Polecamy
Oznaczenia BHP potrzebne w firmie
Gadżety i akcesoria

Oznaczenia BHP potrzebne w firmie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom firmy bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Jednym ze sposobów jest odpowiednie oznakowanie BHP. Przeczytaj, jakie oznaczenia powinny się znaleźć w Twojej firmie. 

Rodzaje oznaczeń BHP

Znaki BHP pozwalają na stworzenie bezpiecznej przestrzeni do pracy. Ich dobór zależy od specyfiki pracy (inne zostaną umieszczone w szpitalu, a inne na placu budowy), ale są również uniwersalne oznaczenia, które powinny się znaleźć we wszystkich zakładach pracy oraz obiektach użyteczności publicznej. Obowiązki pracodawcy dotyczące oznaczenia BHP są regulowane przez Kodeks Pracy. W biurach i zakładach pracy stosuje się cztery kategorie znaków BHP, które różnią się od siebie kolorem i kształtem. Wyróżniamy znaki BHP: informacyjne, zakazu, nakazu oraz znaki ostrzegawcze. 

Znaki informacyjne BHP to zwykle białe piktogramy na zielonym tle i z białą obramówką. Informują m.in. o kierunku ewakuacji, miejscu zbiórki, a także umiejscowieniu telefonów alarmowych, apteczek, noszy czy defibrylatora. 

Znaki zakazu BHP mają okrągły kształt. Występuje na nich przekreślony na czerwono piktogram na białym tle i w czerwonej obramówce. Znaki zakazu dotyczą m.in. zakazu wstępu osobom nieupoważnionym czy zakazu palenia tytoniu. 

Z kolei znaki nakazu BHP nakazują określone zachowania, które obowiązują w danym miejscu, takie jak nakaz stosowania ochrony słuchu czy wzroku. Znaki nakazu BHP mają kształt niebieskiego koła, w które wpisany jest biały piktogram.

Znaki ostrzegawcze BHP, stosowane w zakładach pracy, należy umieścić w miejscach, w których nie można wyeliminować ewentualnych zagrożeń technicznymi środkami ochrony zbiorowej lub procedurami stosowanymi w organizacji pracy. Znaki ostrzegawcze BHP ostrzegają przed potencjalnym zagrożeniem życia i/lub zdrowia, np. przed skażeniem biologicznym, substancjami niebezpiecznymi, substancjami żrącymi czy przed ostrymi elementami. Należy pamiętać o tym, że oznaczenia powinny być zawsze czytelne i umieszczone w widocznym miejscu. Znaki ostrzegawcze są żółte i mają trójkątny kształt. Obramowanie znaków i piktogramy na znakach ostrzegawczych BHP występują w kolorze czarnym.

W przypadku niebezpiecznych sytuacji ważne jest, aby wszyscy pracownicy i pozostałe osoby szybko opuścili budynek. W każdym miejscu pracy i budynku użyteczności publicznej należy oznaczyć wszystkie wyjścia i drogi ewakuacyjne. Duże znaczenie dla bezpieczeństwa pracowników jest ich odpowiednie przeszkolenie, które umożliwi przeprowadzenie szybkiej i sprawnej akcji ratunkowej w przypadku ewentualnego zagrożenia. Odpowiednio oznaczony obiekt, wyposażony m.in. w piktogramy przeciwpożarowe, ułatwia także działanie służbom straży pożarnej, policji czy pogotowia.

Ważne jest również oznaczenie miejsca zbiórki po ewakuacji i opuszczeniu budynku, aby możliwe było przeliczenie wszystkich osób i udzielenie im pomocy. Zgodnie z przepisami należy oznaczyć także wszystkie schody, progi i niskie stropy, które mogłyby być źródłem zagrożenia. 

Znaki ostrzegawcze ADR

Odpowiednie oznaczenia BHP są potrzebne także przy drogowym przewożeniu towarów, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno pracownikom, jak i osobom znajdującym się w pobliżu. Do oznaczenia transportowanego ładunku, który zgodnie z konwencją ADR powinien posiadać tablicę ostrzegawczą, dobrze sprawdzą się nalepki ostrzegawcze adr. Znaki ostrzegawcze ADR sprawiają, że paczka lub kontener z potencjalnie groźnymi substancjami są transportowane z zachowaniem środków ostrożności, zgodnych z zasadami postępowania z daną substancją. 

Zdjęcie główne: pexels.com/PhotoMIX Company

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Monitory dla graczy – jakie cechy są najważniejsze?
Monitory dla graczy – jakie cechy są najważniejsze?
W dzisiejszych czasach komputery są nieodłącznym elementem życia wielu ludzi, a dla graczy monitor to sprzęt, który może zdecydować o zwycięstwie lub porażce. Na rynku dostępne są różne modele monitorów dla graczy, ale jakie cechy są najważniejsze? W tym artykule omówimy najważniejsze cechy monitorów dla graczy.
Paszport covidowy – jak go zdobyć?
Paszport covidowy – jak go zdobyć?
Czym jest paszport covidowy oraz w jaki sposób go zdobyć? Sprawdzamy, kto może go otrzymać i w jaki sposób dokument ułatwia podróżowanie po Europie.
Karta pamięci microSD 256 GB do zastosowań profesjonalnych
Karta pamięci microSD 256 GB do zastosowań profesjonalnych
Zastosowania profesjonalne – co to w ogóle znaczy? Czy mowa tylko o eksploatacji w firmie, czy również przez wymagającego użytkownika prywatnego?
Ostatnie wpisy