Polecamy
Najlepsze programy graficzne, które zastąpią Ci Photoshopa
Komputery i sieć

Najlepsze programy graficzne, które zastąpią Ci Photoshopa

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Photoshop to program, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Znają go nawet osoby, które na co dzień nie zajmują się obróbką zdjęć czy też grafiką komputerową. Mimo licznych zalet i ogromnych możliwości, wspomniana aplikacja ma jedną, główną wadę, jaką jest jej cena. 

Co więcej, koszty, jakie trzeba ponieść, chcąc korzystać z oprogramowania, nie są jednorazowe, ale opłacane w comiesięcznym abonamencie. Nie ma jednak potrzeby zamartwiać się, ponieważ obecnie na rynku dostępny jest naprawdę szeroki wybór darmowych programów, które z powodzeniem zastąpią Photoshopa.

Zakup Photoshopa nie jest konieczny

Fotografowie, a także osoby zajmujące się zawodowo grafiką komputerową, często są gotowi zmierzyć się z wydatkiem rzędu 3000 zł, poświęconym na profesjonalną aplikację niezbędną do pracy. Jest to przybliżona roczna kwota, jaką trzeba zapłacić za możliwość korzystania z programu Photoshop. Jednakże ci, którzy nie mogą traktować tego jako inwestycję, a poszukują jedynie oprogramowania, w którym będą mogli łatwo i skutecznie obrobić prywatne zdjęcia czy też pobawić się z grafiką, powinni rozważyć wybór zamiennika. 

Co więcej, warto zauważyć, że Photoshop jest niezwykle zaawansowanym edytorem przeznaczonym dla profesjonalistów. Amatorzy, osoby początkujące, a także te, które nie wiążą swojej przyszłości zawodowej z grafiką, nie potrzebują tak licznych opcji. Znacznej większości z nich nawet nie będą miały okazji wykorzystać. Warto więc otworzyć się na nowości i wypróbować darmowe programy graficzne, które bardzo często okazują się znacznie bardziej przydatne niż ich „pierwowzór”.

Darmowe programy graficzne

Mimo że wybór jest naprawdę ogromny, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na kultowy już program GIMP. Większość osób pamięta go z pewnością jeszcze z czasów szkolnych, ponieważ właśnie tam można nauczyć się podstaw jego obsługi.

Jego wielofunkcyjność i dostęp do ogromu zaawansowanych opcji sprawia, że z powodzeniem można nazywać go darmowym zamiennikiem Photoshopa. Aplikacja sprawdzi się doskonale nie tylko podczas podstawowej obróbki zdjęć, lecz także przy profesjonalnych retuszach. Na nie mniejszą uwagę zasługuje Photopea, która według opinii użytkowników jest jedną z najlepszych aplikacji służących do obróbki zdjęć. Co ciekawe, nawet jej motyw wizualny jest niezwykle zbliżony do Photoshopa. Podobnie jak GIMP oferuje możliwość pracy na warstwach, jednak zaletą Photopei jest znacznie przyjaźniejszy interfejs i bardziej intuicyjna obsługa.

Bezpłatne zamienniki Photoshopa

Kolejną bezpłatną alternatywą dla osób, którym zależy głównie na obróbce zdjęć, jest PhotoScape X. W jego zasobach znaleźć można szeroki wybór gotowych filtrów służących do upiększania, chociaż znacznie lepsze efekty można osiągnąć ręczną zabawą z suwakami – oczywiście, mając już trochę wprawy. Jedyną wadą aplikacji jest brak polskiej wersji językowej, jednak jest ona na tyle łatwa w obsłudze, że nie powinno to stanowić dla nikogo problemu. Zwłaszcza że większość funkcji została przedstawiona za pośrednictwem czytelnych ikonek. 

Na liście najbardziej interesujących propozycji znajdzie się także coś dla wielbicieli rozwiązań mobilnych, czyli Snapseed. Program przeznaczony jest głównie na smartfony, także sprawdzi się doskonale w obróbce selfie. Co ciekawe, aplikacja została wyposażona w specjalną funkcję pozwalającą na selektywne edytowanie pikseli, dzięki czemu przy odrobinie wprawy można całkowicie zmienić wygląd niejednego zdjęcia.

Zdj. główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Komputer do nauki – jaki powinien być?
Komputer do nauki – jaki powinien być?
Chcesz kupić komputer? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając laptop dla dziecka, sprzęt dla studenta czy urządzenie dla dorosłego!
„FIFA 23” – czym charakteryzuje się nowa gra od EA Sports?
„FIFA 23” – czym charakteryzuje się nowa gra od EA Sports?
Co nowego w świecie e-sportu? „FIFA 23”! Sprawdźmy, jakie zmiany znajdziemy w produkcji.
Czy bezprzewodowe ładowanie to przyszłość wszystkich urządzeń?
Czy bezprzewodowe ładowanie to przyszłość wszystkich urządzeń?
Przeczytaj i dowiedz się więcej o rewolucji, jaką przynosi bezprzewodowe ładowanie. Jak to wpłynie na przyszłość naszych urządzeń elektronicznych? Nie zostawiaj przyszłości w tyle!
Ostatnie wpisy