Polecamy
Jakie są standardy szyfrowania Wi-Fi?
Komputery i sieć

Jakie są standardy szyfrowania Wi-Fi?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy z nas zdaje sobie doskonale sprawę z tego, czym jest Wi-Fi. Posiadamy je w domu, ale znajdziemy je również w galeriach handlowych i bardziej popularnych miejscach.

Po co istnieją standardy szyfrowania Wi-Fi?

Powszechność sieci Wi-Fi nie łączy się z chęcią jej zabezpieczenia. Co prawda, jeśli mówimy o przedsiębiorstwach lub bankach, tutaj sytuacja może być nieco lepsza. W przypadku zwykłej sieci domowej sporo osób ma błędne przekonanie, że nie potrzebuje żadnej ochrony, gdyż ich sieci nic nie zagraża. Może ono wynikać z mediów, gdzie najczęściej ogłaszane są większe ataki, chociażby na bardziej znane i światowe marki. Prawda jest jednak taka, że cyberprzestępstw jest znacznie więcej, tylko nie o wszystkich się głośno mówi. Stosując słabe standardy szyfrowania, w pewien sposób wręczamy zaproszenie do hakowania naszej sieci, ponieważ złamanie niektórych standardów to dzisiaj kwestia kilku minut. 

Dlatego wraz z rozwojem cyfryzacji same standardy zaczęły dostawać swoje nowsze wersje. Zdecydowanie warto je poznać, ponieważ jednym z powodów posiadania najsłabszego standardu jest leniwe wybranie pierwszej opcji z listy podczas konfigurowania odpowiednich urządzeń, bez zdawania sobie sprawy z możliwych konsekwencji. Brak zabezpieczenia to także świetna okazja dla sąsiadów, aby za darmo korzystać z naszej domowej sieci.

WEP (Wired Equivalent Privacy)

WEP jest pierwszym i w tej chwili najsłabszym możliwym szyfrowaniem. Co ciekawe, jest to także najpopularniejsze szyfrowanie na świecie. Jest to spowodowane faktem, że to szyfrowanie można załączyć najszybciej, pomijając w pewnym sensie inne kroki stworzenia dobrego zabezpieczenia. Jest najczęściej stosowane w sieciach domowych, a jego złamanie jest możliwe za pomocą bezpłatnego oprogramowania w zaledwie kilka minut. Zdecydowanie warto poświęcić nieco więcej czasu i wybrać lepszy standard szyfrowania z listy.

WPA (Wi-Fi Protected Access)

WPA miało być odpowiedzią na wszelkie problemy, które posiadał standard WEP. Faktycznie jest to opcja o wiele bezpieczniejsza, jednak nadal nie proponuje pełnej ochrony. Problem polega na tym, że w momencie wypuszczenia na światło dzienne tego standardu zastosowano również kompatybilność wsteczną, czyli właśnie z WEP, co doprowadziło w niedługim czasie do kolejnych, publicznych pokazów łamania zabezpieczeń tego standardu. Jeśli nie ma takiej potrzeby, warto również unikać i tego rozwiązania, jednak jest ono lepsze od samego WEP.

WPA2 (Wi-Fi Protected Access 2)

WPA2 jest obecnie najnowszym i najlepszym możliwym do uzyskania standardem szyfrowania sieci Wi-Fi. Powstał w 2006 roku i do dziś jest bardzo problematyczny dla hakerów – jedynie nieliczni posiadają sposoby na złamanie tych zabezpieczeń. Zwykle nie korzysta się z tego rozwiązania przy sieciach domowych, ale jeśli zależy komuś na bezpieczeństwie, ten wariant jest zdecydowanie najlepszy.

W jaki sposób wybrać odpowiedni standard szyfrowania?

Wszystko tak naprawdę zależy od naszych preferencji. Jeśli posiadamy firmę, w której bardzo istotnym czynnikiem jest posiadanie odpowiedniego zabezpieczenia sieci, WPA2 będzie standardem idealnym do tego zadania. Dla gospodarstwa domowego jednak najwyższy standard jest dobrą opcją, ale niezbyt konieczną. Ochrona sieci domowej powinna polegać jedynie na zabezpieczeniu routera przed ewentualnym korzystaniem z internetu przez osoby trzecie.

Zdj. główne: Eduardo Dutra/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak oznaczyć okablowanie?
Jak oznaczyć okablowanie?
Dla niektórych osób oznaczanie kabli może się wydawać niecodziennym pomysłem. Są jednak sytuacje, w których jest to działanie koniecznie, ponieważ bez tego może dojść do wielu opóźnień, problemów i kilkukrotnego wykonywania jednej i tej samej pracy. Oznaczenie kabli sprawia, że dana instalacja staje się bardziej przejrzysta.
Poradnik wyboru idealnego przenośnego komputera dla studenta
Poradnik wyboru idealnego przenośnego komputera dla studenta
Dowiedz się, jak wybrać najlepszy przenośny komputer dla studenta. Porównujemy specyfikacje, ceny i recenzje, aby pomóc Ci podjąć informowany wybór.
Bezpieczeństwo w sieci na co dzień
Bezpieczeństwo w sieci na co dzień
Internetowa ochrona to kluczowa kwestia. Sieć stała się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia, co oznacza, że nasze dane osobowe i finansowe są często przetwarzane i przechowywane w Internecie. Dlatego tak ważne jest, by chronić nasze urządzenia przed potencjalnymi atakami i włamaniami hakerów. Możemy to zrobić, stosując różne środki bezpieczeństwa, takie jak silne hasła, oprogramowanie antywirusowe czy przestrzegając zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z Internetu.
Ostatnie wpisy