Polecamy
Jak wyczyścić pamięć systemową na komputerze Mac
Komputery i sieć

Jak wyczyścić pamięć systemową na komputerze Mac

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Pamięć systemowa szybko zapełnia się czasem niezależnie od naszych działań, dlatego warto regularnie sprawdzać jej stan oraz w razie potrzeby usunąć zbędne pliki.

Istnieje kilka sposobów na skuteczne wyczyszczenie pamięci Maca. Przeczytaj nasz artykuł a dowiesz się, jak to zrobić.

Skasowanie nieużywanych programów i plików

Może być tak, że na dysku Twojego Maca będą znajdować się programy, z których już nie korzystasz. Ich odinstalowanie sprawi, że pamięć wewnętrzna się zwiększy, a sam system zacznie pracować szybciej i wydajniej. Zweryfikuj, czy nie masz dokumentów, które są już niepotrzebne czy też zduplikowane. Sprawdź folder z pobranymi plikami, w których mogą znaleźć się stare aktualizacje albo innego rodzaju pliki. Jeśli uważasz, że część rzeczy może jeszcze Ci się przydać, przenieś je na iCloud albo na dysk zewnętrzny

Warto też sprawdzić, czy na dysku nie ma starych zdjęć, plików muzycznych czy innych aplikacji, które były Ci kiedyś przydatne w pracy czy w nauce, a teraz już z nich nie korzystasz.

W dokładnym odinstalowaniu zbędnych aplikacji pomogą Ci przeznaczone do tego programy. Przeważnie mają one interfejs łatwy w użytkowaniu i dokładnie pokazują, jakie kroki trzeba wykonać.

Usunięcie danych z historii przeglądarki

Jeśli nie korzystasz z przeglądarki w trybie prywatnym, wszystkie dane dotyczące przeglądanych stron lub pobieranych plików, są zapisywane w jej pamięci. Dlatego usuń zarówno pliki tymczasowe, jak i listę odwiedzanych domen oraz pliki cache. Aby uniknąć gromadzenia się takich plików w przyszłości, korzystaj z przeglądarki w trybie incognito.

Wyłącz autostart programów

Po zainstalowaniu aplikacji czy programów, może być tak, że automatycznie w ich ustawieniach będzie zapisane, że mają uruchomić się wraz ze startem systemu. W zakładce “Użytkownicy i grupy” wejdź w “Logowanie” i wybierz te programy, w których chcesz wyłączyć opcję autostartu. Efektem może być to, że komputer zacznie szybciej działać, a pamięć na dysku zostanie częściowo zwolniona.

Jak widać, istnieje kilka metod na pozbycie się zbędnych plików. Miej na uwadze jednak to, aby przed usunięciem czegokolwiek z dysku upewnić się, czy faktycznie nie potrzebujesz danego programu lub pliku.

Fot.: James McKinven/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym jest ISO?
Czym jest ISO?
Chcesz dowiedzieć się, jak przebić konkurencję i zbudować solidną markę? Sprawdź, czym są systemy ISO i przekonaj się, że los firmy masz we własnych rękach.
Co musisz wiedzieć przed kupnem przewodowego zestawu audio?
Co musisz wiedzieć przed kupnem przewodowego zestawu audio?
Poznaj najważniejsze czynniki przed zakupem zestawu audio. Dokonaj świadomego wyboru i ciesz się doskonałym dźwiękiem!
Tanie a praktyczne powerbanki – przegląd
Tanie a praktyczne powerbanki – przegląd
Zobacz, na który powerbank postawić. Wybierz niedrogie i solidne propozycje!
Ostatnie wpisy