Polecamy
Przechowywanie w chmurze a kopia zapasowa w chmurze – jakie są różnice?
Komputery i sieć

Przechowywanie w chmurze a kopia zapasowa w chmurze – jakie są różnice?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W dzisiejszych czasach, gdzie dane i informacje odgrywają kluczową rolę, coraz częściej pojawia się potrzeba przechowywania i tworzenia kopii zapasowych w chmurze. Jednakże wiele osób nie jest pewnych, co oznaczają te pojęcia, jakie są między nimi różnice i która opcja będzie dla nich najlepsza. W tym artykule przedstawimy, w jaki sposób przechowywanie w chmurze różni się od kopii zapasowej w chmurze.

Co to jest przechowywanie w chmurze?

Przechowywanie w chmurze, zwane również przechowywaniem w chmurze obliczeniowej, jest jednym z rodzajów usług oferowanych przez dostawców chmurowych. Polega na przechowywaniu danych i plików na serwerach znajdujących się w centrum danych dostawcy, które są połączone z Internetem. Użytkownik ma do nich dostęp za pośrednictwem Internetu, co oznacza, że może nimi zarządzać z każdego urządzenia podłączonego z siecią. Przechowywanie w chmurze ma wiele zalet, w tym:

  • Dostępność danych z dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu,
  • Łatwe udostępnianie plików między różnymi osobami,
  • Bezpieczeństwo danych – w przypadku awarii komputera, dane nie zostaną utracone.

Co to jest kopia zapasowa w chmurze?

Kopia zapasowa w chmurze to proces tworzenia kopii zapasowej danych na zdalnych serwerach. Dane te można przywrócić w przypadku awarii, uszkodzenia lub ich utraty. Kopia zapasowa może obejmować pliki, foldery, bazy danych oraz systemy operacyjne i programy. W przypadku kopii zapasowej w chmurze, dane są przechowywane na serwerach dostawcy usługi chmurowej, co oznacza, że użytkownik nie musi martwić się o fizyczne zabezpieczenie kopii zapasowej, tak jak w przypadku tradycyjnych metod tworzenia kopii na fizycznych nośnikach. Kopia zapasowa w chmurze zapewnia także łatwy dostęp do danych, ponieważ można dostać się do nich z każdego miejsca na świecie, w którym jest połączenie z Internetem. W przypadku utraty danych kopia zapasowa może być przywrócona na oryginalnym lub innym urządzeniu, co zapewnia ciągłość działania biznesowego i minimalizuje straty wynikłe z utraty ważnych informacji. W tym przypadku znajdziemy zalety takie jak:

  • Bezpieczeństwo danych – w przypadku awarii lub utraty danych, można przywrócić je z kopii zapasowej,
  • Automatyczne tworzenie kopii zapasowej – użytkownik nie musi pamiętać, aby zrobić kopię zapasową.

Różnice między przechowywaniem w chmurze a kopią zapasową w chmurze

Przechowywanie danych w chmurze i kopia zapasowa w chmurze przede wszystkim różnią się:

  • Sposobem wykorzystania – przechowywanie w chmurze służy głównie do przechowywania danych, do których chcemy mieć dostęp z różnych urządzeń. Natomiast kopia zapasowa w chmurze służy do zabezpieczenia naszych danych przed utratą,
  • Częstotliwością – kopia zapasowa powinna być tworzona regularnie, aby zapewnić aktualność i ochronę naszych danych. Przechowywanie w chmurze natomiast nie wymaga regularnego tworzenia kopii zapasowych, gdyż nasze dane zawsze są dostępne i zabezpieczone na serwerach chmurowych,
  • Kosztami – przechowywanie w chmurze jest często tańsze niż tworzenie kopii zapasowej w chmurze, szczególnie w przypadku większych ilości danych. Tworzenie kopii zapasowej wymaga więcej miejsca na serwerach oraz regularnego tworzenia aktualnych kopii,
  • Sposobem przechowywania danych – przechowywanie w chmurze umożliwia dostęp do danych bezpośrednio z serwerów, a kopia zapasowa służy jako zabezpieczenie, do którego dostęp uzyskujemy tylko w razie potrzeby przywrócenia danych,
  • Bezpieczeństwem – zarówno przechowywanie w chmurze, jak i kopia zapasowa w chmurze zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa danych. Jednakże, w przypadku przechowywania w chmurze, użytkownik ma mniej kontroli nad tym, kto ma dostęp do jego danych, w porównaniu z kopią zapasową, gdzie dane są przechowywane tylko na wyznaczonych serwerach.

Która opcja jest najlepsza dla Ciebie?

Decyzja o wyborze między przechowywaniem w chmurze a kopią zapasową w chmurze zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli potrzebujesz łatwego dostępu do danych z różnych urządzeń, przechowywanie w chmurze może być najlepszą opcją. Natomiast, jeśli potrzebujesz zabezpieczenia swoich danych przed awariami lub uszkodzeniami sprzętu, kopia zapasowa w chmurze będzie idealnym rozwiązaniem. W przypadku, gdy wciąż poszukujesz odpowiedniego rozwiązania, zwróć się do specjalistów Cloud4You (https://cloud4you.pl/), a oni pomogą Ci wybrać najlepszą opcję.

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
The Sims 4™ Wiejska Sielanka coraz bliżej!
The Sims 4™ Wiejska Sielanka coraz bliżej!
Premiera nowego dodatku do The Sims lada chwila! Sprawdź, jak wygląda Wiejska Sielanka.
Jak wyczyścić pamięć systemową na komputerze Mac
Jak wyczyścić pamięć systemową na komputerze Mac
Pamięć systemowa szybko zapełnia się czasem niezależnie od naszych działań, dlatego warto regularnie sprawdzać jej stan oraz w razie potrzeby usunąć zbędne pliki.
Wybieramy najlepszą hulajnogę elektryczną do miasta
Wybieramy najlepszą hulajnogę elektryczną do miasta
Jak wybrać najlepszą hulajnogę do miast? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze swojego wymarzonego pojazdu.
Ostatnie wpisy