Polecamy
Monitor dla gracza 144 Hz czy 240 Hz? Poznaj najważniejsze różnice
Gaming

Monitor dla gracza 144 Hz czy 240 Hz? Poznaj najważniejsze różnice

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jeżeli interesujesz się grami lub regularnie w nie grasz na PC, na pewno wiesz, że dobry monitor potrafi zrobić ogromną różnicę. I chociaż największą popularnością cieszy się monitor dla gracza 144 Hz, to często jest zestawiany z nieco mocniejszym urządzeniem, czyli 244 Hz. Przyjrzyjmy się obu monitorom, ich największym zaletom i wadom. Który monitor sprawdzi się lepiej jako wybór dla doświadczonych gamerów, a który dla tych rozpoczynających swoją przygodę z graniem? Sprawdź!

Jaki monitor dla graczy wybrać? 144 Hz vs. 240 Hz

Szukając monitora do gier, ciężko jest nie odnieść wrażenia, że obecnie najpopularniejsze są dwa typy urządzeń: 144 Hz oraz 240 Hz. Monitor dla gracza 144 Hz zdobył swoje uznanie ze względu na szeroki zakres cenowy, z kolei modele 240 Hz to odpowiedź na potrzeby tych najbardziej doświadczonych graczy.

Jeśli chodzi o techniczne różnice pomiędzy tymi dwoma monitorami, to sprawa wygląda następująco: różnią się one częstotliwością odświeżania obrazu. 144 Hz odświeża obraz do 144 razy na sekundę, a 240 Hz — do 240 razy w ciągu tej samej sekundy. Na papierze różnica ta wydaje się kolosalna. Przecież to prawie 100 razy więcej. W praktyce ludzkie oko przyzwyczajone do monitorów 144 Hz nie widzi kolosalnej różnicy, gdy przesiądziesz się na wersję 240 Hz. Warto zatem zastanowić się…

W jakich sytuacjach sprawdzi się monitor 144 Hz, a w jakich 240 Hz?

Monitor dla gracza 144 Hz to pierwszy, polecany wybór dla osób, które chcą czerpać przyjemność z gier, liczą na idealny obraz, świetną dynamikę i płynność akcji bez zarzutu. Jeżeli zmieniasz monitor z 60 Hz na 144 Hz, zauważysz ogromną zmianę w jakości obrazu i precyzji, z jaką poruszają się wszystkie elementy obrazu. Pozwoli Ci to pozbyć się klatkowania czy efektu smużenia jeśli posiadasz równie wydajne podzespoły. To zatem świetny wybór dla każdego gracza.

A monitory dla graczy 240 Hz? W tym wypadku powinni po niego sięgnąć naprawdę wymagający gracze (również profesjonalni) oraz osoby, które są zdecydowane na upgrade komputera w przyszłości. Monitor 240 Hz wymaga bardzo dobrych podzespołów, aby umożliwiały wyświetlanie maksymalnych 240 klatek na sekundę. W innym razie okaże się, że efekt 240 Hz wcale nie jest „wow”, a Ty poczujesz, że przepłaciłeś za monitor.

Podsumowanie

Monitor 144 Hz czy 240 Hz? Wszystko zależy od Twoich wymagań, określonego budżetu, sprzętu, jaki masz (lub jaki planujesz mieć w przyszłości) oraz swoich aspiracji odnośnie gamingu. Monitor 144 Hz sprawdzi się w przypadku niemal każdego gracza, bo szeroki wybór modeli pozwala na dopasowanie urządzenia do budżetu, jakim dysponujesz. W przypadku monitora 240 Hz musisz przygotować się na większą inwestycję, która będzie opłacalna, jeśli Twój komputer mu dorówna.

Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

Grafika: materiał partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Darmowe alternatywy dla Microsoft Office
Darmowe alternatywy dla Microsoft Office
Zobacz, że nie warto przepłacać za Microsoft Office! Sprawdź darmowe alternatywy!
Jaki dysk NVMe wybrać do swojego komputera?
Jaki dysk NVMe wybrać do swojego komputera?
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem takiego nośnika, ale nie wiesz, jaki dysk SSD NVMe wybrać, zapraszamy do lektury poniższego artykułu!
Jak wybrać idealne rozwiązanie VoIP dla twojego biznesu?
Jak wybrać idealne rozwiązanie VoIP dla twojego biznesu?
Przeczytaj nasz przewodnik i dowiedz się, jak wybrać najodpowiedniejszą usługę VoIP dla twojego biznesu. Zrozumieć znaczenie funkcji, bezpieczeństwa, obsługi klienta i kosztów.
Ostatnie wpisy