Artykuł sponsorowany
E-recepta online to proste oraz szybkie rozwiązanie, które przynosi bardzo wiele korzyści zarówno pacjentowi, lekarzowi, jak i farmaceucie przy wydawaniu leku. Warto poznać najważniejsze zalety realizacji recepty online.
Recepta online to inaczej recepta elektroniczna, którą może wystawić lekarz po odbyciu niestacjonarnej konsultacji drogą telefoniczną lub za pośrednictwem wideo. O wystawienie e-recepty można również ubiegać się za pośrednictwem strony https://receptomat.pl/. Wywiad medyczny jest zastąpiony specjalnym kwestionariuszem, który pozwala na wybranie konkretnego leku lub wskazania objawów, co pozwoli zdeterminować wybór lekarstwa przez specjalistę, który będzie rozpatrywał formularz. W ankiecie są również zawarte pytania odnośnie do ostatnich wizyt lekarskich. Na podstawie podanych informacji lekarz zdecyduje o tym, czy e-recepta może zostać wystawiona.
Po pozytywnym rozpatrzeniu kwestionariusza e-recepta pojawi się na Internetowym Koncie Pacjenta, a także w formie wiadomości SMS, w której zostanie podany czterocyfrowy kod oraz data wystawienia recepty online. Kod e-recepty oraz PIN pacjenta to jedyne dane, których potrzebuje farmaceuta przy wydawaniu leku. Pracownik dowolnej apteki wpisze podane informacje do systemu, który pokaże przepisane leki na wystawionej przez internet recepcie.
E-recepta jest ważna przez 30 dni od momentu jej wystawienia. Z kolei w przypadku antybiotyków ważność jest skrócona do jedynie 7 dni. Dlatego zawsze warto sprawdzać datę wystawienia recepty podanej zarówno w wiadomości SMS, jak i na Internetowym Koncie Pacjenta. E-receptę można zrealizować w każdej aptece, jednak warto mieć przy tym na uwadze, że jedną receptę można realizować w tej samej aptece. Więc jeżeli rozkłada się zakup opakowań leków przepisanych na przykład na miesiąc w czasie, mogą one być tylko wydawane w jednej placówce, w której było się za pierwszym razem.
E-recepta ma wiele zalet, dlatego już od kilku lat w Polsce jej realizowanie przebiega bezproblemowo. Pierwszym i najważniejszym atutem recepty realizowanej online jest duża oszczędność czasu. Zamiast umawiać się na stacjonarną wizytę u lekarza, co potrafi trwać więcej, niż przewidywaliśmy, wystarczy zadzwonić lub za pośrednictwem klinik medycznych online wypełnić formularz, a e-recepta pojawi się na Internetowym Koncie Pacjenta w niedługim czasie. Przez ten czas nawet nie trzeba było wychodzić z domu lub skracać urlopu, na którym się było.
Kolejną zaletą jest przejrzystość i dostęp do wszystkich informacji. Tradycyjne papierowe recepty mogły być czasem nie do rozczytania, nie tylko przez pacjentów, lecz także farmaceutów, którzy mogli nawet odmówić wydania leku, sugerując błąd w nazwie. Co więcej, świstek papieru łatwo może się zapodziać, co potrafi przyprawić niemało kłopotu, gdy realizacja recepty długoterminowej jest rozłożona w czasie. E-recepta pojawia się zawsze na Internetowym Koncie Pacjenta. Są na niej wszystkie potrzebne informacje, dlatego pacjent nie zapomni ani kodu, ani dawkowania, ani daty wystawienia.
Fot.: John Schnobrich/unsplash.com