Polecamy
Jak stworzyć nowoczesne kino domowe?
Gadżety i akcesoria

Jak stworzyć nowoczesne kino domowe?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kina domowe to przestrzeń, na którą decyduje się coraz więcej osób. Pozwala na to szeroki wachlarz nowoczesnych urządzeń i technologi dostępnych na rynku. Jednak jakie sprzęty wybrać, aby przemienić część Twojego domu na komfortową salę kinową.

Wolny czas spędzony w kinie z pewnością należy do tych przyjemnych, jednak czasami wolelibyśmy obejrzeć film w domowym zaciszu. Jednak telewizor lub laptop nie dają takiego komfortu jak sala kinowa. Co więc zrobić? Urządzić kino domowe! Prywatna sala kinowa umożliwi Ci oglądanie najlepszych produkcji filmowych na dużym ekranie, z doskonałym dźwiękiem, a w dodatku we własnym domu. 

Jak urządzić salę kinową we własnych czterech ścianach?

Najlepszym rozwiązaniem na domowe kino jest bez wątpienia wydzielenie osobnego pomieszczenia, co zagwarantuje najlepszą jakość dźwięku. Jeśli jednak nie pozwala Ci na to metraż, to z powodzeniem możesz zorganizować salę kinową w salonie. Świetnie sprawdzi się także przerobienie na kino niezagospodarowanej piwnicy lub strychu. Jeśli już wybrałeś pomieszczenie na domowe kino, to przyszła kolej na wybór sprzętu.

Projektor

Najważniejszym elementem kina domowego jest projektor. Jaki wybrać? Przede wszystkim zwróć uwagę na technologię (DLP lub LCD). Ważna jest także jego wielkość i format – najpopularniejsze to zbliżony do kwadratu 4:3 lub panoramiczny 16:9. Jego rozdzielczość i kontrast powinny być jak najwyższe, aby odwzorowanie kolorów było lepsze. Również jasność powinna być wysoka, ponieważ im będzie ona mniejsza, tym gorsza widoczność w niezaciemnionym pomieszczeniu. Kiedy wybierzesz już projektor, to warto dokupić do niego także specjalistyczny ekran. Takie ekrany przenośne to gwarancja dobrej jakości obrazu. Jednak równie praktycznym, a jednocześnie tańszym rozwiązaniem będzie biała gładka ściana. 

Nagłośnienie

Równie ważny co dobry obraz, jest także dobry dźwięk. Dlatego też w przypadku domowego kina istotna jest nie tylko jakość zakupionych głośników, ale również ich rozmieszczenie. Dzięki temu każdy efekt dźwiękowy będzie słyszany idealnie bez konieczności zmiany głośności. Jak to osiągnąć? Najbardziej podstawową zasadą jest stworzenie trójkąta. To znaczy głowa słuchacza i głośniki powinny przyjmować kształt trójkąta równobocznego lub równoramiennego. Najlepiej, jeśli głośnik centralny znajduje się jak najbliżej ekranu. Kolumny przednie zaś ustaw tak, aby były one skierowane pod kątem 45 stopni do widza siedzącego naprzeciwko ekranu. Głośniki efektowe umieść po bokach widza, nieco powyżej poziomu uszu.

Kinowy klimat

Pamiętaj także o stworzeniu odpowiedniego klimatu w swojej prywatnej sali kinowej. Aby to zrobić, zadbaj przede wszystkim o wygodne fotele. Nie muszą być one profesjonalne, ale zastanów się, ile osób będzie oglądać zazwyczaj filmy, aby ich ilość była odpowiednia. Pamiętaj także o odpowiedniej kolorystyce wnętrza. Wybierz raczej ciemne kolory, od których światło emitowane przez ekran nie będzie się odbijać. Dodatkowo możesz zamontować delikatne i dyskretne światło w podwieszanym suficie, co zapewni typowo kinowy klimat. Innym sposobem na urządzenie domowej sali kinowej jest rozłożenie na podłodze materacy oraz miękkich poduszek i koców. Możesz także zawiesić lampki, na przykład te choinkowe, dla przytulnego klimatu.

Zdjęcie główne: cottonbro/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wodoodporny głośnik przenośny – jaką markę wybrać?
Wodoodporny głośnik przenośny – jaką markę wybrać?
Szukasz wodoodpornego głośnika przenośnego? Sprawdź, na jakie propozycje warto zwrócić uwagę!
Apple Watch Series 8 – czego możemy się spodziewać?
Apple Watch Series 8 – czego możemy się spodziewać?
Apple Watch Series 8 – premiera już wkrótce! Jakie zmiany nastąpią?
Oświetlenie do domu – jak dobrze oświetlić swój dom?
Oświetlenie do domu – jak dobrze oświetlić swój dom?
W tym artykule omówimy różne rodzaje oświetlenia i podpowiemy, jak dobrać odpowiednie oświetlenie do swojego domu.
Ostatnie wpisy