Polecamy
Monitor dla gracza 144 Hz czy 240 Hz? Poznaj najważniejsze różnice
Gaming

Monitor dla gracza 144 Hz czy 240 Hz? Poznaj najważniejsze różnice

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Jeżeli interesujesz się grami lub regularnie w nie grasz na PC, na pewno wiesz, że dobry monitor potrafi zrobić ogromną różnicę. I chociaż największą popularnością cieszy się monitor dla gracza 144 Hz, to często jest zestawiany z nieco mocniejszym urządzeniem, czyli 244 Hz. Przyjrzyjmy się obu monitorom, ich największym zaletom i wadom. Który monitor sprawdzi się lepiej jako wybór dla doświadczonych gamerów, a który dla tych rozpoczynających swoją przygodę z graniem? Sprawdź!

Jaki monitor dla graczy wybrać? 144 Hz vs. 240 Hz

Szukając monitora do gier, ciężko jest nie odnieść wrażenia, że obecnie najpopularniejsze są dwa typy urządzeń: 144 Hz oraz 240 Hz. Monitor dla gracza 144 Hz zdobył swoje uznanie ze względu na szeroki zakres cenowy, z kolei modele 240 Hz to odpowiedź na potrzeby tych najbardziej doświadczonych graczy.

Jeśli chodzi o techniczne różnice pomiędzy tymi dwoma monitorami, to sprawa wygląda następująco: różnią się one częstotliwością odświeżania obrazu. 144 Hz odświeża obraz do 144 razy na sekundę, a 240 Hz — do 240 razy w ciągu tej samej sekundy. Na papierze różnica ta wydaje się kolosalna. Przecież to prawie 100 razy więcej. W praktyce ludzkie oko przyzwyczajone do monitorów 144 Hz nie widzi kolosalnej różnicy, gdy przesiądziesz się na wersję 240 Hz. Warto zatem zastanowić się…

W jakich sytuacjach sprawdzi się monitor 144 Hz, a w jakich 240 Hz?

Monitor dla gracza 144 Hz to pierwszy, polecany wybór dla osób, które chcą czerpać przyjemność z gier, liczą na idealny obraz, świetną dynamikę i płynność akcji bez zarzutu. Jeżeli zmieniasz monitor z 60 Hz na 144 Hz, zauważysz ogromną zmianę w jakości obrazu i precyzji, z jaką poruszają się wszystkie elementy obrazu. Pozwoli Ci to pozbyć się klatkowania czy efektu smużenia jeśli posiadasz równie wydajne podzespoły. To zatem świetny wybór dla każdego gracza.

A monitory dla graczy 240 Hz? W tym wypadku powinni po niego sięgnąć naprawdę wymagający gracze (również profesjonalni) oraz osoby, które są zdecydowane na upgrade komputera w przyszłości. Monitor 240 Hz wymaga bardzo dobrych podzespołów, aby umożliwiały wyświetlanie maksymalnych 240 klatek na sekundę. W innym razie okaże się, że efekt 240 Hz wcale nie jest „wow”, a Ty poczujesz, że przepłaciłeś za monitor.

Podsumowanie

Monitor 144 Hz czy 240 Hz? Wszystko zależy od Twoich wymagań, określonego budżetu, sprzętu, jaki masz (lub jaki planujesz mieć w przyszłości) oraz swoich aspiracji odnośnie gamingu. Monitor 144 Hz sprawdzi się w przypadku niemal każdego gracza, bo szeroki wybór modeli pozwala na dopasowanie urządzenia do budżetu, jakim dysponujesz. W przypadku monitora 240 Hz musisz przygotować się na większą inwestycję, która będzie opłacalna, jeśli Twój komputer mu dorówna.

Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

Grafika: materiał partnera

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Obróbka zdjęć w domu, czyli czy każdy może edytować zdjęcia?
Obróbka zdjęć w domu, czyli czy każdy może edytować zdjęcia?
Sprawdź, co musisz wiedzieć, aby obrabiać zdjęcia w domu i jak uzyskać najlepsze efekty!
Najlepsze platformy z grami
Najlepsze platformy z grami
Cyfrowa dystrybucja skutecznie zastępuje tradycyjne nośniki. Z tych platform z grami warto korzystać.
Gdzie kupić lodówkę w stylu retro?
Gdzie kupić lodówkę w stylu retro?
Lodówki w stylu retro to prawdziwy trend wnętrzarski. Gdzie można kupić takie wyposażenie?
Ostatnie wpisy