Polecamy
Subwoofer do samochodu – czy warto kupić?
Gadżety i akcesoria

Subwoofer do samochodu – czy warto kupić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Myśląc o rozbudowie naszego systemu audio w samochodzie, warto rozważyć zamontowanie dodatkowego subwoofera. Jakie korzyści za sobą to niesie i jakie są koszty takiej inwestycji?

Dlaczego subwoofer robi taką różnicę?

Kiedy po raz pierwszy wsiadamy do auta, w którym jest zamontowany subwoofer, robi na nas wrażenie to, jak dobrze brzmi muzyka wydobywająca się z głośników. Dlaczego tak jest? Standardowe głośniki samochodowe są przeznaczone do odtwarzania niskich częstotliwości, czyli takich poniżej 100 herców. Basy i niskie dźwięki brzmią lepiej, kiedy są odtwarzane z subwoofera, bo on jest przystosowany do odtwarzania takich tonów.

Subwoofery montowane w samochodach możemy podzielić na kilka kategorii:

  • subwoofer samochodowy pasywny z obudową – to głośnik, który jest przeznaczony do odtwarzania najniższych oktaw pasma przenoszenia. Lokowany jest w specjalnej, dobrze wygłuszonej obudowie o odpowiednich rozmiarach. By działał w pełni poprawnie, należy go podłączyć do zewnętrznego wzmacniacza;
  • subwoofer samochodowy pasywny bez obudowy – to również głośnik przeznaczony do odtwarzania najniższych dźwięków, ale nie wymaga obudowy. Dzięki temu można go zamontować w aucie we wcześniej przygotowanym miejscu, na przykład na drzwiach, w bagażniku lub na tylnej półce. Również wymaga zewnętrznego zasilacza;
  • subwoofer samochodowy aktywny – w tym przypadku głośnik ma wbudowany wzmacniacz, dzięki czemu można go traktować jako oddzielne urządzenie. Obsługiwany jest za pomocą pilota. Są one bardzo popularne i dzięki temu coraz mniejsze i nie wymagają dużej powierzchni w aucie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Najważniejszym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest zakres pasma przenoszenia. Powinien być on jak najbardziej szeroki. Najlepiej, żeby zaczynał się od niskich wartości, na przykład 20 herców, a kończył na wysokich, czyli na przykład 300 herców. Pomimo tego, że aktywne subwoofery są coraz mniejsze, to warto im dać trochę przestrzeni w samochodzie. Poprawi to jakość naszego dźwięku.

Jeżeli zdecydujemy się na zakup i samodzielną instalację takiego głośnika, należy pamiętać o kilku zasadach. Ważny jest dobór litrażu obudowy, który powinien być dostosowany do konkretnego subwoofera. To w przypadku subwooferów pasywnych, kiedy to obudowa jest dorabiana do niego oddzielnie. Przy samodzielnym podłączaniu, należy korzystać z oficjalnej dokumentacji dostarczonej od producenta.

Warto zadbać o odpowiednie wygłuszenie obudowy, do której chcemy zainstalować nasz subwoofer. Membrana, która odpowiada za odtwarzanie niskich częstotliwości, pracuje w obie strony, dlatego niezbędne będzie wygłuszenie dźwięku, który pojawia się w momencie, gdy drgania idą w stronę obudowy.

Gdy zdecydujemy się na model, który wymaga zewnętrznego zasilania, pamiętajmy, aby jego parametry zgadzały się z tym, co my posiadamy w samochodzie.

Subwoofer w domu?

Jeżeli już zainwestujemy w nasz sprzęt audio całkiem sporo pieniędzy, aż chciałoby się, żeby można było z niego korzystać jak najdłużej, na przykład w domu. Nie jest to zbyt dobry pomysł. Takie głośniki są konstruowane z myślą o niewielkich przestrzeniach. Połączenie ich z domowym wzmacniaczem może być trudne i zająć sporo czasu ze względu na różnice w napięciu. Oczywiście można przynieść do domu akumulator z samochodu, ale jest to chyba zbyt duże poświęcenie. W domu warto postawić na sprawdzone głośniki czy kina domowe.

Zdjecie główne: Nazar Sharafutdinov/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Hostingi stron www – jakie są rodzaje i jak wybrać odpowiedni?
Hostingi stron www – jakie są rodzaje i jak wybrać odpowiedni?
W poniższym artykule omówimy, jakie są rodzaje hostingu stron internetowych oraz jak wybrać odpowiedni hosting dla swojej strony.
Pozłacane końcówki w kablu HDMI – czy warto wybrać?
Pozłacane końcówki w kablu HDMI – czy warto wybrać?
Czy złote końcówki w kablu HDMI naprawdę robią różnicę? Przekonaj się!
Magento 2 – czym jest i dlaczego warto z niego korzystać?
Magento 2 – czym jest i dlaczego warto z niego korzystać?
Nasze życie z każdym rokiem coraz bardziej przenosi się do cyberprzestrzeni. Trend ten zdecydowanie ostatnio przyspieszył, a niedawne marzenia o stworzeniu pełnych środowisk wirtualnej rzeczywistości wydają się coraz bardziej prawdopodobną wizją. Póki co jednak, triumfy święcą sklepy internetowe działające na silnikach pokroju Magento 2.
Ostatnie wpisy