Polecamy
Równa temperatura w każdym pokoju – jaki sterownik wybrać?
Gadżety i akcesoria

Równa temperatura w każdym pokoju – jaki sterownik wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dawniej ustawienie takiej samej temperatury w każdym pomieszczeniu było związane z manualnym regulowaniem termostatów. Obecnie sprawa jest znacznie prostsza. Przy różnych typach ogrzewania możemy wykorzystywać bezprzewodowe i przewodowe elektroniczne regulatory temperatury. Jak działają takie urządzenia? 

Regulator temperatury. Czym jest?

Mowa o urządzeniu, które po podłączeniu do systemu grzewczego umożliwia zarządzanie całą instalacją. Celem zastosowania takiego rozwiązania jest oszczędność czasu, ale także środków. Wyróżniamy: 

  • regulatory pokojowe – intensywność ogrzewania jest uzależniona od temperatury panującej we wnętrzu domu;
  • regulatory zewnętrzne – intensywność ogrzewania dobierana jest pod kątem warunków panujących na zewnątrz domu. 

Jakie funkcje może mieć termostat pokojowy?

Przede wszystkim nowoczesne termostaty mogą sterować kilkoma obiegami równocześnie – dotyczy to zarówno typowego ogrzewania grzejnikowego, jak i podłogowego. Mogą też brać udział w sterowaniu przygotowaniem ciepłej wody przeznaczonej do codziennego użytku. Dzięki nim możemy też unikać osiągania skrajnych (wysokich lub niskich) temperatur wody w instalacji. 

Regulator temperatury i jego rodzaje

Podstawowy podział regulatorów temperatury to ich rozdział na manualne i cyfrowe. Pierwszy charakteryzuje konieczność ręcznej regulacji temperatury; cyfrowe urządzenia umożliwiają prostszą obsługę. Wśród nich wyróżniamy też takie, które są programowalne. Dodatkowo można dzielić regulatory temperatury na przewodowe i bezprzewodowe. 

Jakie zalety mają sterowniki elektroniczne?

Przede wszystkim ich przewaga nad manualnymi polega na tym, że są programowalne. Nie trzeba więc tak wiele czasu poświęcać na zmienianie ustawień – mamy też możliwość pewnej automatyzacji procesu ogrzewania. Można ustawiać wszędzie tę samą temperaturę lub też zdecydować się na jej różne wysokości w poszczególnych pomieszczeniach. Istnieje choćby okazja do tego, by nieco chłodniej było w sypialni – dzięki temu będziemy lepiej spać. Wyższą temperaturę zaś warto pozostawić w łazience. Warto dodać, że elektroniczne regulatory temperatury są urządzeniami trwałymi i pobierającymi niewiele energii. Niestety ich obsługa jest nieco trudniejsza. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze?

Na rynku jest coraz większa różnorodność regulatorów temperatury. Sprawia to pewne trudności przy wyborze, ale też pozwala łatwiej dobrać urządzenie do naszych potrzeb. W szczególności warto zwracać uwagę na:  

  • sposób programowania – istotne jest to, jakie możliwości programowania daje urządzenie; można mówić o programowaniu ogrzewania do określonej temperatury, włączaniu go od konkretnej godziny lub robienia tego w cyklu tygodniowym;
  • zakres ustawień regulacji temperatur – klasycznym rozwiązaniem jest regulacja od 10 do 30 stopni Celsjusza; warto także, aby takie urządzenie posiadało możliwie dużą dokładność regulacji np. o 0,1 stopnia Celsjusza; 
  • sposób montażu – natynkowy, do zabudowy lub wolnostojący;
  • typ zasilania – sieciowe lub bateryjne;
  • sterowanie – przy pomocy pokręteł, wyświetlacza dotykowego lub aplikacji na smartfona w przypadku najnowocześniejszych urządzeń.

Przeczytaj też: https://thinknews.pl/mobile-i-aplikacje/sprawdz-kluczowe-zalety-systemu-windows-10/

Zdjęcie główne: ri/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jaka powinna być częstotliwość odświeżania w smartfonie do gier?
Jaka powinna być częstotliwość odświeżania w smartfonie do gier?
Chcesz zainwestować w dobry telefon do gier? Sprawdź, jaka powinna być częstotliwość odświeżania.
Jakich metod używa się do zdiagnozowania covidu?
Jakich metod używa się do zdiagnozowania covidu?
Osoby, które miały do czynienia z chorą osobą albo podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem, powinny wykonać odpowiedni test. Sprawdź, jaki.
Lodówka z Wi-Fi – jak ją podłączyć?
Lodówka z Wi-Fi – jak ją podłączyć?
Planujesz zakup nowej lodówki? Sprawdź, jak podłączyć ją do internetu oraz jakie korzyści to ze sobą niesie.
Ostatnie wpisy