Przyznawane przez Design Zentrum w niemieckim Essen nagrody Red Dot Awards są uznawane za jedne z najcenniejszych laurów w świecie wzornictwa przemysłowego. Jury przyznaje ‘’Oscary designu’’ tylko nielicznym spośród tysięcy zgłoszonych projektów. W 2021 r. aż 13 nagród trafiło do Polski. Kto został uhonorowany?
Red Dot Awards. Co warto wiedzieć o nagrodzie?
Sama nagroda Red Dot Award sięga swoją historią roku 1955. Miejscem siedziby Design Zentrum przyznającego tenże cenny laur jest miasto Essen w Nadrenii Północnej – Westfalii.
Za co przyznaje się Red Dot Awards?
Co roku jury przyznaje nagrody w trzech głównych kategoriach:
- projektowanie produktu,
- projektowanie komunikacji,
- projekt koncepcyjny.
Red Dot Awards zmieniała się w przeciągu wielu lat swojego istnienia. Najstarszą kategorią nagradzaną tym laurem jest projektowanie produktu. W jej ramach nagradza się między innymi meble, samochody, narzędzia czy sprzęt domowy. Od 1993 r. zaczęto też nagradzać projekty związane z szeroko rozumianą dziedziną reklamy i mediów. Od 2005 r. nagradza się też projektowanie innowacji.
Red Dot Design Museum
Nagrodzone projekty są wystawiane w Red Dot Design Museum. Znajduje się ono w dawnej kopalni Zollverein w Essen.
Polscy laureaci Red Dot Awards 2021
Wyniki konkursu w 2021 r. okazały się być bardzo obiecujące dla przedstawicieli naszego kraju. W tym roku nagrodę otrzymało aż 13 produktów pochodzących z Polski. Które projekty zwyciężyły?
Ultraleggera 1660 – Zieta Studio
Zaprojektowane przez Oskara Ziętę najlżejsze krzesło świata otwiera listę nagrodzonych polskich projektów, które otrzymały Red Dot Award 2021. Wykonany z aluminium mebel waży zaledwie 1660 g i jest wykonany w laserowej technologii.
Regał Lovebo – Hule
Lovebo to regał wykonany z giętej stali węglowej. Jest lekki, pomieści wiele i dodatkowo jest bardzo wytrzymały. Ciekawe jest też to, że mebel można ustawić według własnego upodobania – każda ze ścianek może pełnić rolę spodu. Jego twórca, Bartek Hulewicz, brał pod uwagę przy projektowaniu także dobro środowiska.
Lampa Boya i oprawy oświetleniowe Medusa – FLEXX Design
Projekty studia Kabo&Pydo to ciekawe i nowatorskie wariacje w dziedzinie lamp i opraw oświetleniowych. Choć wydają się być proste i minimalistyczne, w rzeczywistości są niezwykle zniuansowane. Nie jest to pierwszy Red Dot w historii studia – z pewnością nie będzie też ostatni.
UP! – Bellamy
Mebel przeznaczony do dziecięcego pokoju, który można swobodnie konfigurować wraz ze wzrostem malca. Od przewijaka, aż po łóżeczko z opcją dołączenia burka z regulowanym blatem.
Goswift i Everyday – 4kraft S. P. Z. O. O.
Rowerek biegowy, który waży ledwie 3,8 kg i niezwykle funkcjonalny wózek 3in1.
Pure Firestop, Silence Firestop, Ultrasilence Firestop – Vitrintec
Nowatorskie systemy ścianek działowych w trzech odsłonach. Czy staną się hitami w kolejnych latach?
Etile – Electrolyte
Połączenie modułu fotowoltaicznego z materiałem do krycia dachów. Prawdziwe blachodachówki XXI w.
Color Crush i Grand Concept – Opoczno
Piękne płytki marki Opoczno. Kolekcje inspirowane naturalnymi materiałami.
AioCare – HealthUp
System do monitorowania stanu zdrowia płuc osób chorych. Umożliwia zdalne konsultacje z lekarzem dzięki aplikacji, do której obaj mają dostęp.
Vasco Translator M3 – Vasco Electronics
Zaawansowany tłumacz mowy i zdjęć. Obsługuje 70 języków i pozwala na komunikację z ponad 90% ziemskiej populacji.
Zdjęcie główne: Kinga Longa/pexels.com