Polecamy
Przyczyny wolnego otwierania się strony www
Komputery i sieć

Przyczyny wolnego otwierania się strony www

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Powolne otwieranie się stron internetowych może być bardzo uciążliwe. Przyczyny takiego problemu mogą być różne.  W tym artykule wskazujemy najbardziej popularne z nich i podpowiadamy, jak sobie z nimi radzić.

Problem ze stroną

Wiele stron internetowych wymaga optymalizacji pod kątem tego, w jaki serwują dynamiczną treść. Ta z kolei jest zależna od ilości zapytań do serwera oraz od bazy danych. Jeśli kod strony nie jest ostatecznie zoptymalizowany i przetestowany pod dużym obciążeniem, może się zdarzyć, że baza danych przestanie odpowiadać. Warto korzystać z  odpowiedniego hostingu, żeby uniknąć takich problemów. Sprawdź hosting www od rapiddc.pl.

Problem może leżeć również w dużej ilości niezoptymalizowanych plików i zdjęć. Różnego rodzaju pliki i grafiki zużywają transfer, który często jest ustalony z góry, a wyczerpanie go blokuje albo spowalnia stronę.

Jeśli nie wina strony – to czego?

Jeśli strona www wolno się ładuje, a wiemy, że wina nie leży w niej samej, to najpierw powinniśmy określić, czy problem leży w konkretnym urządzeniu czy może w łączu internetowym. Żeby to zrobić, najprościej jest sprawdzić szybkość ładowania się stron internetowych na innym urządzeniu, czyli na laptopie czy smartfonie. Jeśli na nich także mamy kłopot z załadowaniem się strony, to winne jest połączenie internetowe.

W takiej sytuacji warto ponownie uruchomić router, ponieważ to często wystarczy, żeby rozwiązać problem. Poza tym trzeba pamiętać, że wolne otwieranie się stron internetowych występuje, kiedy z konkretnej sieci w danym momencie korzysta wiele osób, na przykład inni domownicy. Może być to bardziej odczuwalne, kiedy jedna osoba za bardzo obciąża łącze, przykładowo oglądając film. Jeśli ponowne uruchomienie routera nie rozwiąże problemu, a domowa sieć internetowa nie jest przeciążona, najlepiej jest zgłosić usterkę do operatora, który dostarcza Internet.

Problem z konkretnym urządzeniem

Jeśli na innych urządzeniach strona otwiera się w normalny sposób, to problem leży w konkretnym komputerze czy telefonie. Bardzo często dotyczy on przeglądarki, dlatego warto rozpocząć rozwiązywanie problemu do czyszczenia danych przeglądania. Chodzi zarówno o historię przeglądanych stron internetowych, pliki cookie (tzw. „ciasteczka”), jak i dane i pliki zapisane w podręcznej pamięci. Jeżeli mamy do czynienia z ich dużym nagromadzeniem, to mogą one w zauważalny sposób spowalniać przeglądarkę.

Dodatkowo warto upewnić się, że przeglądarka jest zaktualizowana do najnowszej dostępnej wersji. Jeśli to nie pomoże, to dobrym sposobem może się okazać wyłączenie wszystkich zainstalowanych rozszerzeń. Część z nich może powodować kłopoty z ładowaniem się stron internetowych. Jeżeli po wyłączeniu witryny będą się wczytywać normalnie, będzie konieczne włączanie ich pojedynczo, żeby znaleźć tę, która nie działała prawidłowo.

Zbyt mała ilość RAM-u

Częstą przyczyną powolnego otwierania się stron internetowych jest także niewystarczająca ilość dostępnej pamięci RAM. Do poprawnego działania przeglądarki internetowe potrzebują najczęściej dość dużą ilość tej pamięci. Dlatego też, jeżeli jednocześnie są uruchomione programy zużywające dużo zasobów pamięci podręcznej komputera, to może to mieć negatywny wpływ na prędkość ładowania się stron internetowych. W podobny sposób można zauważyć spowolnienie, jeśli w przeglądarce jest otwartych za dużo stron jednocześnie.

Informacje o tym, ile pamięci zużywa dany program, można łatwo sprawdzić. Na komputerze wystarczy włączyć Menadżer Zadań, który uruchamia się klawiszami Ctrl, Alt i Delete. Na smartfonach również można sprawdzić, ile pamięci RAM zużywa dany program.

Zdj. główne: Mike van den Bos/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Xbox kontra PlayStation – co na ten moment bardziej się opłaca?
Xbox kontra PlayStation – co na ten moment bardziej się opłaca?
Xbox kontra PlayStation – co wybrać? Która opcja jest bardziej opłacalna?
Jak trenują profesjonalni gracze?
Jak trenują profesjonalni gracze?
Jak wygląda trening e-sportowca? Oto kilka ciekawostek na ten temat.
Paszport covidowy – jak go zdobyć?
Paszport covidowy – jak go zdobyć?
Czym jest paszport covidowy oraz w jaki sposób go zdobyć? Sprawdzamy, kto może go otrzymać i w jaki sposób dokument ułatwia podróżowanie po Europie.
Ostatnie wpisy