Myśląc o rozbudowie naszego systemu audio w samochodzie, warto rozważyć zamontowanie dodatkowego subwoofera. Jakie korzyści za sobą to niesie i jakie są koszty takiej inwestycji?
Kiedy po raz pierwszy wsiadamy do auta, w którym jest zamontowany subwoofer, robi na nas wrażenie to, jak dobrze brzmi muzyka wydobywająca się z głośników. Dlaczego tak jest? Standardowe głośniki samochodowe są przeznaczone do odtwarzania niskich częstotliwości, czyli takich poniżej 100 herców. Basy i niskie dźwięki brzmią lepiej, kiedy są odtwarzane z subwoofera, bo on jest przystosowany do odtwarzania takich tonów.
Subwoofery montowane w samochodach możemy podzielić na kilka kategorii:
Najważniejszym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest zakres pasma przenoszenia. Powinien być on jak najbardziej szeroki. Najlepiej, żeby zaczynał się od niskich wartości, na przykład 20 herców, a kończył na wysokich, czyli na przykład 300 herców. Pomimo tego, że aktywne subwoofery są coraz mniejsze, to warto im dać trochę przestrzeni w samochodzie. Poprawi to jakość naszego dźwięku.
Jeżeli zdecydujemy się na zakup i samodzielną instalację takiego głośnika, należy pamiętać o kilku zasadach. Ważny jest dobór litrażu obudowy, który powinien być dostosowany do konkretnego subwoofera. To w przypadku subwooferów pasywnych, kiedy to obudowa jest dorabiana do niego oddzielnie. Przy samodzielnym podłączaniu, należy korzystać z oficjalnej dokumentacji dostarczonej od producenta.
Warto zadbać o odpowiednie wygłuszenie obudowy, do której chcemy zainstalować nasz subwoofer. Membrana, która odpowiada za odtwarzanie niskich częstotliwości, pracuje w obie strony, dlatego niezbędne będzie wygłuszenie dźwięku, który pojawia się w momencie, gdy drgania idą w stronę obudowy.
Gdy zdecydujemy się na model, który wymaga zewnętrznego zasilania, pamiętajmy, aby jego parametry zgadzały się z tym, co my posiadamy w samochodzie.
Jeżeli już zainwestujemy w nasz sprzęt audio całkiem sporo pieniędzy, aż chciałoby się, żeby można było z niego korzystać jak najdłużej, na przykład w domu. Nie jest to zbyt dobry pomysł. Takie głośniki są konstruowane z myślą o niewielkich przestrzeniach. Połączenie ich z domowym wzmacniaczem może być trudne i zająć sporo czasu ze względu na różnice w napięciu. Oczywiście można przynieść do domu akumulator z samochodu, ale jest to chyba zbyt duże poświęcenie. W domu warto postawić na sprawdzone głośniki czy kina domowe.
Zdjecie główne: Nazar Sharafutdinov/unsplash.com