Polecamy
Jak wyczyścić pamięć systemową na komputerze Mac
Komputery i sieć

Jak wyczyścić pamięć systemową na komputerze Mac

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Pamięć systemowa szybko zapełnia się czasem niezależnie od naszych działań, dlatego warto regularnie sprawdzać jej stan oraz w razie potrzeby usunąć zbędne pliki.

Istnieje kilka sposobów na skuteczne wyczyszczenie pamięci Maca. Przeczytaj nasz artykuł a dowiesz się, jak to zrobić.

Skasowanie nieużywanych programów i plików

Może być tak, że na dysku Twojego Maca będą znajdować się programy, z których już nie korzystasz. Ich odinstalowanie sprawi, że pamięć wewnętrzna się zwiększy, a sam system zacznie pracować szybciej i wydajniej. Zweryfikuj, czy nie masz dokumentów, które są już niepotrzebne czy też zduplikowane. Sprawdź folder z pobranymi plikami, w których mogą znaleźć się stare aktualizacje albo innego rodzaju pliki. Jeśli uważasz, że część rzeczy może jeszcze Ci się przydać, przenieś je na iCloud albo na dysk zewnętrzny

Warto też sprawdzić, czy na dysku nie ma starych zdjęć, plików muzycznych czy innych aplikacji, które były Ci kiedyś przydatne w pracy czy w nauce, a teraz już z nich nie korzystasz.

W dokładnym odinstalowaniu zbędnych aplikacji pomogą Ci przeznaczone do tego programy. Przeważnie mają one interfejs łatwy w użytkowaniu i dokładnie pokazują, jakie kroki trzeba wykonać.

Usunięcie danych z historii przeglądarki

Jeśli nie korzystasz z przeglądarki w trybie prywatnym, wszystkie dane dotyczące przeglądanych stron lub pobieranych plików, są zapisywane w jej pamięci. Dlatego usuń zarówno pliki tymczasowe, jak i listę odwiedzanych domen oraz pliki cache. Aby uniknąć gromadzenia się takich plików w przyszłości, korzystaj z przeglądarki w trybie incognito.

Wyłącz autostart programów

Po zainstalowaniu aplikacji czy programów, może być tak, że automatycznie w ich ustawieniach będzie zapisane, że mają uruchomić się wraz ze startem systemu. W zakładce “Użytkownicy i grupy” wejdź w “Logowanie” i wybierz te programy, w których chcesz wyłączyć opcję autostartu. Efektem może być to, że komputer zacznie szybciej działać, a pamięć na dysku zostanie częściowo zwolniona.

Jak widać, istnieje kilka metod na pozbycie się zbędnych plików. Miej na uwadze jednak to, aby przed usunięciem czegokolwiek z dysku upewnić się, czy faktycznie nie potrzebujesz danego programu lub pliku.

Fot.: James McKinven/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak napisać CV dopasowane do konkretnej oferty pracy?
Jak napisać CV dopasowane do konkretnej oferty pracy?
Odpowiednio napisane CV stanowi jeden z podstawowych warunków zatrudnienia. To z życiorysem pracodawca zapoznaje się na samym początku i zwykle to właśnie przesłany dokument decyduje o Twoim udziale w kolejnych etapach rekrutacji.
Jak zabezpieczyć swoje urządzenia przed wirusami?
Jak zabezpieczyć swoje urządzenia przed wirusami?
Ochrona komputera i telefonu przed wirusami jest kluczowa dla zachowania bezpieczeństwa oraz prywatności podczas korzystania z internetu. Jak skutecznie zabezpieczyć sprzęt przed zagrożeniami i utratą danych?
Czy składane smartfony będą znów w modzie?
Czy składane smartfony będą znów w modzie?
Na rynku pojawia się coraz więcej składanych smartfonów. Czy staną się one znów modne?
Ostatnie wpisy