Polecamy
Na czym polega granie w chmurze?
Gaming

Na czym polega granie w chmurze?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

No cóż, wiemy, na czym polega tradycyjne granie w gry komputerowe: kupujemy, a następnie ściągamy grę na swój komputer, smartfon albo konsolę. I gramy. Proste. Granie w chmurze jest czymś podobnym. Różnica polega na tym, że nie potrzebujemy całego tego sprzętu. Wystarczy monitor i dostęp do internetu.

Czym jest chmura?

Chmurą nazywamy sieć połączonych ze sobą serwerów – mocnych, pod względem sprzętowym i systemowym komputerów, umieszczonych w bezpiecznym centrum danych. Właśnie na tych serwerach mieści się wszystko, co potrzebne jest do uruchomienia gry. Cały proces i wizualizacja gry przebiega zdalnie. Rozgrywka przesyłana jest strumieniowo przez internet. Zdalne korzystanie z mocy obliczeniowej (między innymi dzięki mocnym kartom graficznym, dużej ilości pamięci RAM) pozwala graczom grać w gry, które wyglądają lepiej i działają szybciej.

Jak zacząć?

Najpierw musimy wykupić abonament do interesującej nas usługi, tym samym otrzymamy dostęp do zdalnego serwera. Po uruchomieniu gry, strumień wideo z tej gry wysyłany jest do urządzenia, na którym dana gra jest odtwarzana. Może to być PC, laptop, smartfon, xbox czy zwykły tablet. Można śmiało porównać to z oglądaniem filmu (tak swoją drogą Netflix i inne usługi dostarczające szeroką ofertę filmów i seriali również działa w chmurze, od tego właśnie się zaczęło), który w tym wypadku jest jednak interaktywny i można sterować ruchami bohaterów za pomocą swojej klawiatury czy gamepada. Każda reakcja ze strony gracza to sygnał wysyłany do zdalnego komputera. Każdy sygnał aktualizuje stan gry. Wszystko to dzieje się w milisekundach. Sesja gry w chmurze sprawia wrażenie, jakby była lokalna – jakby wszystko działo się na Twoim komputerze.

Brak ograniczeń?

Niestety, mimo tego, że technologia rozwinęła się w ostatnich latach, ciągle istnieją bariery, które nie zostały jeszcze pokonane.

Żyjemy we wszechświecie, w którym wysyłanie danych ograniczone jest, chociażby, prędkością światła. Im dalej od serwera znajduje się urządzenie z nim połączone, tym większe będzie opóźnienie. W niektórych rozgrywkach (szczególnie dotyczy to gier wieloosobowych) nawet milisekundowe opóźnienie może przechylić szalę zwycięstwa na stronę przeciwnika. W tej chwili w internecie nie mamy praktycznie niczego, co wymaga wykorzystania prawdziwego czasu rzeczywistego co do milisekund. Cloud gaming może być jednym z najbardziej wymagających w tej kwestii obszarów.

Drugim problemem jest duża liczba graczy korzystająca z tej samej chmury w tym samym momencie. Gdy zbyt dużo urządzeń zewnętrznych chce połączyć się z serwerem, tworzy się swego rodzaju korek, a usługa zaczyna wysyłać sygnały z opóźnieniem i działa wolniej. Firmy mają różne strategie rozwiązania tego problemu. Jednym z nich są specjalne routery, które posiadają reguły określające priorytet danych ruchów – na przykład ruchy trwających rozgrywek traktowane są jako ważniejsze niż ruchy uruchamiania nowych rozgrywek. Innym rozwiązaniem jest budowanie serwerów w strategicznych lokalizacjach, aby gracze byli jak najbliżej centrów danych, gdzie znajdują się najbardziej interesujące ich gry.

Kolejnym problemem, który wpływa nie tylko na jakość, ale również na dostępność technologii gry w chmurze, są ograniczenia internetowe. Podczas standardowej gry na komputerze przetwarzanie danych i  ładowanie grafiki wykonywane są lokalnie, dzięki czemu problemy z opóźnieniami są niezauważalne. Aby usługa grania w chmurze działała płynnie, gracz musi mieć stabilne i szybkie łącze internetowe. Im słabszy internet, tym większe opóźnienia. W niektórych obszarach naszego kraju szybkość internetu ciągle jest na tak niskim poziomie, że granie w chmurze staje się niemożliwe.

Która usługa jest najlepsza?

Na koniec krótkie omówienie trzech oficjalnie dostępnych w Polsce usług: Google Stadia, Microsoft Xbox Game Pass Ultimate, Nvidia GeForce Now.

Google StadiaMicrosoft Xbox Game Pass UltimateNvidia GeForce Now
Oficjalna stronaODWIEDŹODWIEDŹODWIEDŹ
Konto w serwisieobowiązkoweobowiązkoweobowiązkowe
Cenamiesiąc: 39 PLN
rok: 468 PLN
dodatkowo rozdzielczość 4K i 34 darmowe gry w abonamencie
miesiąc: 54.99 PLNrok: 659,88 PLNpierwszy miesiąc kosztuje 4 PLNmiesiąc: 25 PLNrok: 250 PLNpierwszy miesiąc gratis w subskrypcji półrocznej
Wymagania sprzętowe10 Mb/s i przeglądarka Chrome/ Android 6.0/ Chromecast Ultra10 Mb/s, smartfon/tablet z Androidem 6.015 Mb/s, Windows 7 (64 Bit)+/ MacOs 10.10/ Android 5.0/ Chromebook/ NVIDIA Shield
Oferta34 gry w cenie abonamentu,116 wszystkich gierwszystkie 193 gry w cenie abonamentubrak gier w usłudze.Możliwość integracji ze Steamem
Oferta bezpłatnaTAK
brak bezpłatnych gier, brak 4K
NIETAK, czas gry limitowany do 1h
Ochrona rodzicielskaTAKTAKNIE
Podsumowanie usług grania w chmurze

Podsumowanie

Jeszcze kilka lat temu nie marzyliśmy o graniu na wysokim poziomie bez inwestowania w kosmicznie drogi sprzęt. W tej chwili technologia rozwija się w tak szybkim tempie, że stało się to możliwe. Granie w chmurze umożliwia czerpanie radości z gry na prostym laptopie czy smartfonie. Jedyne czego potrzebujemy to stabilne i stosunkowo szybkie łącze internetowe. W tej chwili, w niektórych miejscach w Polsce może być to fundamentalny problem, jednak z nadzieją spoglądamy na rozwijającą się technologię 5G. Na koniec warto wspomnieć, że na polskim rynku niebawem oficjalnie pojawi się nowa obiecująca usługa od Sony PS NOW. Cóż więcej: let’s play!

Zdjęcie główne artykułu: Designed by Freepik

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Monitoring domu z kamerami Uniarch – czy warto?
Monitoring domu z kamerami Uniarch – czy warto?
W artykule pokażemy Ci, jakie są najważniejsze zalety monitoringu domu, podpowiemy, jak wybrać kamery IP i przekonamy Cię, dlaczego polecamy właśnie kamery IP Uniarch! Zapraszamy do lektury!
Czy można poznać nowe osoby podczas gier online?
Czy można poznać nowe osoby podczas gier online?
W tym artykule przeanalizujemy tę kwestię i omówimy, jak gry online mogą być platformą do nawiązywania kontaktów społecznych.
Doskonałe wyniki Apple App Store dzięki pandemii
Doskonałe wyniki Apple App Store dzięki pandemii
Apple App Store osiągnął bardzo duże obroty w czasie pandemii. Co z konkurencją?
Ostatnie wpisy