. Może się zdarzyć, że objawy występujące związane są z awarią podzespołów, a nie matrycy.

Podsumowanie

Wymiana matrycy laptopa, choć nie jest skomplikowana dla osób bez doświadczenia, może okazać się problemowa. Skorzystanie z profesjonalnego serwisu komputerowego to najlepszy sposób szybką naprawę komputera.

Zdjęcie główne: cottonbro studio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Ubezpieczenie OC na 3 miesiące – co warto o nim wiedzieć?
Ubezpieczenie OC na 3 miesiące – co warto o nim wiedzieć?
Jesteś właścicielem pojazdu wolnobieżnego? Być może masz możliwość wykupienia polisy ubezpieczeniowej OC na krótszy czas niż standardowy. Poznaj interesujące informacje […]
Gdzie kupić lodówkę w stylu retro?
Gdzie kupić lodówkę w stylu retro?
Lodówki w stylu retro to prawdziwy trend wnętrzarski. Gdzie można kupić takie wyposażenie?
Aplikacje na smartwatch – zobacz najciekawsze propozycje
Aplikacje na smartwatch – zobacz najciekawsze propozycje
Sprawdź, na które aplikacje na smartwatch warto zwrócić uwagę! Przedstawiamy najciekawsze propozycje!
Ostatnie wpisy