Przyznawane przez Design Zentrum w niemieckim Essen nagrody Red Dot Awards są uznawane za jedne z najcenniejszych laurów w świecie wzornictwa przemysłowego. Jury przyznaje ‘’Oscary designu’’ tylko nielicznym spośród tysięcy zgłoszonych projektów. W 2021 r. aż 13 nagród trafiło do Polski. Kto został uhonorowany?
Sama nagroda Red Dot Award sięga swoją historią roku 1955. Miejscem siedziby Design Zentrum przyznającego tenże cenny laur jest miasto Essen w Nadrenii Północnej – Westfalii.
Co roku jury przyznaje nagrody w trzech głównych kategoriach:
Red Dot Awards zmieniała się w przeciągu wielu lat swojego istnienia. Najstarszą kategorią nagradzaną tym laurem jest projektowanie produktu. W jej ramach nagradza się między innymi meble, samochody, narzędzia czy sprzęt domowy. Od 1993 r. zaczęto też nagradzać projekty związane z szeroko rozumianą dziedziną reklamy i mediów. Od 2005 r. nagradza się też projektowanie innowacji.
Nagrodzone projekty są wystawiane w Red Dot Design Museum. Znajduje się ono w dawnej kopalni Zollverein w Essen.
Wyniki konkursu w 2021 r. okazały się być bardzo obiecujące dla przedstawicieli naszego kraju. W tym roku nagrodę otrzymało aż 13 produktów pochodzących z Polski. Które projekty zwyciężyły?
Zaprojektowane przez Oskara Ziętę najlżejsze krzesło świata otwiera listę nagrodzonych polskich projektów, które otrzymały Red Dot Award 2021. Wykonany z aluminium mebel waży zaledwie 1660 g i jest wykonany w laserowej technologii.
Lovebo to regał wykonany z giętej stali węglowej. Jest lekki, pomieści wiele i dodatkowo jest bardzo wytrzymały. Ciekawe jest też to, że mebel można ustawić według własnego upodobania – każda ze ścianek może pełnić rolę spodu. Jego twórca, Bartek Hulewicz, brał pod uwagę przy projektowaniu także dobro środowiska.
Projekty studia Kabo&Pydo to ciekawe i nowatorskie wariacje w dziedzinie lamp i opraw oświetleniowych. Choć wydają się być proste i minimalistyczne, w rzeczywistości są niezwykle zniuansowane. Nie jest to pierwszy Red Dot w historii studia – z pewnością nie będzie też ostatni.
Mebel przeznaczony do dziecięcego pokoju, który można swobodnie konfigurować wraz ze wzrostem malca. Od przewijaka, aż po łóżeczko z opcją dołączenia burka z regulowanym blatem.
Rowerek biegowy, który waży ledwie 3,8 kg i niezwykle funkcjonalny wózek 3in1.
Nowatorskie systemy ścianek działowych w trzech odsłonach. Czy staną się hitami w kolejnych latach?
Połączenie modułu fotowoltaicznego z materiałem do krycia dachów. Prawdziwe blachodachówki XXI w.
Piękne płytki marki Opoczno. Kolekcje inspirowane naturalnymi materiałami.
System do monitorowania stanu zdrowia płuc osób chorych. Umożliwia zdalne konsultacje z lekarzem dzięki aplikacji, do której obaj mają dostęp.
Zaawansowany tłumacz mowy i zdjęć. Obsługuje 70 języków i pozwala na komunikację z ponad 90% ziemskiej populacji.
Zdjęcie główne: Kinga Longa/pexels.com