Polecamy
Przechowywanie w chmurze a kopia zapasowa w chmurze – jakie są różnice?
Komputery i sieć

Przechowywanie w chmurze a kopia zapasowa w chmurze – jakie są różnice?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W dzisiejszych czasach, gdzie dane i informacje odgrywają kluczową rolę, coraz częściej pojawia się potrzeba przechowywania i tworzenia kopii zapasowych w chmurze. Jednakże wiele osób nie jest pewnych, co oznaczają te pojęcia, jakie są między nimi różnice i która opcja będzie dla nich najlepsza. W tym artykule przedstawimy, w jaki sposób przechowywanie w chmurze różni się od kopii zapasowej w chmurze.

Co to jest przechowywanie w chmurze?

Przechowywanie w chmurze, zwane również przechowywaniem w chmurze obliczeniowej, jest jednym z rodzajów usług oferowanych przez dostawców chmurowych. Polega na przechowywaniu danych i plików na serwerach znajdujących się w centrum danych dostawcy, które są połączone z Internetem. Użytkownik ma do nich dostęp za pośrednictwem Internetu, co oznacza, że może nimi zarządzać z każdego urządzenia podłączonego z siecią. Przechowywanie w chmurze ma wiele zalet, w tym:

  • Dostępność danych z dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu,
  • Łatwe udostępnianie plików między różnymi osobami,
  • Bezpieczeństwo danych – w przypadku awarii komputera, dane nie zostaną utracone.

Co to jest kopia zapasowa w chmurze?

Kopia zapasowa w chmurze to proces tworzenia kopii zapasowej danych na zdalnych serwerach. Dane te można przywrócić w przypadku awarii, uszkodzenia lub ich utraty. Kopia zapasowa może obejmować pliki, foldery, bazy danych oraz systemy operacyjne i programy. W przypadku kopii zapasowej w chmurze, dane są przechowywane na serwerach dostawcy usługi chmurowej, co oznacza, że użytkownik nie musi martwić się o fizyczne zabezpieczenie kopii zapasowej, tak jak w przypadku tradycyjnych metod tworzenia kopii na fizycznych nośnikach. Kopia zapasowa w chmurze zapewnia także łatwy dostęp do danych, ponieważ można dostać się do nich z każdego miejsca na świecie, w którym jest połączenie z Internetem. W przypadku utraty danych kopia zapasowa może być przywrócona na oryginalnym lub innym urządzeniu, co zapewnia ciągłość działania biznesowego i minimalizuje straty wynikłe z utraty ważnych informacji. W tym przypadku znajdziemy zalety takie jak:

  • Bezpieczeństwo danych – w przypadku awarii lub utraty danych, można przywrócić je z kopii zapasowej,
  • Automatyczne tworzenie kopii zapasowej – użytkownik nie musi pamiętać, aby zrobić kopię zapasową.

Różnice między przechowywaniem w chmurze a kopią zapasową w chmurze

Przechowywanie danych w chmurze i kopia zapasowa w chmurze przede wszystkim różnią się:

  • Sposobem wykorzystania – przechowywanie w chmurze służy głównie do przechowywania danych, do których chcemy mieć dostęp z różnych urządzeń. Natomiast kopia zapasowa w chmurze służy do zabezpieczenia naszych danych przed utratą,
  • Częstotliwością – kopia zapasowa powinna być tworzona regularnie, aby zapewnić aktualność i ochronę naszych danych. Przechowywanie w chmurze natomiast nie wymaga regularnego tworzenia kopii zapasowych, gdyż nasze dane zawsze są dostępne i zabezpieczone na serwerach chmurowych,
  • Kosztami – przechowywanie w chmurze jest często tańsze niż tworzenie kopii zapasowej w chmurze, szczególnie w przypadku większych ilości danych. Tworzenie kopii zapasowej wymaga więcej miejsca na serwerach oraz regularnego tworzenia aktualnych kopii,
  • Sposobem przechowywania danych – przechowywanie w chmurze umożliwia dostęp do danych bezpośrednio z serwerów, a kopia zapasowa służy jako zabezpieczenie, do którego dostęp uzyskujemy tylko w razie potrzeby przywrócenia danych,
  • Bezpieczeństwem – zarówno przechowywanie w chmurze, jak i kopia zapasowa w chmurze zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa danych. Jednakże, w przypadku przechowywania w chmurze, użytkownik ma mniej kontroli nad tym, kto ma dostęp do jego danych, w porównaniu z kopią zapasową, gdzie dane są przechowywane tylko na wyznaczonych serwerach.

Która opcja jest najlepsza dla Ciebie?

Decyzja o wyborze między przechowywaniem w chmurze a kopią zapasową w chmurze zależy od Twoich indywidualnych potrzeb. Jeśli potrzebujesz łatwego dostępu do danych z różnych urządzeń, przechowywanie w chmurze może być najlepszą opcją. Natomiast, jeśli potrzebujesz zabezpieczenia swoich danych przed awariami lub uszkodzeniami sprzętu, kopia zapasowa w chmurze będzie idealnym rozwiązaniem. W przypadku, gdy wciąż poszukujesz odpowiedniego rozwiązania, zwróć się do specjalistów Cloud4You (https://cloud4you.pl/), a oni pomogą Ci wybrać najlepszą opcję.

Zdjęcia: materiał Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie zawody wymagają regularnych szkoleń?
Jakie zawody wymagają regularnych szkoleń?
W każdym zawodzie bardzo ważne jest nieustanne szkolenie się i zdobywanie nowej wiedzy. Przekonaj się, w jakich branżach regularne uczestnictwo w kursach jest szczególnie istotne.
Jak systemy kontroli dostępu mogą zwiększyć bezpieczeństwo w twojej firmie?
Jak systemy kontroli dostępu mogą zwiększyć bezpieczeństwo w twojej firmie?
Odkryj, jak innowacyjne systemy kontroli dostępu mogą podnieść poziom bezpieczeństwa w twoim biznesie, minimalizując ryzyko uniknienia niepowołanych osób.
Z jakich rozwiązań warto korzystać w przemyśle?
Z jakich rozwiązań warto korzystać w przemyśle?
Poznaj kilka nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym Twoje przedsiębiorstwo przemysłowe będzie stale się rozwijać.
Ostatnie wpisy