Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Podejście zerowego zaufania, czyli reguła zero trust to jeden z dominujących obecnie trendów bezpieczeństwa w sieci. Na czym polega? Dlaczego warto przyjąć takie podejście? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Podejście zerowego zaufania, czyli wspomniana we wstępie strategia zero trust to koncepcja, która zakłada korzystanie z sieci i oprogramowania w taki sposób, jakby zawsze istniało ryzyko zagrożenia. Usługi cyberbezpieczeństwa nie zawsze bowiem stu procentową skuteczność, a hakerzy i różnego rodzaju oszuści cały czas udoskonalają metody swoich działań. W tym miejscu należy również podkreślić, że to właśnie użytkownicy są tym ogniwem systemu, który jest najbardziej podatny na różnego rodzaju ataki. W związku z tym stosując podejście zerowego zaufania można w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko wystąpienia incydentów zagrażających bezpieczeństwu.
Chcąc przyjąć podejście zerowego zaufania należy zrozumieć, że model ten zawsze zakłada naruszenie, a co za tym idzie każde żądanie nakazuje traktować w taki sposób, jakby pochodziło z zewnętrznej sieci. Strategia opiera się w tym przypadku na trzech głównych aspektach, a mianowicie:
Jak już wspomniano strategia zero trust jest jednym z dominujących obecnie trendów bezpieczeństwa w sieci. Dlaczego warto zatem ją przyjąć? Otóż, przede wszystkim dlatego, że cyberprzestępcy już dawno zauważyli, że to właśnie użytkownik jest najprostszym celem ataków i ciągle opracowują nowe sposoby wykorzystania jego naiwności, nieuwagi, czy pośpiechu. Wdrażając strategię zero trust można zatem ograniczyć ryzyko wystąpienia różnych incydentów zagrażających bezpieczeństwu sieci, czy danych. Podejście zerowego zaufania wyczula bowiem użytkowników na różnego rodzaju zagrożenia, które systematycznie się zmieniają. Istotna jest zatem stała czujność oraz rozumienie, że nawet najlepsze zapory i zabezpieczenia nie są w stanie zapewnić pełni bezpieczeństwa, ponieważ wiele w tym przypadku uzależnione jest od działań podejmowanych przez użytkownika. Za przyjęciem strategii zero trust przemawia zatem możliwość wyeliminowania sytuacji, w której byłby on narażony na popełnienie błędu, czy przypadkowe udostępnienie danych.
Podsumowując należy stwierdzić, że podejście zerowego zaufania to strategia będąca uzupełnieniem dla usług cyberbezpieczeństwa. Nawet najlepsze zabezpieczenia nie są bowiem w stanie wyeliminować całkowicie zagrożeń bez odpowiedniej świadomości użytkowników, ponieważ obecnie to właśnie oni są najczęściej celem ataków.
Zdjęcie: Adobe Stock