Polecamy
Druk 3D – coś więcej niż zabawa
RTV i AGD

Druk 3D – coś więcej niż zabawa

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Jeszcze do niedawna drukarki 3D były używane właściwie tylko po to, by drukować abstrakcyjne projekty i testować ich możliwości. Po kilku latach testów okazuje się, że druk 3D jest bardzo przydatny, może służyć między innymi w medycynie oraz przemyśle. To wspaniały i niezwykle wszechstronny wynalazek. Poznaj nietypowe zastosowania drukarki 3D. 

Druk 3D a protetyka

Kilka lat temu rozpoczęły się prace nad protezami kończyn oraz innych części ciała wykonywanych w technice druku 3D. Obecnie na rynku pojawiły się już pierwsze modele wydrukowanych protez, które doskonale spełniają swoje funkcje dla osób po rozmaitych amputacjach. Jest to ogromny przełom oraz ułatwienie dla pacjentów po amputacji, ponieważ możliwość wydrukowania dopasowanej protezy na drukarce 3D znacząco skraca czas oczekiwania na sztuczną kończynę, który może wynosić nawet kilka lat. Technologia jest w medycynie coraz bardziej użyteczna i coraz częściej wykorzystywana, co działa na korzyść pacjentów. 

Druk 3D a koronawirus

W dobie pandemii naukowcy rozpoczęli prace nad prototypem respiratora, który można wyprodukować właśnie za pomocą drukarki 3D. Cały świat dotkliwie doświadczył niedostatku w wyposażeniu medycznym, a towarem wyjątkowo deficytowym były właśnie respiratory. Dzięki technice druku 3D powstały tanie i stosunkowo szybkie do wyprodukowania maszyny, które do dziś ratują życie osobom walczącym z chorobą COVID-19. Co ciekawe, urządzenie ratujące życie zostało opracowane przez krakowskich inżynierów. 

Druk 3D a przemysł

Jeśli chodzi o najbardziej popularne wykorzystanie druku 3D, ma ono miejsce w przemyśle. W tej ogromnej gałęzi gospodarki, drukarki 3D służą do tworzenia prototypów, wzorów oraz form. Najczęściej stosuje się go w automatyce, transporcie, głównie lotniczym oraz samochodowym czy w branży jubilerskiej. Jako że współczesne drukarki 3D pozwalają na druk zarówno z tworzyw sztucznych, na przykład kompozytu, jak i z metali, są to niezwykle użyteczne w przemyśle oraz produkcji urządzenia. Dają one możliwość przetestowania danego rozwiązania przed wprowadzeniem go w życie, dzięki czemu pozwalają uniknąć kosztownych, a czasem nawet tragicznych w skutkach błędów i pomyłek. 

Druk 3D a sztuka

Współcześni artyści bardzo chętnie korzystają z najnowszych osiągnięć technologii, by ulepszać lub tworzyć od podstaw swoje projekty. Doskonałym dla osób chcących przenieść swoja digitalową sztukę na format 3D. Do drukowania dzieł sztuki, rzeźb oraz form do tworzenia odlewów doskonale sprawdzi się drukarka Creality 3D, której oficjalnym dystrybutorem w Polsce jest firma Botland. Dzięki rozwojowi techniki zyskują nie tylko branże stricte “użytkowe”. Choć sztuka nie jest tak niezbędną dziedziną, jak medycyna czy produkcja żywności, bez niej życie jest smutne, szare i pozbawione piękna. Wielu znanych artystów mawia nawet, że sztuka potrzebna jest do życia, jak tlen i rzeczywiście, jeśli dłużej by się nad tym zastanowić, nawet bez naszej wiedzy, sztuka otacza nas z każdej strony i towarzyszy nam w każdej sferze życia. 

Technologia i jej stały rozwój pozwalają na tworzenie i wykorzystywanie innowacyjnych rozwiązań. Choć jeszcze kilka lat temu wydawało się to nieprawdopodobne, dziś dzięki drukowi 3D można przywrócić ludziom sprawność, a nawet uratować życie. Nie jest to już tylko zabawa i “wymysł” inżynierów, lecz niezwykła technika, pozwalająca na robienie niezwykłych rzeczy.

Zdjęcie główne: ZMorph3D/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Red Dot Awards – kto dostał nagrody w 2021?
Red Dot Awards – kto dostał nagrody w 2021?
Czym są nagrody Red Dot Awards? Oto ich tegoroczni zdobywcy.
Jak wyczyścić pamięć systemową na komputerze Mac
Jak wyczyścić pamięć systemową na komputerze Mac
Pamięć systemowa szybko zapełnia się czasem niezależnie od naszych działań, dlatego warto regularnie sprawdzać jej stan oraz w razie potrzeby usunąć zbędne pliki.
Aqua Shift – nowy pad do Xboxa
Aqua Shift – nowy pad do Xboxa
Jak prezentuje się nowy kontroler Microsoftu i czy warto w niego zainwestować? Sprawdzamy!
Ostatnie wpisy